https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

CHRIS PAUL MU DERRICK ROSE MU ?

Okunması Gerekenler

eren10Bugün NBA yıldızlarını karşılaştırdığımız yazı serimizin son bölümündeyiz ve Chris Paul ile Derrick Rose’u karşılaştıracağız. Derrick Rose’un son 2 sezonu sakat olarak gecirmesi tabii ki de önemli bir handikap bu iki ismi karşılaştırmakta..

Öncelikle büyük olanla başlayalım, yani Chris Paul. 2005’te lige geldiğinde Deron Williams’la çok fazla karşılaştırılıyordu. Hatta ona karşı çıktığı maçlarda Deron Williams’in takımı çoğunlukla galip geldi, hala gelmeye de devam ediyor. Fakat Deron Williams Türkiye’ye gelip gittikten sonra NBA’de kendine
gelemedi ve büyük bir düşüş içerisinde. Durum böyle olunca Chris Paul’ün ligde şu sıralar karşılaştırıldığı isimler Russel Westbrook ve Derrick Rose. Derrick Rose’u daha iyi bir rakip olarak gördüğüm için Westbrook yerine Rose’u seçtim.

ROSE1Chris Paul ligin kalan nadir saf PG’lerinden biri. Saftan kastım en büyük önceliği takımın birliğini sağlamak, takım içi iletişimi sağlamak ve pas alışverişinin beyni olmak. Chris Paul bunları ligde en iyi yapan PG şuan, özellikle artık PG’lerin çoğunun SG kırması olduğunu varsayarsak, Paul lig için daha da önemli bir oyuncu oluyor. Kariyer istatistiklerine bakarsak 18.6 Sayı, 9.9 Asist,4.4 Ribaund ve 2.4 top çalma ile
oynuyor şu ana kadar Paul. Ligin en iyi skorer PG’lerinden de biri olan Paul, kariyerinde şuanda beklenilen yere gelemedi. Çok büyük bir hayal kırıklığı sayılmasa da, biz onu artık Finaller’de ya da en azından Batı Finali’nde görmek istiyoruz. Henüz Batı Finali dahi oynayamamış olması da üzücü. New Orleans Hornets’de bir dönem Tyson Chandler-Peja Stojakovic-David West 3’lüsüyle fena olmayan bir roster yakalamış olsalar da Benchleri felaketti ve başarı elde edemediler.

Şu anda Clippers’la birlikte çok daha iyi bir roster’ın içinde olmasına rağmen beklenilen başarı Clippers’ta da henüz gelmedi. Bunun da en büyük nedeni Batı Konferansı’nın şuanda çok güçlü olması ve rekabetin en üst nokta da olması. Yine de oyunu bu kadar iyi okuyan, aynı zamanda iyi bir skorer de olan Cp3’ün Clippers’la daha iyi yerlere gelebileceğine inancım tam. Bu özelliklerinin yanında bir PG olarak Ribaund’a verdiği katkının çok iyi olmasıyla birlikte, top çalma istatistikleri de ligin en iyilerinden. Chris Paul’ün ligin şuanda en iyi 2-3 PG’sinden biri olduğu kesin.

ROSE2Şimdi bir de işin Derrick Rose kısmına göz atalım. Rose’un en büyük eksiği olarak, gerçek bir PG olmayıp SG kırması bir PG olduğu için oyunu yönlerinden ve takımın pas alışverişinin beyni olan bir oyuncu değil, aksine atletik bir SG gibi. Ama buna rağmen PG pozisyonunda oynuyor ve bence Rose’un daha çok SG olarak oynaması yararlı olurdu. Fiziksel olarakta çok büyük sorun yaşayacağını sanmıyorum SG oynayarak. Tabii ki bu maddelerden yola çıkarakta 6.8 Asist ortalaması ve 0.9 Top Çalma ortalaması artık bize garip gelmiyor. Çünkü Rose saf bir PG değil. Bunun yanında 20.8 Sayı ortalaması da bizi şaşırtmıyor, çünkü onun içinde bir SG var! 3.8 ile ribaund’a iyi katkı verdiğini görüyoruz Rose’un.

Kariyer’ine bakacak olursak Playoff’larda kayda değer en büyük başarısı Heat’e karşı oynadıkları ve 4-2 kaybettikleri Doğu Finali. Chris Paul’den bir adım daha fazla gidebildiğini görüyoruz Rose’un hem de çok daha az oynamasına rağmen, fakat Doğu Konferansı’nın ne kadar zayıf olduğunu ve Batı Konferansı’nın ne kadar rekabet içerisi içinde olduğunu göz önüne alırsak başarıları arasında bir fark olduğunu düşünmüyorum.

ROSE3Son olarak toparlayıp bir karar verelim. Öncelikle Chris Paul All-Around bir oyuncu ve takımın beyni olarak oynayan, yanındakileri olduğundan daha iyi yapan ve takımını oynatan bir oyuncu. Bunun yanı sıra Derrick Rose patlayıcı bir skorer, evet çok iyi bir skorer bunu hepimiz biliyoruz. Fakat Rose henüz liderlik vasıflarını çok fazla kazanabilmiş bir oyuncu değil, tabiki yaşadığı sakatlıkta onun gelişimine ve kariyerinin devamına büyük etki edecektir bu yüzden Rose’a çok net bir tavır almak istemiyorum. Fakat buna rağmen herşeyiyle Chris Paul’ün 1-2 gömlek üstün olduğunu düşünüyorum. Özellikle şut tehdidi açısından da Rose’dan çok daha büyük bir tehdit olması, Rose’un elit bir şutör olmaması da bunun en büyük etkilerinden. Benim seçimim gerçek bir farkla Chris Paul, arada çok küçük bir farkın olduğunu düşünmüyorum. Derrick Rose’un şu anda tarz benzerliği açısından da çok yakın olmasından dolayı en büyük karşılaştırmasının Russel Westbrook olabileceğini düşünüyorum.
Gelecek yazılarımda görüşmek üzere, herkese iyi günler..

eren.sozen@abcspor.com

Son Haberler

SİZİNLE GURUR DUYUYORUZ

Ne kadar güzel pankart asmışlar numaralı tribüne :" Sizinle gurur duyuyoruz". Trabzon'daki linç ortamından başları dimdik çıkan, birbirlerine destek olan,...

Benzer Konular