https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

NBA 2. COVID SEZONU

Okunması Gerekenler

NBA 2. COVID SEZONU

Geçen sene sezon başı yazımda sezonun en önemli konusunun Covid olacağını ve belki de şampiyonu belirleyeceğini belirtmiştim. Normal sezon öyle başlamış, sonra takımlar ciddi korunmalar, seyircisiz maçlar ve ülkedeki önlemler sayesinde Covid’den uzak bir sezon sonu geçirmişlerdi. Şampiyonu sakatlıklar belirlemişti.

Bu sezon salonlar full, sokaklar full, aşılar da nasılsa olundu diye Amerika nerdeyse Covid öncesi hayata döndüğü için Covid’e yakalanan oyuncu sayısında başka hiç bir sporda ve hiç bir ülkede rastlanmayan bir seviyede patlama yaşanıyor. Ülkede görülen vakaların tamamına yakınının şu anda korunması mümkün olmayan Omicron varyantı olması bu görülmemiş artışın başlıca sebebi.

Son 2 haftada Chicago, Brooklyn, Toronto, Atlanta, New Orleans gibi takımlar sahaya çıkamayacak kadar karantinada oyuncu sahibiydi, bazı maçları ertelendi. Bu takımlarda karantinada 10’dan fazla oyuncu oldu. Diğer takımların hepsinde 3 ile 10 arası oyuncu karantinaya alındı.

NBA yönetimi tarihte ilk defa transfer dönemi dışında takımlara G League’den “zorluk kontratı” adı altında oyuncu transfer etme hakkı tanıdı ve bugün itibarı ile NBA’de 541 değişik oyuncu ile tarihi rekoru kırıldı. Takım başına 18 oyuncu demek bu, ne kadar çok geçici kontrat imzalandığını görebiliyoruz.

Durant, Doncic, DeRozan, Antetokounmpo, Trae Young, Embiid, Lowry karantinaya girip 2 hafta oynayamayan isimlerin bazıları.

Bu vakaların her takımda olması aslında bir denge yarattı ve maçların skorlarına ve ligdeki takım sıralamasına çok da etki etmedi. Ancak, 1-2 iyi oyuncusu sağlam kalan, zaten kadrosu iyi olan ve sahaya göreceli olarak güçlü bir kadro çıkarabilen Golden State, Phoenix, Brooklyn, Chicago, Utah gibi takımlar maçlarını rahatlıkla kazanıp ligdeki üst sıralara yerleştiler.

Birer çok önemli yıldıza dayalı oyun oynayan Denver, Dallas, Lakers ise ligin yarısına yaklaşırken zorluk yaşayıp şu anda sene başında beklendiği şekilde zirve yarışı yerine play-off mücadelesi veriyorlar .

Sezona çok iyi başlayan iki takımdan Golden State’in en önemli ikinci oyuncusu (bazı kişilere göre en önemlisi) Green ve diğer formda takım Phoenix’ten Ayton bugün karantinaya girdiler. Bu eksikler, özellikle Green’in eksikliği, oyunlarını nasıl etkileyecek, önümüzdeki 2 haftada göreceğiz.

3. ve hatta sezon sonuna doğru gelecek 4. aşılar ve muhtemelen bu sezona yetişecek Covid hapı sayesinde NBA’in bu durumu nasıl düzelteceğini bekleyip göreceğiz. Şu anda sıralama belirleme haricinde bir problem yok, ancak Nisan ve Mayıs aylarına kadar düzelme olmazsa, bu sezon şampiyonu Covid belirleyecek.

Diğer yandan şampiyonluk için diğer önemli başlıklar olarak şunları sıralayabiliriz :

– Sakatlıktan dönmek üzere olan Klay Thompson’ın Golden State’e ne katacağı
– Phoenix’in geçen senenin NBA finalisti takımın bile üzerine çıkardığı form durumu
– Utah’ın iyi oyununu play-off’a taşıyıp taşıyamayacağı
– Çovid sebebiyle geçici affedilen Kyrie Irving’in sezonun geri kalanında nasıl kullanılacağı
– Milwaukee’nin tam kadro sahaya çıkarsa geçen seneki performansı tekrar edip edemeyeceği (bu sezon üç yıldızı sahadayken 13-2 derece sahibiler)
– Westbrook denemesi son derece başarısız sonuçlanan Lakers’in mevcut durumuna nasıl bir çözüm üreteceği.

Sağlıcakla kalın

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail: cuneyt.soydas@abcspor.com

twitter: @cuneytsoydas

Son Haberler

SINIRLI USSALLIK

SINIRLI USSALLIK Belfast ya da Glasgow’un arka sokaklarında gezerken şehrin turuncu ya da yeşil olarak tasnif edildiğini görürsünüz. Bunun sebebi...

Benzer Konular