https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

BABA TAMAM YA ANA?

Okunması Gerekenler

BULENT BILIRGENBeşiktaş, dün kendi tarihinin belki de en başarılı eleme turunu tamamladı. Üstelik, Dünya 3.sü futbol ülkesinin 3 büyük kulubünden birini iki maçta da mağlup ederek! Yıllar sonra, 2014 yılı yaz ayındaki bu mücadeleye internet üzerinden bakanlar yukarıda anlattığımız durumu görecekler. Ama işin aslı hakikaten öyle mi?

Şunu kesinlikle kabul edelim ki iki takım arasında takım bütünlüğü ile hareket etme açısından bakıldığında çok büyük fark var. Dünkü misafir takım hem defansta yaptıkları alan daraltmalar hem de ofansda yaptıkları bilinçli kanat bindirmeler ile süslenmiş hamleler ile gerçekten bir futbol ülkesinin temsilcisi olduğunu kanıtladı. Geçen seneye göre ilk onbirininden  bu takımda dün eksik olan hız, tecrübe ve kaliteyi arttıran 4 oyuncusunu kaybetmesi Feyenoord’u akıllı ama problemin sonunda işlem hatası yapan bir çocuğa benzetmiş. 1. ve 2. bölgede futbolun temel ilkelerini (biraz ağır olsalar da) kusursuza yakın yerine getirdikleri dün gece problemin çözüleceği 3. Bölgede hep hata yaptılar. İnanıyorum ki 3 ay sonra Feyenoord ile karşılaşan bir takım dünkü gibi kolay maç kazanamaz. (Umarım bu takım Avrupa Liginde ki Beşiktaş olmaz)

 bjk12Gelelim Karakartallar’a.. Bence Beşiktaş inanılmaz bir forvet ile oynadı dün akşam.. Mustafa Pektemek.. Pres yaptı, kafa topu aldı, kanattan bindirip asist yaptı, gelişi güzel ileri vurulan topları indirip takımını çıkarttı(ikinci yarı) ve herşeyden önemlisi yanındaki klas forvet Demba Ba’yı rahat oynattı.(Burada Ba’ya bir parantez acarak klas gölcü ile kalas gölcü arasındaki farkın sadece bir harften ibaret olmadığını kaleci ile karşı karşıya pozisyondaki rahatlığı ile bize anlattığını belirtip Almedia’nın kulaklarını çınlatalım..)… Mustafa Pektemek ilginç bir oyuncu.  Oyun içinde inanılmaz işler yaparken bir anda inanılması güç işler de yapabiliyor. Sezon istikarını bir yana koyalım oyun içinde dahi istikrar problemi yaşayanlardan. Neyse ki, dün o Mustafa’dan eser yoktu nasıl başladıysa öyle bitirdi. Eğer sezon boyunca bu temposunu ve istikrarını koruyabilir ise kısa vadede çift haneli milyon dolarlık bir Türk golcüsü bizi bekliyor olabilir.

bjk13Takımın oyunu anlayışı açısından ise Beşiktaş’a Mustafaya yaptığımız övgünün ancak çeyreğini yapabiliriz. Tabi oyunu sadece savunmadan ibaret görmeyen bir anlayışımız var ise. Çünkü takım savunması olarak methiyeler düzecek, turu geçti ya, istediğini aldı ya diyecek  çok kişi bulunabilir. Ama durum bence öyle değil. Hollanda ekibinin yaptığı küçük bir baskıda dahi 3 pas yapamayan, özellikle ilk yarı ortalama 50 metrelik paslarla oynamaya çalışan, ikinci yarının büyük bir bölümünde de Mustafa, Ba ikilisine top şişirip düşenleri kovalamayı amaçlayan bir takımdı dünkü Beşiktaş. Eğer Ersan’nın gözümüze çarpmayan ama çok ince olan birkaç müdahalesi olmasa, yarınki Şampiyonlar Ligi ön eleme kura çekiminde Beşiktaş yerine Feyenoord olabilirdi. Geçtiğimiz senelerdeki çok paslı oyun anlayışından geriye gitmiş bir Beşiktaş gördük dün gece..Aslında uzatmadan, Cezayir milli takımının hallicesiydi olarak tek cümlede de tanımlanabilir..

bjk16Geçen sezon sonu yazdığım yazıda da belirttiğim gibi Beşiktaşın bu sene başı itibari ile minimum 6-7 oyuncuya ihtiyacı var idi. Şu ana kadar gelen sadece Ba ve Cenk..Sağbek, stoper, Ortasaha(2 adet) ve kanat oyuncusu ihtiyacı bağırmaktan sesi kısılmış durumda.. Daha da önemlisi futbolun Ana Prensibi olan ‘’Kalite’’yi yakalamak için gelecek oyuncuların da en az Demba Ba kadar üst düzey olması gerekmekte!

Aksi halde cok net ifade edebilirim ki, dünkü gibi mevsimsel başarılar yada geçen senenin ilk 4 haftasında yaşanan dönemsel zaferlerin avuttuğu bir Beşiktaş tablosu daha bizi bekliyor.

bulent.bilirgen@abcspor.com

Son Haberler

2024 PARİS OLİMPİYATLARI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

2024 Paris Olimpiyat Oyunları, 26 Temmuz-11 Ağustos tarihlerinde düzenlenecek ve 33. Yaz Olimpiyat Oyunları, 26 Temmuz açılış töreniyle resmen...

Benzer Konular