https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

FENERBAHÇE MARŞINDAN BİR YILDIZ DAHA KAYDI..

Okunması Gerekenler

brunoCihatlar, Lefterler, Canlar, Fikretler diye başlayıp hepsi yaşayan bir efsanedirler diye devam eden dörtlüğün içindeki ler takısı sadece iki Fikret’ten birini diğerinden ayırmama amacıyla konulmuş besbelli ki.
Fenerbahçe tarihinin iki Fikreti var, ikisi de birbirinden kıymetli.
fikret kircan 5Ne acıdır ki dörtlükten geriye sadece Can kaldı yaşayan, Allah uzun ömür versin.
Fikret Kırcan’a Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyorum.
Benim gibi pek çok renkdaşım Fikret Kırcan’ı çıplak gözle izleyemedi, jenerasyon olarak o günleri anımsamaya yaşımız yetmediğinden.
Fikret Kırcan’ı namı diğer Kefal Fikret’i tanıyalım:
1919 yılında doğan Fikret Kırcan futbola dönemin futbolcu fabrikası olan Fenerbahçe’nin alt yapısında başladı ve Fenerbahçe macerası hiç bir zaman noktalanmadı. Zira sarı lacivert kulüpte futbolu bıraktı, bıraktıktan sonra da yöneticilik yaptı, kulübün efsanelerinden biri oldu.
Fikret Kırcan futbolculuğunun ilk döneminde 1934-35, 1935-36, 1936-37 yıllarında İstanbul Ligi, 1933-34, 1937-38, 1938-39 yıllarında İstanbul Şildi, 1935 yılında Türkiye Şampiyonası ve 1937, 1940 yıllarında Milli Küme şampiyonu olan Fenerbahçe takımında süratli, kıvrak ve estetik oyun tarzıyla giderek yıldızlaştı.

FIKRET KIRCAN 2Ancak yıldızlaşmaya başladığı bu dönemde A milli futbol takımının İkinci Dünya Savaşı nedeniyle hiç uluslararası temas yapamaması nedeniyle ay-yıldızlı formayı giyebilmek için uzun yıllar beklemek zorunda kaldı. Zira 1937’den sonra ilk ulusal müsabaka 1948’de yapılabilmişti.

Fenerbahçenin ard arda oyuncularını kaptırdığı bir yıl (O dönemin Adalet Spor’u Fenerbahçeli futbolcuları çok iyi paralara transfer ediyor) Kırcan’ın kaptanlığında genç bir kadro kuruluyor. Futbol camiasının Fenerbahçe bu takımla bir şey yapamaz dediği bir yıl) O  yıl tüm tahminleri çürüterek 1951-52 ligini üçüncü tamamlamayı başardı. Fikret Kırcan, Müjdat Yetkiner ve Mehmet Ali Has’ın önderliğindeki genç takım “Küçük Şeytanlar” olarak adlandırılmaya başlanmıştı. Bu takım, 1952-53 sezonunda muhteşem bir başarıya imza atarak namağlup İstanbul şampiyonluğuna ulaştı.

Kırcan’ın futbolu bırakması bir başka Fenerbahçe şampiyonluğuna sahne olan 1956-57 sezonunda gerçekleşti. 36 yaşındaki Kırcan 7 Ekim 1956’da Dinamo Moskova’ya karşı İnönü Stadı’nda oynanan maçta sarı-lacivertli formayı son kez sırtına geçirdi ve aktif futbolculuk yaşamına Fenerbahçe kaptanı olarak veda etti. Sarı-lacivertli forma altında toplam (kayıtlarda olan) 139 gol atan Kırcan, Fenerbahçe tarihinin en uzun süre forma giyen futbolcusudur.

FIKRET KIRCAN 3Emekliliğinde Futbol Federasyonu’nda ve Fenerbahçe’de yöneticilik yaptı; 1968-69 sezonunda geçici olarak Fenerbahçe Teknik Direktörlüğünü üstlendi.

TFF tarafından ‘her ne hikmetse’ kaale alınmayan 1959 öncesi birçok Fenerbahçe şampiyonluğunda çok büyük payı olan ölümsüz efsaneyi maalesef kaybettik.
Nur içinde yatsın..

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

bruno.monte@abcspor.com

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular