https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

FAVORİM RYBAKINA, PAOLINI DİKKAT !!

Okunması Gerekenler

Tenis turnuvalarının en prestijlisi olan Wimbledon’da, sahne 137. kez açılıyor ve ön elemeler sonrası, Temmuz başı (bugün) start alacak şampiyonada “kendimizce” favoriler, sürprizler, beklentiler ve TOP 10 raketlerine kısasa dokunacağız..

Öncelikle turnuvada toplam 50 milyon sterlin para ödülü dağıtılacak, tekler şampiyonları ödülüyse 2,7 milyon sterlin olacak diye genel bir bilgi ile yazımıza giriş yapalım.

WTA 1 numarası Swiatek.. Analizlere sivri ve epey iddaalı bir yorumla başlayayım. Fiziken ve mental anlamda çok iyi durumda olsa da (RG dahil son 3 turnuvadan zaferle ayrıldı) Polonyalı rakete şampiyonluk şansı vermiyorum. Hatta biraz sert bir yorum olacak ama, eşleşme ağacından çıkamazsa bile beni şaşırtmaz!..

Biraz daha açarsak; Iga toprak kortta Nadalvari bir dominasyona sahip ama Wimbledon, çim zemini için aynı şeyleri söylemek zor. Bugüne dek bu kortlarda yarı final bile göremediğini de düşünürsek, bu istatistik bence devam edecektir!..

WTA 2 numarası Coco Gauff icin de beklentilerim aynı. 2023 US Open kazanarak, Major turnuva kazanamama sendroumu yenen genç Amerikalı, Wimbledon’da bu sene bence final hatta yf bile göremez.

WTA 3 numarası Sabalenka, sakatlığı nedeniyle çekilmemiş olsa benim bu turnuvadaki ilk favorim olabilirdi ama Belaruslu raket omuz sakatlığı nedeniyle turnuvada yer alamayacak. Aynı şekilde bir diğer spektaküler raket Japon Naomi Osaka da Haziran ayı ortasında turnuvada olamayacağını açıklamıştı.

Veee benim bu turnuvadaki favori WTA 4 numarası Rybakina’ya gelelim. Görece kolay bir eşleşme ağacı da çeken 2 sene öncenin şampiyonu Kazak raket, sert vuruşlarına uygun zemin ve form düzeyi ile kupayı kaldıracağını düşündüğüm 2-3 isimden biri ve çok net ilki.

WTA 5 numarası Pegula için de yolun sonu benim analizlerimde gözükmüyor ve değil final, turnuvaya erken turlarda veda etse bile şaşırmam.

Son şampiyon WTA 6 numarası Vondrosuva için de Pegula için dediklerim geçerli.. Serena (2002-03, 2009-10, 2015-16) ve Venus Williams (2000-01, 2007-08) kardeşler harici, bu turnuvada üst üste 2 kez son kazanan için neredeyse 30 sene önceye, bir diğer efsane raket Steffi Graf’a (1995-96) gidiyoruz ve bu istatistik bu sene de devam edecektir. Çek raketin bu sene kupayı kazanma şansı bence imkansıza yakın demek bile iyimser bir yorum olur!..

WTA 7 numarası Paolini ise, Pik zemini toprak olmasına rağmen, inatçı karakteri ve inanılmaz savunması ile, bu turnuvada sürpriz yapabilir kanaatindeyim. Eşleşme ağacında Madison Keys ve Andreescu gibi tehlikeli rakipleri var ama, İtalyan raket eşleşme ağacından çıkıp, sonasında yf hatta final bile görebilir. Dikkat !!.

WTA 8 numarası Çinli Qinwen, WTA 9 numarası Yunan Sakkari ve WTA 10no’su Tunuslu Ons Jabeur de final şansı vermediği diğer TOP raketler..

Kariyerinde 2’si bu kortlarda (2022-23) toplamda 3 Grand Slam finali oynayıp şeytanın bacağını kıramayan Ons Jabeur için “o sene bu sene” yorumları çokça yazılıyor ama öncelikle formda bir Svitolina ağacından çıkması gerekecek ki kolay gözükmüyor.

** 32 seri başının olacağı turnuvada, seri başı olmayan raketler içinde, çeyrek hatta yarı final yapma şansı olan isim de Donna Vekic.

WTA 37’si Hırvat raket, bence en kolay eşleşme ağacı olan 6’ncı section’a düştü ve ağacın en tepe isimleri, görece zayıf seribaşları Kasatkina, Andreeva ve Yastremska ile Badosa engellerini geçip son 8 yapacak diye düşünüyorum.

Gelelim sürprizlerime;

WTA 7’si Paolini’den yukarıda bahsetmiştim, WTA 13 numarası Ostapenko da bu turnuvada son düzlüğe kadar ilerleyebilecek adayım..

Bakalım 13 Temmuz Cumartesi sahne alacak finalde kazanan kim olacak ama benim favorim kısaca toparlarsak; Rybakina. Paolini başta, Ostapenko da sürpriz adaylarım.

mail: burak.belgen@abcspor.com

twitter: @BurakBelgen

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Son Haberler

SINIRLI USSALLIK

SINIRLI USSALLIK Belfast ya da Glasgow’un arka sokaklarında gezerken şehrin turuncu ya da yeşil olarak tasnif edildiğini görürsünüz. Bunun sebebi...

Benzer Konular