https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

DEPLASMAN HOBİSİ

Okunması Gerekenler

DEPLASMAN HOBİSİ

İstiridyeler dolunayda tam olarak ağızlarını açarlar, bunu gören yengeç bir parça yosun veya taş parçası atar ağzına ve istiridyenin ağzı bir daha kapanamaz hale gelir ve İstiridye yengeçe yem olur.

Bu durum ağzını çok fazla açıp kendisini dinleyecinin insafına bırakan kişilerin kaderidir der Leonardo da Vinci.
Taraftar onu istedi, biri dedi ki Visca olmaz baskıyı kaldıramıyor, Samatta Amokachi’ye benziyor onu alın dedi Emre, öteki dedi ki Zahavi çok tepki çeker almayalım falan filan derken son yılların en saçma transfer politikası ortaya çıktı, ve huzurlarınızda deplasman takımı Fenerbahçe.

Fenerbahçe’nin iç saha maçlarında yaşamış olduğu inanılmaz sıkıntı ve efsanevi deplasman performansının izahı bence bu.

Bu kadro bir deplasman kadrosu. Bir iki oyuncu dışında dar alanda iş yapabilecek oyuncusu yok Fenerbahçe’nin. Fenerbahçe bugün yine bir 3 gollü deplasman galibiyetiyle zirve yarışına devam dedi ama bir sonraki iç saha maçında ne olur, kestirmek güç, rakip kim olursa olsun Fener kazanır diyemiyorum ben.

Erol Bulut son haftaların formsuz ismi Ozan’ı yine yedek bırakmış, Sosa-Mert Hakan- Pelkas orta üçlüsünü tercih etmiş, önde de Valencia-Osayi-Thiam’lı bir forvet hattı vardı.

Konyaspor oyunu biraz geride kabul edip kontra ile Fenerbahçe’yi avlamak hesapları içinde sahadaydı, ilk 20 dakika top Fenerbahçe’deydi, sağlı-sollu ataklarla Fenerbahçe gol aradı ama etkili diyebileceğimiz tek bir pozisyon buldu. Hep diyoruz Fenerbahçe ilk golü atan takım olmalı ve bir duran top organizasyonuyla Fenerbahçe Szalai’nin ayağından golü buldu. Bu golle hem Konyaspor hocasının hesapları şaştı hem de maç Fenerbahçe’nin kadro yapısına çok uygun bir hale geldi..

Bu kez oyunu biraz daha geride kabul eden takım Fenerbahçe oldu, orta sahadan iki pasla defans arkasına adam kaçırmaya yönelik bir planı devreye koydular ve Osayi ile de ikiyi buldular. Bu dakikadan sonra hem Konya daha fazla yüklendi hem de Fenerbahçe biraz fazla geriye yaslandı, Konyaspor’un etkili olduğu, pozisyonlar bulduğu ama golü bulamadığı bir son 15 dk izledik.

Ikinci 45 dakikada da Konyaspor baskısı devam edince Erol Bulut’un hamleleri geldi. Gustavo- Sosa, İrfan-Thiam değişikliği 5-10 dakikalığına da olsa maçın seyrini değiştirdi ama Konyaspor yine oyun ve pozisyon üstünlüğünü ele aldı çünkü bu yapılan değişiklikler bence takımın kimyasını bozdu. Ardından Ozan-Ferdi ikilisinin Osayi ve Mert Hakan’ın yerine oyuna girmesine tanık olduk. Erol Bulut işini biraz daha sağlama almak istedi diyebiliriz ama yine pozisyonlar verdi, her an golü yiyebilirdi. Uzatma dakikalarında Serdar’ın attığı gole kadar çok rahat bir maç olduğunu söyleyemem, kendimce sebeplerini de söylerim.

Akılda skor tutmak gibi bir düşünce olunca topu da kolay kaptırıyorsun, bu ayrı bir konu, top da seni sevmiyor zaten. Öte yandan kontra yapacaksan Pelkas topu çizgiden getiren değil, ortadan getiren adam olacak ve Gustavo da sahada olmayacak çünkü aklı fikri garanti pasta olan bir oyuncu. Sosa 90 dk oynayamaz, ona da eyvallah..

Diğer yandan Fenerbahçe ilk golü attığı sürece kazanır bu ligde, içeride, dışarıda fark etmez. Erol Bulut ofansif anlayışından taviz vermediği sürece de o ilk golü bulur, yeter ki saçma değişiklikler yaparak takımı geriye yaslamasın. Bence bu orta saha tuttu, Sosa yine bugün oldukça iyiydi, Mert Hakan’ı da bugün beğendim. O da kontraya çok uygun bir oyuncu ve tek hamlesi olan bir oyuncu. Topu alır almaz tek pası oynadığında faydalı oluyor, set oyununda saçmalıyor. Sosa-Mert Hakan-Pelkas bence devam etmeli. Isimleri ne olursa olsun bu üçlü önümüzdeki maçta da sahada olmalı.. Pelkas’ı solda öldürmeye gerek yok yani.. Osayi de tam bir kontra oyuncusu, Pelkas her tip oyunun oyuncusu, o top ayaklardan çabuk çıktığı takdirde de Osayi’nin golü ve benzerlerini çok izleriz. O gole de bir paragraf açalım, Pelkas’ın topu taşıması, zamanlaması, pastaki isabeti ve Osayi’nin sürati gerçekten izlemesi keyifli bir gol olarak hafızalara kazındı.

Attila Szalai. Bugün golünü de yazdı ama uzun pasları, defanstaki kritik müdahaleleriyle yine büyük beğeni topladı, Allah bulup getirenden razı olsun. Samatta sonradan oyuna girdi, bildiğiniz gibiydi. Samatta’yı da, alıp getireni de Allah bildiği gibi yapsın.

mail: bruno.monte@abcspor.com

twitter: @BrunoMonte1907

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular