https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

WTA’İN GENÇ YILDIZLARI, İPEK SOYLU NEREYE KADAR GİDEBİLİR?

Okunması Gerekenler

ARIF SAHIN-2İpek Soylu geçen hafta Amerika Açık’ta genç kızlarda çiftlerde partneri Jil Teichmann ile beraber şampiyon olmuştu… İpek’in başarısı tabii ki alkışlanacak bir şey ama ülkemizde adeta bir Grand Slam’de ana tabloda final oynamış gibi kutlanması da son derece enteresan.
            WTA yıl sonu turnuvasına davet edeceği gençler için internet sitesinden bir oylama başlattı, bu listede İpek Soylu yok. Bana göre listede olması gereken isimlerden Aleksandra Krunic, Ana Konjuh ve Catherine Bellis de ankette yoklar. Olan isimlere bakalım…
            Lauren Davis: ’93 doğumlu Ohio doğumlu Lauren Davis bu yıl Avustralya’da ve Wimbledon’da üçüncü tura yükseldi.
            BENCICBelinda Bencic: ’97 doğumlu İsviçreli Bencic geçen yıl gençlerde Roland Garros ve Wimbledon’ı kazanmıştı, bu yıl büyüklerde Wimbledon’da üçüncü tur, Amerika Açık’ta çeyrek final oynadı.
            Elina Svitolina: ‘94lü Ukraynalı bu yıl Avustralya’da üçüncü tur oynamıştı, Bakü’de şampiyonluk yaşadı.
            Monica Puig: ‘93lü Porto Rikolu tenisçi geçen yıl daha etkileyiciydi, bu yıl Strasbourg’da şampiyonluk yaşadı.
            Shelby Rogers: ‘92li Amerikalı özellikle yılın son döneminde etkileyiciydi, Rogers Cup’ta Bouchard’ı yendi, Amerika’da ikinci tur oynadı.
           SHELBY Grace Min: ‘94lü Amerikalı Min az tanınan bir genç çünkü Amerika dışındaki turnuvalarda göremiyoruz, grand slamlerde kayda değer bir başarısı yok.
            Christina McHale: ‘92li McHale en iyi sezonunu iki yıl önce geçirmişti, eski formunda değil.
            Coco Vandeweghe: ‘91li Coco da bu yılın ikinci bölümünde daha iyiydi. Roland Garros’ta ve Wimbledon’da ikinci tur oynadı, Rogers Cup’ta çeyrek finale kadar çıktı ve Amerika’da da ikinci tur oynadı.
            Jovana Jaksic: ‘93lü tenisçi bu yıl Monterrey’de final oynadı.
            Madison Keys: ‘95li Amerikalı bu yıl Wimbledon’da ve Amerika’da üçüncü tura yükseldi, AEGON International’da şampiyonluğu var.
            IPEK SOYLUListedeki tenisçilerin çoğu ‘96lı İpek Soylu’dan birkaç yaş büyükler. ‘96lı Taylor Townsend, ‘97li Ana Konjuh, ‘97li Donna Vekic, ‘98li Marie Bouzkova, ‘99lu Catherine Bellis, ‘97li Jelena Ostapenko İpek’in rakipleri olacak ve ondan daha önemli başarılar kazanmış genç tenisçiler, ‘93lü Muguruza ve ‘94lü Bouchard’ı yazmama gerek yok sanırım? Yukarıda saydığım isimlerin hepsi büyüklerle oynamış ve başarılı olmuş isimler, 18 yaşındaki İpek Soylu ise bugüne kadar gençler seviyesinde ortalama üstü bir tenisçi olmasının  yanında büyükler seviyesinde başarılı maçlar çıkarmadı, wild card’la katıldığı İstanbul Cup’a da erken veda etmişti.
            Şu andaki tenis seviyesiyle İpek Soylu’nun teklerde üst seviye bir tenisçi olmasını beklemek çok iyimser bir beklenti olacaktır. Türk medyası ve tenis seyircisi de gençlerde kazanılmış çiftler başarısını, gençlerdeki çeyrek final başarısını kutladıkça İpek’in Marsel’den daha üst seviye bir tenisçi olması düşük bir ihtimal gibi duruyor, umarım söylediklerimin tamamında haksız çıkarım; İpek’in grand slam’lerdeki başarılarını konuşuruz yakın zamanda…

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular