https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

İSMAİL KARTAL’DAN ‘KOCAMAN’ DÖNÜŞ!

Okunması Gerekenler

brunoŞimdi yine başlayacaklar, bik bik bik etmeye. Aykut Koacaman’dan ne istiyorsun? 3 Temmuz süreci o olmasa atlatılır mıydı? 30 sene sonra Ziraat, Tarım bilmem ne Türkiye kupasını müzeye getirdi. Fenerbahçeliler hariç kimsenin inanmadığı şampiyonluğu söyleyecekler. Esneye esneye gecenin o saatinde uyuya kalarak izlediğimiz Uefa macerasından bahsedecekler. Bik,bik, bik, bik, bik, bik !!!

Bakıyorsun sahadaki futbola mıy, mıy, mıy, mıy, mıy !!!!! Topa sahip ol, en kolayda olana pas at, sonra topu sağ açığa ver, o ortaya dönsün, ortadaki adam sola versin, soldaki doluysa geriye versin, sonra ille bi pozisyon olur, duran top olur, gol atarız bi şekilde. Atarsak da alırım Selçuk’u ortaya. Çakarım 3 ön liberoyu. Hobaaaa, al sana üç puan. Ardından Ersun Yanal dönemi geldi. Topu uzun pasla ileri at, kaptırdığın yerde faul yap, rakibe önde pas, presle boğ, çabuk oyuncularınla sonuca gitmeye çalış, skor ne olursa olsun doksan dakika gol kovala, sahada 12 km koş, koşmazsan tribüne çık.

ismail kartalİyi Abi İsmail’in elinde böylesine iki farklı miras vardı. Hangisini kullanacağı merak konusuydu. Karma bir sistemi de telaffuz edenler de çoktu. Ancak görünen O ki İsmail Kartal Aykut Kocaman’ın izinden gidecek. Büyük ihtimalle abi-kardeş ilişkisi içinde futbolcularla yapmiş olduğu bir mütalaa neticesinde böyle bir karar aldığını düşünüyorum. Takımın kaptanı denilen papazlar, antrenmanı ve koşmayı sevmeyen Afrikalılar, yaşlı oyuncular bu konuda İyi Abi İsmail’i ikna etmiş de olabilirler. Böyle bir oyun sistemi kredisi sıfır olan Ismail Kartal’ın ömrünü uzatacak. Bu iki kere iki dört. Ilk yarıyı kesin çıkarıp, iki de transfer bile yaptırır. Başarılı olabilir mi İyi Abi İsmail ? Galatasaray kötüyse başarılı olabilir, elbet Ben demedim, Aziz Yıldırım dedi!

Kıran kırana bir ligde bu tarz oyunla başarılı olmak çok güç. Trabzonspor ve Karabükspor maçları gösterdi ki bu kadar yana oynadığında tempon çok düşüyor. Hatta sıfır tempo desek abartmış olmayız. Çok az pozisyon buluyorsun. Rakip biraz gömüldü mü sıfır pozısyonla maç bitiyor. İyi Abi Ismail Hoca’nin bu durumu bilmiyor olması imkansız. Çünkü biz bu durumun böyle olduğunu 120-130 maç izleyerek test ettik. Bu sistemde kilit açmak gibi bir sorunun var. İki kanat bekin etkili. Eyvallah bu bir artı. İki kanat forvetin birebirde çalım atıp adam geçemiyor. Santrforun sırtı dönük top alamıyor, aldığı topla sağa sola deplase olacak hareketliliği gösterecek özellikle değil. Nasıl açacaksın bu kilidi? Zurnanın zırt dediği yerlerden biri de bu!

alex11Trabzon maçında kaç kişi maç seyrederken Alex muhabbeti yaptı ? İki kanat oyuncusu Sow ve Kuyt olan bir takımın hocası hangi mantıkla Alex sistemime uymuyor dedi, anlamak mümkün değil. Bu kadar yavaş oynayan her takımın bir Alex’e ihtiyacı var. Açık ve net! Aykut Kocaman gibi futbolun içinden gelen bir adam Alex sistemime uymuyor diyorsa yanılıyor olamaz ama dediğinde samimi olmayabilir. Aykut Kocamanın oynattığı oyun Avrupa’da iş yaptı ama Türkiye’deçok zorlandı. Başarılı olduğunda ise her ne kadar o sistemime uymuyor desede 28 gol atıp 20‘den fazla asist yapabilecek bir anahtarı, Santos ve Gökhan gibi iki kanat beki, Lugano gibi 7-8 kritik gol atabilecek bir stoperi ve en önemlisi Niang’ı vardı elinde. Niang yoksa da Webo ile de idare etmeye çalıştı. Sow ve Bienvenu ile o sistem hiç yürümedi zaten.

Çok erken, sabredin bir kaç hafta diyenler var. Perşembenin gelişi çarşambadan belli. Ne olursa olsun, hangi oyun planını tercih ederse etsin, İyi Abi Ismail kondisyon ve fizikalite anlamında Ersun Yanal’ı yakalamak zorunda. Hatta en az Onun kadar ısrarcı olmak zorunda ve taviz vermemek zorunda! Sow ve Emenike zaten çalışmayı sevmiyor belli ki. İkisi de tosun gibi. Sow zaten çözmüş işi. Yetenekli de. İki maç oynuyor baktı olmadı ağlıyor, gol attı mı düzen başka zaten. Kıyam, kıraat, rüku, secde.

FB TS 10İsmail Kartal başarılı olmak istiyorsa dar alanda kısa saçmalamalar adını verdiğim bu futboldan vazgeçecek arkadaş. Hatta önce takımın iyi abisi olmaktan vazgeçecek. Elinde hazır bir şablon var başarılı olmuş. Hazır bir sistem var. Copy/paste yapacak direkt. Emenike ve Sow meselesini bi çözecek. Yazık değil mi Alper’e ? Sow’un tribünü gelmiş, altına yapıyor. Altını bağlayıp sürmüş sahaya. Hayır, çakacaksın trübüne gidecek. Koşmayan oynamasın. Yazık değil mi Topal’a ? Diego bile ilk yarıda 6 km koşmuş, günah değil mi ? Emenike tek top tutamıyor ama hep ilk 11’de? Neden Webo çok geç giriyor oyuna? Bonservisi az diye mi ? Bunlar ligin ilerleyen haftalarında çözümlenebilir. Çözümlenmesi zor olansa sol memenin altındaki Cevahir.

Biraz yürek İsmail Abi! Trabzon deplasmanında bir puan fena değil ama bu Trabzonspor maçında bir puan iyi değil !! Son dakikada Selçuk Şahin’i oyuna alıp beraberliğe yatmayı düşünmek korkaklıktan başka hiç bir şey değil. Bu kafayla deplasmanda zor kazanırsın, ligde çok fazla berabere kalırsın. Korkmana gerek yok. Elindeki malzeme bu lige yeter. En kötü ikinci olursun, adam gibi maç seyrettik, adam gibi futbol izledik deriz bugün Löw’ün lig üçüncüsü takımı için dediğimiz gibi. Şampiyon yaparsan da. Sen zaten şampiyon yapmış sayılmayacaksın. Kim şampiyon yapmış ki bu takımı ? Denizli mi ? Zico mu ? Aykut mu ? Ersun mu ? Daum mu ?

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

bruno.monte@abcspor.com

Son Haberler

SINIRLI USSALLIK

SINIRLI USSALLIK Belfast ya da Glasgow’un arka sokaklarında gezerken şehrin turuncu ya da yeşil olarak tasnif edildiğini görürsünüz. Bunun sebebi...

Benzer Konular