https://secureservercdn.net/45.40.150.47/48c.6e4.myftpupload.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

VENUS WILLIAMS, GAME OVER???

Okunması Gerekenler

YÜREK

YÜREK Sakatat sever misiniz ? Ya da ızgaraya atılan her hangi bir yiyeceğin pişerken çıkardığı seslerin önce beynimizde eş zamanlı olarak ta...

SAVUNMA ÖNEMLİ

SAVUNMA ÖNEMLİ Zor günlerden geçerken ne koşulda olursa olsun Euroleague gibi bir organizasyonda kazanarak yola devam etmek çok önemli. Tıpkı ilk...

MUCİZE GALİBİYET

MUCİZE GALİBİYET Kadınlar Avrupa liginde, Fenerbahçe Öznur Kablo Çek rakibi Prag karşısında yaklaşık 35 dakika geride götürdüğü, oyun içinde iki...

BURAK BELGENTeklerde 5 kez Wimbledon, 2 kez Us Open ve 1 Olimpiyat şampiyonluğu, çiftlerde kardeşi Serena ile özellikle 21.yüzyılın ilk 10 senesinde ortalığın tozunu atıp 13 Grand Slam ve 3 Olimpiyat zaferi daha..

DAHA BİTMEDİ! 1998’de karışık çiftlerde hem Roland Garros hem Avustralya Açık’ta kazanılan 2 kupayı da  ekleyelim, WTA şampiyonlukları ile beraber KAZANILMIŞ dile kolay tam 67 kupa! Oynanan finaller de cabası..

Onu anlatırken before-after 2010 demek çok doğru olacak! 2010 Şubat ayında 1 hafta arayla kazanılan Dubai ve Acapulco zaferleri sonrası tam anlamıyla bir serbest düşüş ve o günden bugüne,  biri 2012’de Luxemburg, diğeri de bu sene Şubat ayında Dubai olmak üzere SADECE 2 WTA şampiyonluğu..

VENUS4Dizinden ciddi sakatlığı, sonrasındaki uzun süreli hastalığı, moda sektörüne girip konsantrasyonun kort dışına kayması  ve maddi, manevi sporda herşeyi kazanmanın verdiği motivasyon kaybı.. Hadi buna ilerleyen yaşını da katalım, bu maddelerden Biri ya da birçoğu, belki de hepsi, EFSANE RAKETİN gün ve gün sportif anlamda erimesinin neden veya nedenleriydi..

Bu saatten sonra bir WTA daha kazanabilir mi? Neden olmasın, az bir olasılık da olsa ihtimal dahilinde.. Peki GRAND SLAM? İşte orası maalesef Amerikalı raket için Kaf Dağının ardında!

Artık gitmeyen ayakları, titreyen bilekleri, eskisiyle mukayese edilmeyecek kondisyonu ve toplara vuruş gücü, bize bu ihtimalin İMKANSIZA YAKIN olduğunu kanıtlar derecesinde..

Ben bu kariyere ulaşmış isimlerin, kendilerini ezdirmeden, hep KAZANDIKLARI MAÇLAR, KUPALARLA hatırlanmaları gerektiğini düşünür, söyler, yazarım ama Venus ayakları kendisini taşıdığı sürece tenis oynamaya devam edeceğini söylüyor ve normalde küçükken odalarında posterlerini süslediği raketler karşısında sürklase oldukça, hem prestij hem de irtifa kaybediyor!

VENUS 2Ben bu kararımı 2013 senesinde vermiş ve onun artık emekliye ayrılmasını gerektiğini yazmıştım. Üstüne 1 sene daha ekledik ve kararımın değişmesini geçelim daha da pekişti.

2010 US OPEN yarı finali sonrasındaki 16 Grand Slam’ın 13’ünde kortlara çıktı ve sadece bir tanesinde R16 görebilirken, 8 tanesinde 3.tur maçına bile çıkamadan turnuvalara havlu attı.

TAMAM DEĞİL DEVAM kararı değişmezse, 2015 senesindeki 4 Major Turnuvada da akıbeti değişmeyecek.

Benim gözümde bugün için kadınlar tenisini domine eden, kendisinden 1 yaş küçük kardeşi SERENA’dan daha teknik, saha görüşü daha iyi ve ikisinin en iyi zamanlarını kıyaslarsak, tartıya koyduğumuzda da averajla da olsa daha iyi bir raketti. Ama 2014 bitiyor ve maalesef eski camlar bardak oldu!

VENUS3Stil olarak baktığımızda; Serena‘dan daha atlet olduğu için court coverage’i  en az 1 adım öndeydi. AMA Serena‘daki erkekvari servis başarısı ve forehand kalitesi onda yoktu. Bir de zirve yaptığı seneler de dahil bir türlü forehandiyle yaptığı basit hataların sayısını azaltamadı. Ama uzanarak yaptığı vuruşlarda hem atlet hem çok güçlü olduğu için belki de bu konuda sadece kendi neslinin değil tüm zamanların en iyisiydi. Çıkarılamaz denen topları çıkartmayı bırakalım, Winner‘la direkt sayıyı aldığı bile olurdu.

Tabii ki bir zamanlar diye geçmişten örnekler veriyoruz.. Yazının içinde de dediğim gibi VENUS son Grand Slam tekler şampiyonluğunu 2008 yılında Wimbledon’da kazandı ve yenisi maalesef gelmeyecek!

AMA 21.YÜZYILDA bugüne dek sahne almış tüm kadın raketleri bir sepete koyduğumuzda, benim bakış açımla her zaman TOP 3 içinde yerini alacak.

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

burak.belgen@abcspor.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler

YÜREK

YÜREK Sakatat sever misiniz ? Ya da ızgaraya atılan her hangi bir yiyeceğin pişerken çıkardığı seslerin önce beynimizde eş zamanlı olarak ta...

SAVUNMA ÖNEMLİ

SAVUNMA ÖNEMLİ Zor günlerden geçerken ne koşulda olursa olsun Euroleague gibi bir organizasyonda kazanarak yola devam etmek çok önemli. Tıpkı ilk günün sıkıntılarının karbon kopya fotokopisi...

MUCİZE GALİBİYET

MUCİZE GALİBİYET Kadınlar Avrupa liginde, Fenerbahçe Öznur Kablo Çek rakibi Prag karşısında yaklaşık 35 dakika geride götürdüğü, oyun içinde iki defa 14’er sayı geri düştüğü...

DÜNYA KULÜPLERİNİN DEĞİŞEN LOGOLARI…

DÜNYA KULÜPLERİNİN DEĞİŞEN LOGOLARI… Bugünkü yazım biraz benim mesleğim ile yani pazarlama branşı ile ilgili. Yaklaşık 20 yılı aşkın pazarlama iş hayatımda pek çok marka...

MUCİZE ADAM ROMAIN GROSJEAN

MUCİZE ADAM ROMAIN GROSJEAN Bugün belki de F1’in son 10 yılının en korku dolu anını yaşamış bulunmaktayız. Bahrain GP’sinin henüz ilk turunda Haas Takımı’nın Fransız...

Benzer Konular