https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

US OPEN’DA SÜRPRİZ FİNAL; NISHIKORI-CILIC

Okunması Gerekenler

eminnHeyecanla beklenen erkekler yarı final maçları dün gece saatlerinde oynandı. İlk maç Novak Djokovic-Kei Nishikori maçıydı. Ardından yağmur arasından sonra Roger Federer-Marin Cilic maçı başladı.

Novak Djokovic-Kei Nishikori:

30 derecenin üzerindeki bir sıcaklıkta ve %90’a varan nemde oynanan maçta 2 oyuncu da hava şartlarından çok etkilendi. Rüzgarın da etkisiyle ekranın uzak tarafından servis atan oyuncular bazen kendine avantaj sağlayabildi.

Maça Djokovic rahat servis oyunuyla başladı. Nishikori’ye servisinde puan vermekte oldukça cimri davrandı. Nishikori biraz tutuk başladığı yarı final maçında Djokovic’in hemen 2. servis oyununda break’i buldu ama sonrasında 0’a karşı servisini kırdırdı. Daha sonralarda açılan ve maçın içine daha fazla giren Nishikori 7. oyunda üst üste inanılmaz return winnerlarla puanlar üretti ve Djokovic’in bir kez daha servisini kırdı. Sette oyunlar 3-5 iken Djokovic’in servislerinde bir kez daha baskı kurdu ama orada bitiremedi. Nishikori kendi oyununda hata yapmayarak 6-4 ile seti aldı.

2. sette Novak Djokovic fırtınası esti. İlk servisleri oldukça düşen ve biraz daha fazla risk alan Nishikori 1-1’den sonra servis kırdırdı. Bu arada Nola’da servislerine rahat bir şekilde tutundu. Nola 2. break’i de bulduktan sonra iyice rahatladı ve domine ettiği bu seti 1-1’den sonra oyun vermeyerek 6-1 ile hanesine yazdırdı.

3. set maçın en heyecanlı bölümüydü. İlk 2 oyun servis kırmasız geçildi. 3. oyun adeta Nishikori’nin servis attığı mini bir set havasına girdi. Nishikori’nin servis kırma puanları çevirdiği bu oyunu yaklaşık 10 dakika sonunda kazandı ve adeta servis kırmış gibi bir hava yakaladı. 3-3’e kadar uzun ralliler ve güzel puanlar gördük. Maçın en kaliteli bölümüydü bu sekanslar. Djokovic setin en kritik yerinde 3-4 iken servisini kırdırdı. Nishikori set için servis attığı oyunun 6 puanında da ilk servisini bulamadı. Djokovic burada servis kırarak sete geri döndü. Yine zaman zaman baskıyı hisseden Djokovic oyunlar sonrasında müthiş tepkiler verdi. Daha sonrasında set tie-break’e gitti. Tie-break basit hataların oyunu oldu. Nishikori hemencecik 2 mini break’i buldu ama kort değişiminden sonra bunları geri verdi. Daha sonra tekrar mini break’i aldı ve set puanının gördü. Djokovic’in servisindeki ilk set puanını değerlendirerek çok kritik bir adım attı ve setlerde durumu 2-1 yaptı.

4. set de müthiş başladı. 3. setin moraliyle Nishikori servis kırarak başladı. Hemen sonrasında Djokovic 0-40’a getirerek 3 tane servis kırma puanı buldu ama Nishikori izin vermedi. Üst üste puanlarla servisine tutundu ve momentumu tamamen kendi tarafına çevirdi. Sonraki oyunlarda basit hatalarını da kısıtlayan Nishikori Djokovic’in maçta kalmak için servis attığı oyunda 2 tane maç puanı buldu. 2.’sini değerlendirerek tarih yazdı. Grand Slam’lerde final gören ilk Asya’lı oyuncu oldu.

Roger Federer-Marin Cilic: 

Çeyrek finalde Gael Monfils ile 5 setlik oldukça zorlu bir maç oynayan Roger Federer ise son zamanlarda oldukça formda olan Marin Cilic yarı finalin 2. maçında karşı karşıya geldi. Federer’in Cilic’e karşı bugüne kadar 5-0’lık üstünlüğü vardı. En son bu sezon Toronto’da 3. turda karşılaşmışlardı ve Federer 3 sette Cilic’i mağlup etmişti.

Maç Cilic’in servisleriyle başladı. Daha maçın başından Cilic Federer’e servisleriyle gözdağı verdi. 4. oyunda Federer oyunu bir türlü bitiremedi ve geriden gelen Cilic iyi returnlerinin de etkisiyle servis kırdı. Maça böylelikle çok iyi başlayan Marin Cilic rüzgarı hemen arkasına aldı. Sonraki oyunlarda Federer’i kendi servislerinde pek oyuna sokmadı. Önemli puanlarda ilk servislerini çok iyi kullandı. Aceler buldu. 5-3 iken Cilic set için servis atarken law game ile oyunu bitirdi ve ilk seti 6-3 ile kazandı.

2. sette de Roger Federer file önünde çokca geçildi. Hem fileyi az kullandı hem de çok uzun zamandır ilk kez bu kadar kötü kullandı. Yine böyle bir oyunda 2. setin hemen ilk oyununda Cilic break’i elde etti. Sonraki oyunda Federer direnç gösterdi ancak Cilic servisine tutunmayı başardı. Setin devamında 2 oyuncu da -özellikle Cilic- kolay servis oyunları oynadı. Berabereye bile kalmadan oyunları bitirdiler. Cilic’in büyük ilk servisleri yine iş başındaydı. Seti de yine bir ace ile 6-4 bitirdi.

Federer bu sefer 3. sete iyi başlayan oyuncuydu. Setin ilk oyununu aldıktan sonra hemen ardındaki oyunda maçtaki ilk servis kırmasını gerçekleştirdi. Ama bir sonraki servis oyununda -bu sette çokça yaşandığı gibi- çoğunlukla 2. servislerine kaldı. 2 tane servis kırma puanı buldu Cilic ve 2.’sinde break’i geri aldı. 3-3’e kadar Cilic’in servislerinde önemli puanlarda basit hatalar yapan Roger Federer 7. oyunda bir kez daha baskıyı hissetti ve servisini kırdırdı. 5-4 iken Cilic maç için servis atarken yine en gerekli yerde o büyük servisleri harika bir şekilde çalıştı. 3 tane ace üst üste bularak oyunda 40-0’ı yakalayan Cilic ilk maç puanında da yine harika bir servisler puanı alarak kariyerinin ilk Grand Slam finaline ulaştı.

US Open Erkeklerde Finalin Adı: Kei Nishikori-Marin Cilic

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

emin.kazdaloglu@abcspor.com

Son Haberler

SINIRLI USSALLIK

SINIRLI USSALLIK Belfast ya da Glasgow’un arka sokaklarında gezerken şehrin turuncu ya da yeşil olarak tasnif edildiğini görürsünüz. Bunun sebebi...

Benzer Konular