https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

12 DEV ADAM ÇEYREK FİNALDE!

Okunması Gerekenler

ARIF SAHIN-2Dünya Kupası ikinci tur maçında Türkiye, Avustralya’yı 65-64 yenerek çeyrek finalist oldu. Litvanya ile oynayacağımız çeyrek final maçı Salı 18:00’de.

Maçın Hikayesi

Türkiye bu maça Ender – Sinan – Emir – Gönlüm – Aşık beşiyle başladı.

Avustralya ilk hücumun son saniyesinde Dellavedova ile üçlüğü buldu, sonraki dört hücumda basket bulamadılar, Ender Arslan’ın bulduğu beş sayı ve sonrasında Sinan Güler’in devreye girmesiyle Türkiye skorda etkili oldu. 5.dk 9-10 ile geçildikten sonra maç saatindeki sıkıntı nedeniyle teknik ara verildi, bu ara Türkiye’ye yaramadı, moladan dönüşte Aşık, Jawai karşısında üstündü ama Baynes/Jawai değişikliğinden sonra bu üstünlük Avustralya’ya geçti ve 6 sayılık seriyle üstünlüğü ele aldılar. İlk çeyrek 15-18’lik skorla bitti.

tur104İkinci çeyreğin başında TR hücumlarda organize olamadı, yine de farkın açılmasına engel oldu. 15.dk 22-27 ile geçilirken TR’nin sayılarının 12’sini Sinan Güler kaydetti. TR tek uzunlu sisteme döndüğünde AUS ribaundlarda üstünlüğü ele aldı ve ikinci şans sayılarıyla oyuna tutundu, TR Cenk’in devreye girmesiyle uzun süre sonra 18.dakikada öne geçti: 32-31 İlk yarı 34-35’lik skorla bitti.

İkinci yarıya TR oyunun iki tarafında da -özellikle savunmada- inanılmaz hatalarla başladı, AUS da hızlı hücumlarla ve özellikle Ingles’ın akıllı oyunlarıyla bunu iyi değerlendirdi ve 24.dkda skor 36-48 oldu. Sonraki üç dakikada tempo oldukça düştü, iki takım da skor üretemedi, Emir Preldzic’in basketbol oynamaya karar vermesi maçın akışını değiştirdi, AUS TR’nin atağına cevap veremeyince fark kapandı, son çeyreğe 46-50’lik skorla girildi.

Son bölüme Ender Arslan’ın üçlüğüyle başladık ama sonrasında Baynes’in iki saha içi isabeti ve Ingles’ın üçlüğüyle skor 59-67’ye geldi. Maç yine kopma noktasına gelmişken, Türkiye sahaya karakter koydu ve skoru dengeledi ama bir türlü öne geçemedik, Ender Arslan’ın iki kritik üçlüğü kaçırması sonumuzu hazırladı diyebiliriz. Son bir dakikaya 59-64 ile önde giren AUS avantajını kullanamadı ve son top TR’ye kaldı. Sonraki hücumda Emir alanı boşaltıp üçlüğü buldu ama biraz acele etti, beş saniye kalmıştı; son topta Ingles’ın top kaybı yapmasıyla Türkiye kazandı.

İstatistikler

Türkiye’de Emir Preldzic 16s-7r-2a-2tç ile oynadı, ilk yarıda mükemmel oynayan Sinan Güler maçı 16s-4r-2a-1tç ile tamamladı, maç boyunca kullanamadığımız Ömer Aşık sadece 4 sayı üretti, 3 ribaund aldı, Cedi Osman’ın koç tarafından unutulması ve sadece 5 dakika alması da not edilmeli.

Avustralya’da Matt Dellavedova 13s-3r-5a, Joe Ingles 10s-6r-3a ile oynadı ama gerektiği yerde sorumluluk alamadı, Baynes 15s-7r-2a ile takımının en skoreri oldu.

tur105Genel Yorum

Türkiye ilk bölümde son derece etkisiz oynamasına ve savunmada inanılmaz hatalar yapmasına rağmen, Sinan Güler’in etkili oyunuyla skorda maça tutundu, ikinci yarıda da üç kez farklı bir şekilde geriye düştük ama geri dönmeyi başardık, maç boyunca dengesiz oynayan Emir Preldzic’in son topta yürekli bir şekilde oynaması bizi öne geçirdi ve Ingles’ın top kaybıyla çeyrek finalist oldu. Çeyrek final maçı için şanslı olduğumuzu düşünüyorum, Litvanya yenilmeyecek bir rakip değil -ki grupta Avustralya onları yenmişti, ikinci turda da Yeni Zelanda neredeyse eleyecekti- Şanslar eşit gibi duruyor, ufak bir farkla Türkiye önde diyebiliriz.

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

arif.sahin@abcspor.com

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular