https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

PETRA KVITOVA’NIN MUHTEŞEM HAFTASI

Okunması Gerekenler

arif sahin 10Petra Kvitova’nın muhteşem haftası

2013-2014-2015 yıllarının her birinde dörder tane final oynayan ve dünya sıralamasında sürekli ilk beşin içinde yer alan Petra Kvitova 2016’nın ilk yarısında iyi bir dönem geçirmedi.

2015’i iyi bitirdiğini söyleyebiliriz, Singapur’daki Yıl Sonu Finalleri’nde finale yükselmişti ve Radwanska’ya kaybetmişti, ertesi hafta da FED Cup’ta ülkesi Çek Cumhuriyeti, Rusya’yı yenerken teklerde bir galibiyet kazanmıştı.

 

2016 YILI

Yılın ilk turnuvalarında başarısız olan Kvitova, ilk altı ayda katıldığı turnuvalarda fazla ileriye gidemezken, büyük turnuvalardaki en başarılı sonucu Indian Wells’teki çeyrek finali oldu. Stuttgart’taki küçük turnuvada ise Muguruza’yı yendi ve yarı finalde Kerber’e kaybetti. Bu dönemde özel hayatındaki iniş-çıkışlar ve uzun dönemli koçu David Kotyza’dan ayrılması öne çıkan gelişmeler oldu.

Daha önce iki kez şampiyon olduğu Wimbledon’a bu kez ikinci turda Makarova’ya kaybederek veda eden Petra, Amerika döneminde görece iyi sonuçlar aldı. Connecticut yarı finalinde yine Radwanska’ya kaybetti. Amerika Açık’ta Çağla’yı ve Svitolina’yı yendikten sonra dördüncü turda -daha sonra şampiyon olan- Kerber’e kaybetti. Bu dönemde, olimpiyatlarda da bronz madalyayı kazandı.

 

WUHAN AÇIK

2014’te şampiyon olduğu Wuhan’e bu kez 14 nolu seribaşı olarak katıldı. Üçüncü turdaki zorlu Kerber maçını bir kenara koyarsak, mükemmel sonuçlarla dolu bir hafta geçirdiğini söyleyebiliriz. Üstüne üstlük, bunu başarırken, tüm turlarda eşleşebileceği muhtemel birkaç seribaşından biriyle eşleşti. İlk turda Ostapenko, ikinci turda Svitolina’yı aynı skorla 6-3 ve 6-1 geçti.

Üçüncü turda, dünya 1 numarası Kerber’le turnuvanın en zorlu maçını oynadı. İlk seti uzun tiebreak’le kaybettikten sonra, 7-5 ve 6-4’le turu geçti. Çeyrek finalde Konta’yı 6-3 ve 6-4’le yendikten sonra zorlanması muhtemel olan bölümde inanılmaz rahat maçlar oynadı. Halep’i 6-1 /6-2 ve Cibulkova’yı 6-1’lik iki setle geçti.

Kariyerindeki 10.üst düzey turnuvasını kazanan Petra Kvitova, dünya sıralamasında 11.sıraya yükselirken, bu yılki sıralamada da 12.sıraya yükseldi ve finallere yükselme iddiasını sürdürdü.

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail: arif.sahin@abcspor.com

twitter: @arifsahin1

Son Haberler

SINIRLI USSALLIK

SINIRLI USSALLIK Belfast ya da Glasgow’un arka sokaklarında gezerken şehrin turuncu ya da yeşil olarak tasnif edildiğini görürsünüz. Bunun sebebi...

Benzer Konular