https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

MUTLU ULUSOY İLE DOBRA DOBRA

Okunması Gerekenler

kaan ilhan resimKişisel olarak bir şeyler söylemek boynumun borcu. Müthiş bir insanı tanıdığım için öncelikle çok şanslıyım.

Mutlu Ulusoy ile röportaj yapmaya karar verdiğim o günüme bir kez daha teşekkür ediyorum böylesine mükemmel bir insanı tanımak ve sohbet etmek herkese nasip olacak şeyler değildir.

Egosu olmayan, kaprisleri olmayan bu müthiş insanı gelin yakından tanıyalım.

MUTLU ULUSOY KİMDİR?

Bir mutlu işte ya (gülerek) 18.03.1986 Zonguldak doğumluyum. Konya Selçuk Üniversitesi Radyo Sinema TV mezunuyum.

NEDEN BU İŞİ SEÇTİNİZ?

mutlu 1Tek tercihim ve tek hayalimdi bu iş benim.

NELERDİ PEKİ BU HAYALLER?

Aslında biraz babam ile alakalı. Babamı 7 yaşındayken kaybettim. Kendisi bana hep alkışlanacağımı, güldüğüm zaman ortaya nelerin çıktığını, insanlara nasıl hitap etmem gerektiğini ve bunun sonucunda neleri kazanacağımı hep rahmetli babamdan öğrendim ve büyüdükçe de bilinçlendikçe de ne okurum ne okurum diye düşünerek bu mesleği seçtim.

Kaan, bunların hepsi aslında hissiyat ile ilgili şeylerdir ben bu hissiyatı yakalayıp doğru tercihlerde bulunabilenlerdenim belki de.

RAHMETLİ BABANIZIN MESLEĞİ NEYDİ?

İşletmeciydi kendisi.

AİLEDE PEKİ SPİKERLİĞE SİZDEN BAŞMA MERAK SARAN VAR MI?

Hayır, bir tek benim.

İSTANBUL’A GELİŞ SÜRECİNİZ NASIL OLDU?

Okul bitti (gülerek). Okul bitince bizlerin gidebileceği tek bir yer vardı oda İstanbul’du ve biz 8 arkadaş, İstanbul’un yolunu tuttuk.

SİZİN OKULUNUZDAN SEKTÖRDE OLAN İSİMLER VAR MI?

Elbette var. Deniz Satar, Büşra Sonay. Sadece medya önünde değil arka planda da çok iyi işler çıkartan arkadaşlarım var.

BU SEKTÖRE GİRİŞİNİZ HABERCİ KİMLİĞİNİZLEYDİ PEKİ İLK ÇALIŞMALARINIZI KİMİNLE VE NEREDE YAPTINIZ?

Fox TV’de Fatih Portakal’ın yapım asistanıydım. Dediğin gibi haberdeydim.

TV 8’E UZANAN SÜREÇ NASIL OLDU?

Kral TV’de belirli başlı işler yapmıştık paraya ihtiyacımızın olduğu dönemlerde. Hazırlamış olduğumuz bu demoları TV 8’e gönderdim ve beni kabul ettiler. Tabi burada hemen ekrana çıkmadım biraz arkada pişmem gerekiyordu o süreci atlattıktan sonra sabah haberlerini devir aldım.

NTV SPOR AİLESİNE GİRİŞİNİZ NASIL OLDU?

mutlu 4TV 8’den sonra 1,5 yıl çalışmadım ve çok keskin bir dönüş yaparak spora geçiş yaptım. Sevgili Fuat Akdağ’ının kapısını birçok kez aşındırdım (gülerek). 1 yıl zaten burada da ekranın karşısına çıkmadım, geri plandaydım ve çabuk yetiştim.

HABER SPİKERİ OLAN MUTLU ULUSOY’A SPOR SPİKERLİĞİNE GEÇTİĞİNDE ETRAFTAKİLERİN BAKIŞ AÇILARI NASILDI?

İnsanlar bana sen haberde değil miydin senin burada ne işin var dediler ve daha sonra her şey yavaş yavaş rayına oturdu.

PEKİ, TV8’DEKİ MUTLU ULUSOY İLE NTV SPOR’DA Kİ MUTLU ULUSOY ARASINDA NE GİBİ FARKLILIKLAR YA DA FARK VAR MI?

Kesinlikle büyük farklar var Kaan. Şuan beni nasıl görüyorsan bu halim ile ekrana çıkan bir Mutlu var, burada sadece göz makyajı yapıp ekrana çıkabiliyorum.

Spordayım ve gülebiliyorum benim olayım zaten gülmek. Gülmeyeceksem ekranda yer almamın hiçbir esprisi yok.

SİZDE GÜN SAAT KAÇTA BAŞLIYOR?

07.30

ŞUAN NTV’NİN SPOR BÜLTENLERİNİ SUNUYORSUNUZ. PEKİ, İLERLEYEN DÖNEMLERDE NTVSPOR İÇERİSİNDE FARKLI GÖREVLER ALACAK MISINIZ?

Olabilir zaten NTV Spor bünyesindeyim şuan bana NTV teslim edildi ben orayı yapıyorum. Yöneticilerimiz neyi uygun görürlerse onu en iyi şekilde yaparız.

SPOR MUHABİRİ OLMAYI İSTEDNİZ Mİ YANİ SAHADA OLMAYI ARZULADINIZ MI?

Öncelikle şunu söylemek gerekir ki spikerlik ile muhabirlik birbirinden çok farklı iki mecra. Muhabirliği spikerliğe giden bir adım olarak görürler bu son derece yanlış şunu çok iyi biliyoruz muhabirler olmadan biz ekranlara çıkamayız, onların o bağlantıları olmazsa biz zaten haber yapamayız dediğim gibi iki farklı mecra.

Ben haberdeyken şöyle düşünmüştüm ‘’Benden muhabir olmaz’’ çünkü beni bir cenaze haberine gönder çocukluğumda yaşamış olduklarımdan dolayı sana oradan haber çıkaramam ama beni stüdyoya koy 3 kamera ver önüme ben saatlerce konuşabilirim. Spiker- sunucu olabilmek için muhabirlik yapılmaz.

Bugün NTV Spor içerinden örnekler vereyim sana, Onur Tuğrul, Evren Göz, Övünç Özden bu adamlar olmazsa biz hiçbir şey yapamayız ve ben istesem de ne Onur’un ne Evren’in ne de Övünç’ün yaptıklarını yapabilirim benim olayım sunuculuk.

SAHADA BAŞARILI KADIN VAR MI?

mutlu 2NTV’de Deniz Tüysüz vardır burada tozu dumana katar ve ustadır. NTV Spor ’da Pınar İlik Üçer vardır. Kısacası asistler çok değerlidir Kaan.

HANGİ TAKIMI TUTUYORSUNUZ?

Beşiktaş

NTV SPOR’DA Kİ MİSYONUNU TAMAMLADIKTADN SONRA NELER YAPMAK İSTER MUTLU ULUSOY?

Öğrendiklerimi yerimize gelecek olan gençlere aktarmayı çok istiyorum.

BU SEKTÖRDE İDOLÜNÜZ VAR MIYDI?

Vallahi Kaan hiç yoktu ya (gülerek). Çünkü Kadınlar durdukları yerde durmuyorlar, oyuncu oluyor, onu oluyorlar bunu oluyorlar, kısacası idolüm olmadı olmayacakta.

MUTLU ULUSOY’UN FUTBOLLA ARASI NASILDIR?

İyi ya… (gülerek)

FUTBOLDAN BAŞKA İLGİLENDİĞİNİZ SPOR DALI VAR MI?

Hepsini takip ediyorum ayırt etmeden.

NTVSPOR. NET’DE YAZILAR YAZIYORSUNUZ SİZE NE GİBİ KATKILARI VAR?

Buradaki yazılarım çok değerli Kaan. Yazmak benim için olağanüstü bir şey insanlara bildiklerimi aktarıyorum, yazıyorum, çiziyorum editör eğitimleri alıyorum, kadınların neler yapabileceğini gösteriyorum çok güzel mecradır burası.

İLERİYE DÖNÜK PLANLAR YAPMAYAN BİR MUTLU ULUSOY VAR KARŞIMDA KATILIR MISINIZ BU ANALİZİME?

Kesinlikle katılırım ve aynen dediğin gibi planlar yapmam. Karar mercileri başkaları olduğu zaman fazla hayal kurarsam eğer,  büyük hayal kırıklıklarına uğrarım. Sadece benim ne hayal ettiğim değil, benim yöneticilerimin de benimle ilgili hayaller kurması önemli bunları bilmeden atıp tutarsak sonu hüsran olur.

ARTIK FUTBOLA GİRİŞ YAPABİLİRİZ. BU BEŞİKTAŞA LİGİN BİTİMİNE 6 HAFTA KALA NELER OLDU?

mutlu 5Kadınlar bazı dönemler geçirir ve bu dönemlerinde, sinirler tavan yapar, saçmalar, migren tutar, uykular kaçar işte tüm bunlar Beşiktaş’ın son haftalarda yaşamış olduğu  buhranlar

CLUB BRUGGE MAÇI KIRILMA MAÇIYDI BANA GÖRE,  NELER SÖYLERSİNİZ?

Sezon başlamadan önce 3 kupa hedefti ve öyle bir algı yarattılar e sonunda beklentileri karşılayamayınca bu tarz kötü senaryolar ile karşı karşıya kalıyorsunuz.

Beşiktaş’ın öncelikli olarak takım olabilmek ile ilgili sıkıntısı var. Örneğin Bilic ile ilgili hiçbir yönetici çıkıp ta açıklama yapmadı, ya da Gökhan Töre grip oldu, Oğuzhan parlamadı, Olcay gitti evlendi vs. vs. vs bunlar varken sahada istediğin kadar pas yap takım olamıyorsun.

BILIC BEŞİKTAŞ POTANSİYELİNDE BİR TEKNİK ADAM MI? YA DA BEŞİKTAŞ HANGİ POTANSİYELDE?

Bilic öncelikle iyi bir adam. Beşiktaş’ı büyük bir marka olarak görürsek markaların tarzına, tavrına uygun insanlar olması lazım teknik adamların. Futbol ile ilgili bir şeyler anlatırken Bılıc’ın Mozart’tan örnekler vermesi beni kendisine hayran bıraktı.

Bilic, Gökhan Töre ’ye bitime 3 hafta kala grip olmamayı öğretemez onu Töre’nin kendisinin biliyor olması gerekir.

Bilic’e kadar kimler kimler hatalı Kaan.

BEŞİKTAŞ SİZCE BU SEZON BAŞARILI MIYDI?

Başarı ya da başarısızlığı ölçerken geriye dönük istatistiklere bakmamız gerekir. Beşiktaş son 10 yılın en yüksek istatistiğiyle karşımızda.

ŞAMPİYONLUĞA NEDEN YANSIMIYOR PEKİ BU İSTATİSTİKLER? BAL YAPMAYAN ARI BEŞİKTAŞ

Galatasaray nasıl şampiyon oldu Kaan? Muslera ve Snejder ile. Kendi evinde iman gücüyle 85 ve 90.dakikalarda attığı goller ile şampiyon oldu. Beşiktaş’ın son maçlarına bakalım kaç taraftarı var, Galatasaray’da golleri atan o yıldızlar Beşiktaş’ta maalesef yok.

Beşiktaş’ta;

  • Saha yoktu
  • Taraftar yoktu
  • Yükleri sırtlanacak oyuncular yoktu

Duygularımızı uçlarda yaşana bir milletiz biz. Bizim sorunumuz bu. Fikret Orman ilk geldiğinde yapılanmanın içindeyiz dedi, Bilic bu yapılanmanın içine dâhil dedi, stadı yapacağız dedi e ne oldu Bilic’i başarısızlığında gönderdin.

BEŞİKTAŞ’A SİZCE KİM GELSİN TÜRK MÜ YABANCI MI?

mutlu 3Benim öyle bir tercihim yok açıkçası. Türk teknik direktörü alma modasına Beşiktaş’ta uyacaktır maalesef.

NEDEN MAALESEF?

Türk oyuncuların derdinden yerliler anlar düşüncesi hayatımda duyduğum en saçma düşüncedir. Global olan bu sektörde böyle bir düşünce içerisinde olunması çok vahimdir.

Futbolcular için şunu söylemek gerekir hoca seçmekten vazgeçsinler.

SON OLARAK BU İŞİ YAPMAK İSTEYENLERE NELER SÖYLERSİNİZ?

İnansınlar, inanmakta zorlanıyorlar lütfen bunu kırsınlar.

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

Mail : kaan.ilhan@abcspor.com

Twitter: @sinyorrkaan

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular