https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

ILIE DATCU: EROL BULUT BAŞARILI OLUR

Okunması Gerekenler

Ilie Datcu: Erol Bulut başarılı olur.

Romanya milli takımında 36 kez milli oldu. 1969’da Fenerbahçe’ye transfer oldu. 1969-1970 sezonunda Fenerbahçe formasıyla çıktığı 30 maçta kalesinde sadece 6 gol görerek rekor bir başarıya imza attı. Sarı lacivertli kulüpte üç kez Lig şampiyonluğu, birer kez Türkiye Kupası, Cumhurbaşkanlığı Kupası ve Başbakanlık Kupası sevinçleri yaşadı. 1975’te Giresunspor’a transfer oldu ve tek sezon bu takımda oynadıktan sonra aktif futbol hayatını noktalayıp, futbola antrenör olarak devam etti. ABC SPOR, Ilie Datcu’ya sordu, o da içtenlikle cevaplandırdı ve söze Fenerbahçe’ye geliş anılarıyla başladı.

“ROMANYA DEVLETİ İZİN VERMEDİ”

“Başkanımız Faruk Ilgaz dönemiydi, Romanya milli takımı ve Dinamo Bükreş’te oynuyordum, Lig biter bitmez beni Fenerbahçe istedi. Benim gitmem halinde Romanya milli takımı ve Dinamo Bükreş kalesi boşta kalıyordu. Bu yüzden Romanya devleti benim gitmeme izin vermedi, birtakım sorunlar oldu. Birkaç ay kalıp 2 tane genç kaleci yetiştirdim ve bu şekilde izin alabildim. En sonunda da devlet başkanımız Çavuşesku’dan izin alıp, 8 Temmuz 1969 tarihinde Fenerbahçe’ye imza attım. O gün bugündür Fenerbahçeliyim diyebilirim.”

“TRAIAN IONESCU BİZE KÜSMÜŞTÜ”

Efsane kaleci Datcu, Fenerbahçe’deki ilk sezonunda 30 maçta kalesinde sadece 6 gol görerek Avrupa ve Türk futbol tarihine geçen rekor Lig şampiyonluğu için ”bu başarı sadece benim değil, bütün takımın başarısıdır.” diye belirterek şunları söyledi: “O sezon ki elde ettiğimiz şampiyonlukta Ercan, Nunweiller, Yılmaz, Şükrü, Ogün, Can, Abdullah, Zeki ve Nedim’in ve adını sayamayacağım birçok ismin payı var. Lig’de sadece 3 mağlubiyetimiz vardı. O zamanlar Eskişehirspor bizim Lig’deki en yakın takipçimizdi, ikinci sırada tamamlamışlardı. Hiç unutmam Eskişehirspor’a karşı deplasmanda 1-0 mağlup olmuştuk. Kaygan ve çok kötü bir zeminde oynamıştık. Teknik direktörümüz Traian Ionescu, benimle ve Nunweiller’la 10 gün filan konuşmadı. Mağlubiyetin sorumlusu olarak bizi görmüştü. Çok disiplinli ve iyi bir antrenördü. Hata kabul etmezdi.”

“KAMYONLA PARA KAZANIRDI”

Datcu, 1969-1970 sezonunda Fenerbahçe’de birlikte oynadığı,11 Nisan 2019 günü 83 yaşındayken hayata gözlerini yuman efsane milli futbolcu Can Bartu hakkında şu sözleri söyledi: “Can Bartu ile bir sezon beraber oynadım, takım kaptanlığımızı yapmıştı. Vefat ettiği haberini öğrenince çok üzülmüştüm. Şampiyonluğumuzda emeği çok büyüktür. Çok yetenekli bir futbolcuydu. Dünya’nın en büyük futbolcularından biriydi diyebilirim. Kaliteli ve mütevazi bir kişiliğe sahipti. Can Bartu bugünkü şartlarda oynasaydı kamyonla para kazanırdı. Maalesef bugün onun gibi hırslı ve yetenekli bir isim yok. Lefter olsun, Can olsun bu isimler hiçbir zaman unutulmaz Fenerbahçe’de. Huzur içinde yatsınlar…”

“DİDİ EFSANE BİRİYDİ”

Efsane kaleci, 1972-1975 yılları arasında teknik direktörlüğünü yaptığı Fenerbahçe’de şampiyonluklar yaşayan Brezilyalı teknik adam Valdir Pereira Didi için şunları söyledi:

“Basri Dirimlili, Eşref Aydın ve bütün futbolcu arkadaşlar Didi’nin arkasında durduk, bu büyük ismin başarılı olması için elimizden geleni yaptık. Kaliteli bir adam, mütevazi bir kişiliğe sahipti. Dünya futbolu için büyük bir isimdi. Hem futbolcu olarak hem de antrenör olarak efsane biriydi. Didi çok rahat bir antrenördü. Onun ismi bile bize güven veriyordu, daha fazla çalışma arzusu kazandırıyordu. Fenerbahçe’de büyük işler yaptı. O günkü şartlarda kulüp yöneticileri öyle uygun gördüler ve görevine son verildi.”

“EROL BULUT BAŞARILI OLUR”

“Erol Bulut, Fenerbahçe’de Rüştü Reçber’in kaleci antrenörlüğünü yaptığım dönemde sol bek olarak oynuyordu. Çok değerli bir çocuk, çok hırslı bir adam. İyi bir antrenör ama daha iyi olabilir. Çünkü o futbola Almanya’da başladı. Orada gördüğü eğitim onun başarılı olmasında etken olacaktır. Türk futbolunu idare etmek biraz zor… Çok hırslı, çok azimli başarılı olacağına inanıyorum ama bu Fenerbahçe’de ama bir başka takımda olur diyebilirim. ”

“ÇOK ÇALIŞMALI, SORUMLULUK BİLİNCİNDE OLMALI”

Datcu, Fenerbahçe’nin genç file bekçisi Altay Bayındır hakkında şu ifadeleri kullandı: “Altay daha çok genç önünde uzun bir zaman var. Başarılı olacağına inanıyorum. Eğer çok çalışırsa, formasını giydiği takımın büyüklüğünün sorumluluk bilincinde olursa uzun yıllar başarılı olur. Alanyaspor maçında güzel bir performans sergiledi.

“PARADAN BAŞKA BİR ŞEY DÜŞÜNMÜYORLAR”

“Bir antrenmanda bir futbolcu adalesini yırtar mı kardeşim? Bir idmana bile çıkmıyor dünyaca para boşa gidiyor. Türk futbolunda yazık günah bu paralara…Büyük paralar harcanıyor ama karşılığında taraftarı sevindiremiyorlar. Futbol oynama zevki ayrı para kazanmak ayrıdır. Aynı tencereye sokmamak lazım. Korkunç fark vardır. Bugünkü futbolcularda eski futbolculardaki hırs, istek yok maalesef… Akılları parada, başka bir şey düşünmüyorlar. Transferlerde bilinçsizce harcanan büyük paralar maalesef Türk futbolunu bu duruma getirmiştir. Yav eskiden bir tane başkan, birer tane teknik direktör ve yardımcısı ile kaleci antrenörü birde genel kaptan vardı. Şimdi ise 12 tane antrenör var kenarda. Nedir bu kepazelik kardeşim! Ben Fenerbahçe’de hem teknik direktörlük hem de kaleci antrenörlüğü yaptım. Sonra ben kötü oldum, çünkü arkadan gelen adam benim kuyumu kazıyor, benim yerime gelmek istiyor. Maça gelip hava atmak gibi bir zihniyete hiçbir zaman sahip olmadım. ”

“ŞAMPİYONLUK EN BÜYÜK ARZUM”

“ Bütün Fenerbahçe taraftarının ve yönetim kurulunun yeni yılını kutlarım… Fenerbahçe başarılı olsun, şampiyon olsun en büyük arzumdur. Çünkü son yıllarda kötü günler yaşadı. Bu sene inşallah Fenerbahçe’nin senesi olur. ”

Haber: Cevat Baran ÇAYDAŞ

mail: baran.caydas@abcspor.com

Son Haberler

2024 PARİS OLİMPİYATLARI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

2024 Paris Olimpiyat Oyunları, 26 Temmuz-11 Ağustos tarihlerinde düzenlenecek ve 33. Yaz Olimpiyat Oyunları, 26 Temmuz açılış töreniyle resmen...

Benzer Konular