https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

MARDY FISH VE AMERİKA ERKEKLER TENİSİNDE BİR YAPRAK DÖKÜMÜ DAHA..

Okunması Gerekenler

Mardy Fish ve Amerikan erkekler tenisinde bir yaprak dökümü daha..

      Mardy Fish en son 2012 yılında katılabildiği ABD Açık tenis turnuvasında, bu yıl tek erkeklerde 2. tur müsabakasında 18 numaralı seri başı kendisi gibi veteran İspanyol raket Feliciano Lopez’e 5 set sonunda 2-6, 6-3, 1-6, 7-5, 6-3 yenilerek turnuvaya veda etti. Aynı zamanda bu veda profosyonel kariyerinin son maçı olması nedeniyle ayrı bir anlam taşıyordu. Artık Mardy Fish’te Andy Roddick ve James Blake’in peşinden emekliler kervanına katılan son ABD’li erkek tenisçisi oldu.
 Uzun yıllardır mücadele ettiği kalp rahatsızlığının tetiklediği, tıp literatüründeki adıyla yaygınlaşmış kaygı bozukluğuda eklenince, 1981 doğumlu ABD’li tenisçi kariyerine bu 2. tur mücadelesinin ardından son noktayı koydu. 2012 yılından beri sağlık nedenlerinden ötürü katılamadığı bu turnuvada bu sezon beş maça çıkabilen Fish, bu müsabakalardan sadece ikisini kazanabilmişti. ABD Açık ilk turundaki rakibi olan Marco Cecchinato’yu 4 setin sonunda devirsede (6-7 (5-7), 6-3, 6-1, 6-3 ile biten dört setin sonunda), ikinci tur mücadelesinde şans ayağına kadar gelse de, özellikle 4. setin en kritik noktasında, maç için servis kullandığı oyunda  (Dördüncü sette 5-4 öndeyken maçı kazanabilirdi, servis oyununu kazansaydı.) ayağına peş peşe kramplar girmesinden mütevellit üst üste üç oyunu rakibine verip dördüncü seti kaybedince ipler tamamen rakibinin eline geçti. Beşinci sette ki bu sene hiç beş setlik bir müsabakada yer almayan Mardy Fish, fiziki kondisyonun bu anlamda alenen yetersizliği, nisbeten işleri Lopez için kolaylaştırarak daha kolay bir set ve maç sonu ile mücadeleye son noktayı koymasını bildi İspanyol raket.
      Hatırlanacağı gibi Mardy Fish, 2013 yılında turda on maça çıktıktan sonra profosyonel tura 18 ay sağlık sorunları nedeniyle ara verip bu yılın Mart ayında ilk kez kortlara yeniden dönebilmişti. Fish’in vedasının ardından başta Murray ve Federer olmak üzere Sam Querrey, John Isner ve eski ABD tenis efsaneleri de hakkında övgü dolu açıklamalarda bulundular. Böylece bir zamanlar 7 numaraya kadar yükseldiği ATP teklerde eski ABD 1 numarasının vedasıyla ABD tenisinden bir önemli ismini daha ATP turda kaybetmiş oldu.
   Bakalım ABD’nin 12 yıldır devam eden tek erkekler Grand Slam şampiyonluğu hasreti daha ne kadar sürecek? Ana tabloda Fish’in de elenmesiyle sadece Donald Young ve şimdiki ABD 1 numarası ve dünya 13 numarası John Isner kaldılar. Özellikle Young’un Wawrinka ile 4. turda karşılacağı düşünülürse, pek bir şansının olmadığını, ev sahibi olarak desteğini arkasına alsa bile kazanmayacağını söylememiz yanlış olmayacaktır. Artık ABD’nin tüm umutları dev 2.08’lik raket Isner’a kalsa da, Isner ise dünya 2 numarası majesteleri Federer ile oynayacağı 4. turda neler yapacağını izleyip göreceğiz. ABD’li son iki raketin iki İsviçreli dev rakipleri karşısında neler yapabileceklerini merakla bekliyor olacağız. Sürpriz yapıp en azından bir galibiyet çıkarmayı başararak taraftarlarını bir nebze de olsa umutlandırabilecekler mi? Haydi şimdi o zaman birbirinden zevkli kıran kıran geçen maçları kaldığımız yerden izlemeye devam edip yılın son Grand Slam’inin final haftasında ilginç neler yaşanacak hep beraber görelim, tadını çıkaralım.
ALTAN UÇAR
altan.ucar@abcspor.com

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular