https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

WENDELL ‘KEMİK KIRAN’ SAILOR

Okunması Gerekenler

EMRAH

1974 Brisbane, Queensland doğumlu olan Avustralya’lı ragbici, köken olarak ise, ülkemizde de forma giyen Nathan Jawai ve Patty Mills gibi basketbolcular çıkaran, Torres Boğazı Adaları’ndandır. Küçük yaşta bir aileye evlatlık olarak verilen Wendell ‘ Big Dell ‘ Sailor, biyolojik babasının kim olduğunu hala bilmezken, gerçek annesiyle de 10’lu yaşlarda tanışmıştır.
wendell 1Hem Rugby League’de hem de Rugby Union’da ( Dual Code ) Avustralya Ulusal takımının formasını giyen Sailor, kariyerinin başında Jonah Lomu’nun Rugby League oynayan versiyonu olarak anılmıştır. Nasıl ki Lomu, Union’da kanat oyuncularının tanımını değiştirmişse, Sailor’da Lomu kadar patlayıcı özelliği olmamasına rağmen, hızını aldı mı durduralamadığı için, Rugby League takım şablonunu tamamen değiştirmiştir. Göğsünü bir lokomotif gibi öne çıkararak yaptığı jeneriklik koşular ve gerektiğinde ragbideki en güçlü oyuncular olan ‘Prop Forvetleri’ bile rahatlıkla durdurabilmesi, onu ligin en özel oyuncusu yapmıştır.
Bu iki oyuncuya ragbinin LeBron James’leri dersek, sanırım en basit tanıma ulaşırız. Nasıl LeBron pozisyonuna göre inanılmaz bir fizik avantajına sahipse, bu iki süperstar da, kendilerinden 20 kilo hafif rakipleri kadar hızlı, 20 kilo ağır rakipleri kadar güçlüydüler.
Profesyonel olduğu 1993 yılından, 2001 yılına kadar Rugby League’i takımı Brisbane Broncos’la domine eden Sailor, 2001’de ani bir karar ve hatırı sayılır bir para karşılığında Queensland Reds’e transfer olup Rugby Union oynamaya başlar. Değişen formata çabuk uyum sağlayan wendell 3Sailor, bu kez de Avustralya Rugby Union ( Wallabies ) takımı için oynamaya başlar ve 2003 Dünya Kupasını kendi evinde, finalde kaybeden Aussiler’in en önemli oyuncularından biri olur.
2006 yılında bir doping testinde kanında kokaine rastlanınca tüm sporlardan 2 yıl men cezası alır ve Rugby Union’ı bırakmak zorunda kalır. Cezasını tamamladıktan sonra Brisbane’dan eski koçu Wayne Bennett’in yönettiği, Saint George Illawarra takımıyla tekrar Rugby League’e dönüş yapar.
2009 yılında takımına bir normal sezon şampiyonluğu kazandıran Sailor, sezon sonunda 35 yaşında aktif spor yaşantısını noktalar.
Gelelim ‘Kemik Kıran ‘ lakabının nereden geldiğine ; bu yıl haziran ayında, bağış toplamak üzere ve şov amaçlı düzenlenen bir bilek güreşi turnuvasına katılan Sailor, televizyondan canlı yayınlanan mücadele sırasında, kendisi gibi eski bir ragbici olan Ben Ross’un kolunu kırar ( çıkan sesin ve görüntünün çok rahatsız edici olduğunu belirteyim ) ve kariyerini tamamladıktan sonra lakabı değişen belki de tek oyuncu olur.

emrah.seber@abcspor.com

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular