https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

EUROLEAGUE, SON 4 HAFTAYA GİRİLİRKEN

Okunması Gerekenler

Euroleague’de son 4 haftaya girilirken ilk 3 kesin, ilk 4 de hemen hemen belli gibi.. 5-8 arası için Playoff yarışı ise iyice kızışmış durumda.

Bu 4 koltuk için tam 8 adayın kalan maçlarını ve Play-off şanslarını değerlendireceğiz.

*** Barcelona (15-11): Normal sezonda şuanda temsilcimiz Anadolu Efes’in 2 galibiyet arkasında (ikili averajda da Efes önde) 14 galibiyet 11 mağlubiyet ile 5. sırada bulunuyor ve kalan 4 maçın 3’ünde Playoff şansı bulunmayan Gran Canaria, Buducnost ve Khimki ile evinde oynarken, 21 Mart’ta bir başka ilk 8 mücadelesi yapan Münich deplasmanında olacak.

3 hedefsiz takımla ve kendi evinde de olacağını düşünürsek bu maçlardan normal şartlarda 3/3 galibiyet çıkaracak ve galibiyet sayısını en az 18 yapacaktır.

Yani Barcelona için 5.sıra %90-95 garanti diyebiliriz. 4.lük için ise önündeki Anadolu Efesin son 4 maçında en az 3 mağlubiyet alması gerekiyor ki “kalan maçlara bakılırsa” bu zor gözüküyor.

 

*** Baskonia (14-12): Bir diğer İspanyol temsilcisi Baskonia bu takımlar arasında Milano ile birlikte en zor fikstür sahip olanı diyebiliriz. Son 4 maçı sırasıyla Panathinaikos (D), Real Madrid(E), Anadolu Efes(E), CSKA(D).

Panathinaikos son 4 yer için Barca ile birlikte fikstürü en kolay olan takım bu yüzden Pana evindeki bu hedef maçı vermek istemeyecektir, diğer 3 maçta ilk 4’teki takımlarla ki bu maçlardan Anadolu Efes de o maça kadar ilk 4’ü garantilememiş olursa bu maç iki takım açısından da çok zor olacaktır.
Baskonia takımının bu son 4 maçtaki tahmini galibiyet sayısı 1 de 2 de 3 de olabilir. Ben normal sezon bu maçların maksimum 2’sini alarak 16 galibiyet ile kapayacağını düşünüyorum.

 

*** Olimpia Milano (14-12): Şuanda 7.sırada bulunan İtalyan temsilcisinin son 4 maçı sırasıyla R. Madrid(D), Panathinaikos(E), Fenerbahçe(E), A. Efes(D).

Görüldüğü gibi Milano da Baskonia gibi zorlu fikstür sahip özellikle, Pana ile evindeki maç ve son haftadaki Efes maçlarında rakip takımlar da kendi hedefleri için mücadele ediyor olacak ki diğer iki maçı da bu ligin en önemli 2 favorisi R. Madrid ve Fenerbahçe.

Tabiki diğer maçların sonuçlarına göre önümüzdeki hafta maçları takımlar adına daha değişik şartlar ve motivasyonla oynanacaktır. Ancak biz şuandaki durumla yorumlarda Milano ekibi bu maçlardan bana göre maksimum 1 veya 2 galibiyet alarak normal sezonu en fazla 16 galibiyetle kapatabilir.

 

*** Olympiakos (13-13): Şuanda 13 galibiyetle 8.sırada bulunan Olympiakos bu takımlar arasında Barca ile beraber en rahat fikstür sahip ve 6.lık için en önemli aday konumunda. Kalan son maçları sırasıyla B. Münih(E), G. Canaria(D), Zalgiris(E), DAÇKA(E).
Bu maçlardan Olympiakos için evindeki maçlar garanti gibi… Canaria maçı ise rakibinin hoca değişikliğinden sonraki formu ve oyun mücadelesi düşünülürse biraz zorlu geçebilir ancak hedef maç olduğunu düşünürsek o maça da asılacaklardır. Olympiakos’un bu 4 maçtan en az 3’ünü garanti alacağını hatta 4/4 bile yapabileceğini düşünüyorum.
Normal sezonu da 17 galibiyet ile kapatacaklardır olası 1 yenilgiden ise 3’lü hatta 4 lü averaja bile kalabilirler ki bu riski de almamak adına Canaria deplasmanına ekstra motivasyonla çıkabilirler.
*** Panathinaikos (13-13): 13 galibiyeti bulunan bir diğer Yunan temsilcisi Pana bu hafta son saniye Calathes 3’lüğüyle CSKA’yı deplasmanda devirerek Playoff ümitlerini tazeledi. Kalan 4 maçı sırasıyla Baskonia(E), Milano(D), Madrid(E), Buducnost(E).
Görünürde bu maçlardan sadece sonuncusu kolay gibi görünüyor Baskonia ve Milano da kalan 4 sıra için savaşıyorlar ki bu 3 takımdan en az birinin Playoff dışında kalabileceği düşünürsek bu maçlar tam seyirlik olacaktır.
Ben bu maçlarda Pana’ın en fazla 2 galibiyet çıkaracağını düşünüyorum ki toplam galibiyet sayısı sezon sonu maksimum 15 olacaktır.
*** M. Tel Aviv (12-14): 12 galibiyetle 10. sırada bulunan İsrail temsilcisinin kalan son 4 maçı sırasıyla Zalgiris(E), Khimky(D), G. Canaria(E), Fenerbahçe(D).
İsrail temsilcisi geçen hafta temsilcimiz Anadolu Efes’i mağlup edebilseydi bana göre Playoff şansı çok yüksek olacaktı ancak şuandaki durumla bile son 4 maçta 3 galibiyet çıkarabilir ki bu durumda normal sezonu 15 galibiyetle kapatabilir.
*** B.Münih (12-14): 12 galibiyetle 10.sırada bulunuyorlar ve son 5 maçın 4’ünü kaybederek ilk 8 şanslarını çok zora soktular.
Kalan maçları sırasıyla Olympiakos(D), Barca(E), DAÇKA(D) ve G. Canaria(E).
Tahminim Alman temsilcisi bu formuyla son 4 maçtan en fazla 2 galibiyet çıkarabilir o son 2 maçını alarak ve normal sezonu maksimum 14 galibiyetle kapatarak Playoff yapmayacaktır.
Yukarıya baktığımız zaman Barca en az 17 galibiyet ile 5.sıradaki yerini koruyacaktır, hatta temsilcimiz A. Efesin yapacağı sürpriz hataları da bekleyerek 4.lüğü de alabilir ama bu bana temsilcimizin formuna bakarsak çok olası görünmüyor.
6.sıra için en büyük aday ise Olympiakos. Onlar da normal sezonu 17 galibiyetle kapatabilir ki Barca ile 2’li averaja kalsa bile Barca bu durumda rakibine karşı avantajlı durumda.
7 ve 8.sıra için adaylar Baskonia, Milano, Pana ve Maccabi ise kendi aralarında 2’li 3 lü hatta 4’lü averaja bile kalabilirler.
İki maç haftasındayız ve Panathinaikos-Baskonia ve Milano-Panathinaikos maçları son 4 haftanın son 2 sıra için en kritik maçları olacak.
Not: Haftaya 11-15 ile 12.sırada giren Zalgiris’in de “çok az da olsa” matematiksel anlamda hala play-off şansı var ama bunun için 4/4 yapmaları gerekiyor ki (o bile yetmeyebilir!), sahalarındaki Daçka maçını kazansalar da, birbirinden zorlu 3: Maccabi, Olympiakos ve Real Madrid deplasmanlarından fire vermeden çıkabilmeleri çok da gerçekçi olmaz.
mail: faruk.aksoyek@abcspor.com
twitter: @f_aksoyek

Son Haberler

SİZİNLE GURUR DUYUYORUZ

Ne kadar güzel pankart asmışlar numaralı tribüne :" Sizinle gurur duyuyoruz". Trabzon'daki linç ortamından başları dimdik çıkan, birbirlerine destek olan,...

Benzer Konular