https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

NBA SEZON ÖNCESİ, DOĞU KONFERANSI

Okunması Gerekenler

NBA’de yeni sezon bu hafta başlıyor. Belli başlı şampiyonluk adayları, geçen seneki beklenmeyen finalden sonra iştahı kabaran baş altı takımlar, Play-off kovalayanlar, ödül adayı oyuncular, ödül peşinde koşan oyuncular, ilerlemesini beklediğimiz oyuncular ve dakika bir gol bir dev skandallar ile yeni sezonu heyecanla bekliyoruz.

Geçen sezon 10 maç daha kısaltılan ligden sonra sakatlıklar dolu bir Play-Off yaşamıştık. Yıldızları sağlam kalan 4 takımdan ikisinin oynadığı finalde tek yıldızı sapasağlam olan Milwaukee şampiyon olmuştu. NBA’i seyrettiğim son 35 yılda 3 sezon hariç her şampiyonlukta takımlarda en az 2 yıldız vardı, 2021 Milwaukee, 2004 Detroit ve 1994 Houston. Önümüzdeki sezon da sakatlıklar olmasa bu istisnanın olmasını beklemiyorum. Şampiyonluğun en büyük adayları olan Brooklyn ve Lakers kadroları yıldız dolu.

Bakalım takımların kadroları bu sezona başlarken ne durumda, gelin tek tek inceleyelim. Bugünkü yazımda Doğu Konferansı’na bakalım. Batı Konferansı da bir sonraki yazımda.

BROOKLYN
Kesinlikle, 3 yıldızı oynarsa, en büyük şampiyonluk adayı. Ancak, illa bir kriz olacak ya, Kyrie beyfendi aşı olmam diye tutturduğu için kadro dışı bırakıldı ve bir anda şampiyonluk yarışındaki diğer takımların bu sezonu oynamaları için bir amaçları oldu. Kyrie “bu benim, öyle istedim” diyerek Cleveland, Boston, geçen sene Brooklyn’den sonra bir kez daha nasıl bencil ve takımını önemsemeyen bir adam olduğunu gösterdi. Nets yönetimini tebrik ediyorum bu sahasında oynamayıp deplasmanda oynama saçmalığını en baştan kesip atarak kadro dışı bıraktıkları için. Durant ligin gerçek MVP’si. Harden da en önemli skoreri. Ligin en iyi duo’su olan bu ikili bile takımı şampiyonluğa taşır aslında. Ama Kyrie ile yüzük cepte olur, saçmalamayı kesip takıma dönerse. Düşüncem, Durant ile olan iyi ilişkisi sonucunda bir geçiştirme ile asıyı olması ve kadroya dönmesi, sonucunda da Brooklyn’in şampiyonluğu.

MILWAUKEE
Geçen senenin şampiyonunun nasıl o noktaya geldiğine bakmalıyız öncelikle. Kyriesiz ve sakat Harden’li Nets’i Durant’ın ayağı büyük diye elediler, NBA Finali’den karşılarına o kadar güçlü takım varken sakatlıklardan dolayı anca Phoenix geldi, Giannis efsanevi oynadı, Middleton ve Holiday kendilerini aştı ve anca mucizevi bir Giannis 50 sayısı sayesinde şampiyon oldular. Giannis hariç hiçbir oyuncusu yıldız olmayan bir takım Milwaukee. Saydığım ikili ancak iyi birer tamamlayıcı oyuncular. Giannis dış şut ile yeni bir silah da geliştirecektir bu sene. Ancak sınırları Konferans Finali, Brooklyn hariç tüm Doğu gibi.

Bu ikiliden sonra Doğu Konferansı’nda şampiyonluk şansı olan takım yok. Yine de inceleyelim ne kadar ilerleyebileceklerini.

PHILADELPHIA
Kyrie kadar olmasa da bir kriz de burda yaşandı. Geçen sene Konferans finaline kalmalarını felaket performansıyla engelleyen Simmons, taraftar ve yönetim desteğini alamayacağını görünce, çareyi kaçmakta buldu. Bir daha o takımda oynamam dedi ve arazi oldu. Sonra baktı ki başka hiçbir klüp kendini almaz takasta, tıpış tıpış döndü Sixers’a. Bakalım formalarını yakıp, konserlerde F..k Simmons diye tezahürat yapan Philadelphialılar nasıl karşılayacaklar sahaya çıktığında. Her topa değdiğinde yuhalanacağına eminim, bu da zaten sarsak olan oyununu iyice etkileyecektir. Taraftardan ayrıca, Rivers ve Embiid ile de arasının iyi olmaması yüzünden bu sezon karşılığında düşük değer alınacak bir Simmons takası olacağını düşünüyorum. Geçen sezon MVP seviyesinde oynayan Embiid tek başına taşıyamaz ve Phily geçen seneki gibi en fazla Konferans Yarı Finali görür.

ATLANTA
Ne Trae’nin şahane oyununu ne de geçen seneki Play-off’taki mucizevi oyunlarını bütün seneye yaymalarını beklemiyorum. Bir seferlik bir başarı olduğunu düşünüyorum, her ne kadar Trae çok iyi bir oyuncu olsa ve kadro Trae’yi iyi tamamlayan bir kadro olsa da. Bu kadro Brooklyn ve Milwaukee ile başa çıkamayacağı gibi, Miami, New York gibi kadrolar ile de ancak başa çıkabilir. Play-off ilk tur diyorum.

NEW YORK
Geçen senenin bir çok kişiye göre Doğudaki en büyük normal sezon sürprizini gerçekleştiren New York, bu sene yetenekli fakat birbirine benzer seviyede oyuncular dolu kadrosuna Walker ve Fournier ile iki orta-iyi oyuncu daha kattı. Randle her ne kadar takımın en iyi oyuncusu olsa da, benim gözümde bir yıldız değil, ancak bu kadroda diğerlerinin bir tık üzeri bir oyuncu. Yine Play-off ve hatta Konferans Yarı Finali bile gelebilir, ancak heyecan verici olma sıralamasında en sonlara koyacağım bir takım Knicks.

CHICAGO
Bu yazın transferde dikkat çeken takımlarından oldu Bulls. Geçen sene büyük çıkış yapan skorer Lavine ve sonradan transfer edilen Vücevic ile iyi bir iskelet oluşturdular. Bu sene bu ikiliye DeRozan ve Lonzo Ball’u eklediler. Bana hala ilk 6 ile Play-off’a anca kalabilecek, hatta Play-İn’den gelebilecek bir takım gibi geliyorlar, zira bu saydığım 4 isimden hiçbiri, evet 25 sayı ortalamalı oynayan Lavine dahil, bir yıldız değil. Lonzo zaten hiç bir zaman beklenen seviyeye ulaşma ihtimali olmayan averaj bir oyuncu. Ligdeki yıllarında hiçbir şey yapmayarak bunu yeteri kadar gösterdi bize. Diğer 3 oyuncu da heyecan verici, baş altı oyuncular. Birlikte iyi bir kadrolar, ama o kadar.

MIAMI
Her otoritenin çok sevdiği fakat benim bir türlü ısınamadığım takım Miami ve oyuncu Butler. Önceki sezon bubble’da mucizevi bir şekilde finale geldiler ve Lakers’a antreman yaptırıp Lebron’a 4. yüzüğü taktırdılar. Hayatımda seyrettiğim en zayıf 6 NBA Finali takımından biriydi, hatta en zayıfıydı (Diğerleri 2021 Phoenix, 2009 Orlando (Hidayetli kadro), 2007 Cleveland (ilk Lebron finali), 2002 ve 2003 Nets). Butler benim gözümde bir takımı taşıyacak yıldız değil. Bir iki maç iyi oynayıp, bir kaç maç vasat oynayan, sonra Play-off’ta bir şeride 2-3 maç iyi oynayan oyuncuyu ben sevmem. İstikrar, her maç sahaya herşeyini koymak, takımın yıldızıysan bunu her maç göstermek en önemli özellikleridir bir yıldızın. Adebayo çok yetenekli bir oyuncu ancak daha genç ve beklenen hızda iyileşmedi, finalden sonraki düşünülen zıplamayı geçen sezon gerçekleştirmedi. Veteran Lowry’den beklenti, Chris Paul’ün Phoenix’e verdiğini Miami’ye vermesi. İyi oyuncuları daha iyi yapması. Ben o şansı görmüyorum, zira Paul çok başka bir oyuncu. En fazla konferans yarı finali diyorum.

BOSTON
Yüksek beklentim olmayan ve kadrosu itibariyle o gereken zıplamayı yapacağına inanmadığım takımlardan birisi de Boston. Tatum benim gözümde o meşhur Celtics yıldızlarından değil. Bazılarının aksine 80’lerdeki oyuncularla aynı paragrafta dahi kullanmam. Pierce’in de yanında yetişsin diye antreman yaptırırım. Günümüz defans yapılmayan NBA’inde 26 sayı ortalaması yapması benim gözümde çok değerli değil. Çok yetenekli bir oyuncu, ama halen bir yıldız değil. Celtics’in kadrosu Doğu’nun iyi kadrolarından, ilk 5 ve defansları kuvvetli yanları. Konferans yarı finali üst limitleri.

DİKKAT EDİLECEKLER
Diğer takımlar en iyi performansları ile Play-in’i zorlarlar, bir çoğu da daha ilk maçtan lottery için oynarlar. Sabonis’in sırtlayacağı Indiana, Beal’ın muhtemelen 35 ortalama ile oynayacağı Washington, LaMelo Ball’un daha da gelişerek kendini ligin iyi guardları arasına sokacağı sezon ile Charlotte Play-in kovalayacak takımlar.

Toronto, Orlando, Cleveland, Detroit en baştan hedefsiz olan ve lottery’de iyi yer kapmak için öylesine oynayacak takımlar.

Bu konferansta yukarıda tek tek saymadığım takımlarda olmayan ve dikkatle takip edeceğim diğer oyuncular Detroit’in çaylağı, kötü takımda çok dakika alıp hızlı gelişecek Wood ve bizim Sixers’li Furkan. Furkan’ın daha çok dakika alıp daha iyi bir sezon geçireceğini düşünüyorum. Diğer yandan Cedi kendini ve gelişme şansını ligin en kötü takımlarından Cleveland’da harcıyor.

Gelecek yazımda Batı Konferansı’nı, sakatlık ve Covid ile ilgili düşüncelerimi ve bazı değişen kuralları inceleyeceğiz.

Sağlıcakla kalın

mail: cuneyt.soydas@abcspor.com

twitter: @cuneytsoydas

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular