https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

FC SHERIFF TIRASPOL NEREYE KOŞUYOR?

Okunması Gerekenler

FC SHERIFF TIRASPOL NEREYE KOŞUYOR?

Bu haftaki yazım Moldovalı FC Sheriff Tiraspol üzerine. Epey bir süredir bir futbolsever olarak takip ettiğim bir futbol kulübü idi, FC Sheriff. Ama bu sezon ki olağanüstü başarıları tüm futbolseverleri şaşırttı ve tüm gözlerin kendilerine çevrilmesine sebep oldu.

Peki FC Sheriff Tiraspol kimdir? Gerçekten Modova’yı temsil edebilmekte midir? Başarısının sırrı nedir? Bu başarı sürdürülebilir bir başarı mıdır? 28 Eylül’de Real Madrid’i deplasmanda 2-1 yenmeleri şans mıydı? Yoksa Şampiyonlar Liginde 19 Ekim’de Inter ile deplasmanda oynayacakları maç ile düşüşe geçerler mi?

1997’de kurulan Moldova’nın sarı siyahlı ekibinin ülkesinde 19 şampiyonluğu bulunmaktadır. Son 6 sezonun da şampiyonudur. Hepimizin bildiği gibi, 1991 yılına kadar Moldova Sovyetler Birliği’nin bir parçasıydı. Sovyetler Birliği’nin dağılması ile birlikte, bağımsızlığını kazanan Moldova, 1992’de kendi futbol lig sistemini kurdu.

Tiraspol, Ukrayna sınırına yakın Transdinyester adlı Moldova içinde tek taraflı bağımsızlığını ilan etmiş bir bölgenin başkentidir. Transdinyester kendi anayasası, siyasi yapısı, hükümeti, meclisi, bayrağı, ulusal marşı, ordusu, polisi ve posta sistemi olan bir bölgedir. Birleşmiş Milletler üyesi hiçbir devlet tarafından tanınmamaktadır. Transdinyester halkı bölgelerini “Prinistrovya Cumhuriyeti” olarak adlandırmaktadır. Halk pasaport ihtiyacı olduğu zaman ülkedeki Rus makamlarına başvurmaktadır ve yerleşik halkın neredeyse tamamında Rus Pasaportu vardır. Moldova’dan Transdinyester’e, Transdinyester’den Moldova’ya giriş
yapılırken, Moldova Cumhuriyeti herhangi bir vize kontrolü yapmaz. Zira Moldova’ya göre
Transdinyester, Moldova’nın toprağıdır.

Ancak Transdinyester sınır görevlileri giriş ve çıkışlarda vize kontrolü yapar. Vize ise kapıda verilir. Turistik amaçlı alınabilecek en uzun süreli vize 15 günlüktür. Moldova’ya resmi olarak girmek istemeyen ya da Moldova’dan resmi olarak çıkmak istemeyen kişiler genelde Transdinyester üzerinden Moldova’ya giriş ve çıkış yaparlar. Zira Transdinyester Cumhuriyeti de facto bir cumhuriyettir ve resmi giriş çıkış kayıtlarını Rusya harici hiç bir ülkeye bildirmez.

Dolayısıyla FC Sheriff Tiraspol kağıt üzerinde Moldova takımı gibi görünse de Moldova’yla çok fazla alakalarından söz edilemez. Bir nevi Transdinyester’in ulusal takımı statüsündedirler.

Sheriff, Transdinyester’de bulunan bir holding’dir. Sheriff’in sahibi ise Viktor Gushan’dır. Sovyetler Birliği’nin İstihbarat ve Gizli Servisi’nin (KGB) eski bir üyesi olan Gushan, başta Transdinyester’in başkenti Tiraspol olmak üzere bölgenin büyük bir bölümüne hakim olan Sheriff şirketinin sahibidir. Takım adını zaten bu şirketin sponsorluğundan almaktadır.

Sheriff şirketi şu anda bir benzin istasyonu zincirine, bir TV kanalına, bir yayınevine, bir inşaat şirketine, bir Mercedes-Benz bayisine, bir reklam ajansına, bir alkollü içki fabrikasına, iki ekmek fabrikasına, bir cep telefonu şebekesine sahiptir. Yeni inşa edilen Sheriff Stadyumuna ve halen yapım aşamasında olan beş yıldızlı bir otele tahmini olarak 200 milyon $ ödenmiştir. Kulübün kara para aklama operasyonu için kullanıldığına dair söylentiler de bulunmaktadır. Kulüp muazzam bir futbol kompleksine sahiptir. Stadyum, ülkenin açık ara en büyük stadyumu olup aynı zamanda Moldova milli takımına da ara sıra hizmet vermektedir. Kesin olarak bilinen tek şey ise, kulübün Moldova’da başka hiçbir takımın sahip olmadığı bir harcama gücü sayesinde her sezon iç rekabeti yerle bir etmesidir.

A takım kadrosu, Afrika’nın yanı sıra Brezilya da dahil olmak üzere Güney Amerika’dan bir dizi oyuncuya ve rakiplerin harcama gücünün çok ötesinde eğitim tesislerine sahip olduklarıdır. Takımın teknik direktörlüğünü Aralık 2020 itibari ile Zorya Lugansk’taki başarıları ile bilinen Ukraynalı Yuriy Vernydub yapmaktadır. Real Madrid’i yenen takım kadrosunu incelediğimizde, kalecisinin Yunan (Athanasiadis), sağ ve sol beklerinin Brezilyalı (Fernando, Cristiano), defansının göbeğinin Perulu ve Kolombiyalı (Dulanto, Arboleda) futbolculardan oluştuğunu görmekteyiz. Orta sahasının yükünü Lüksemburglu (Thill), Yunan (Kolovos), Özbek (Yakhshiboev), Ganalı (Addo) ve Malili (Traore) futbolcular çekerken, forvetini ise Kolombiyalı (Castaneda) bir futbolcu oluşturmakta idi. Oyuna giren üç oyuncu ise Trinidad ve Tobagolu (Julien), Kuzey Makedonyalı (Nikolov) ve Brezilyalı
(Bruno) idi.

Yani sahada bir tane Moldovalı oyuncu oynamadı. Sadece menşei Moldovalı idi. Shakhtar Donetsk’i kendi sahasında yenen kadronun ilk 11’i Real Madrid maçına çıkan ilk 11 ile aynı idi. Sadece oyuna giren 4 oyuncudan ikisi Real Madrid maçına göre farklılık göstermişti. Onlar da Bosna Hersekli (Radeljiç) ve Gineli (Yansane) idi.

Bu başarılarda değişmeyen ilk 11’in ve hatta ilk 13’ün varlığından söz edebiliriz. Şimdi, FC Sheriff’in bu sene Şampiyonlar Ligine nasıl kaldığına da şöyle bir göz atalım:

Ön eleme 1. Tur maçlarında Arnavut rakibi KF Teuta’yı 4-0 ve 1-0 ile geçen FC Sheriff, 2. Turda Ermeni rakibi FC Alashkert’i de 1-0 ve 3-1’lik skorlar ile geçmeyi bildi. 3. Turda ise zorlu Sırp rakibi Kızılyıldız’ı 1-1 ve 1-0’lık sonuçlarla kupanın dışında bıraktı. İşte bu maç ile FC Sheriff’e dikkatlar çevrilmeye başlamıştı. 4. Turda ise FC Sheriff’i başka zorlu bir rakip bekliyordu. Hırvat GNK Dinamo Zagreb. Dinamo Zagreb’i de 3-0 ve 0-0 ile geçen FC Sheriff kendini ilk defa şampiyonlar liginde buldu.

Sonrası ile malumunuz… Real Madrid, Inter ve Shakhtar Donetsk’in bulunduğu zorlu grupta önce Shakhtar’ı kendi sahalarında Traore ve Yansane’nin golleri ile 2-0 yendiler sonra da deplasmanda Real Madrid’i Yakhshiboev ve Thill’in golleri ile 2-1 yendiler. Real Madrid’in tek sayısını ise penaltıdan Benzema kaydetmişti.

FC Sheriff’in şampiyonlar liginde oynadığı iki maça skor olarak baktığımızda olağanüstü bir başarı ve grup liderliğini görmekle birlikte, her iki maçta da rakiplerine karşı istatistiksel olarak son derece mahkum oynadığını da belirtmeliyiz. Real Madrid maçında köşe vuruşu dahi kullanamayan bir FC Sheriff’ten bahsediyoruz. Kaleye attıkları 3 şuttan 2’si gol oluyor.

Bana göre FC Sheriff’in 19 Ekim Salı akşamı (bugün) Inter deplasmanında oynayacağı karşılaşma hayati önem taşıyor. Ben bu maçta FC Sheriff’e şans vermiyorum. Inter’in rahat bir galibiyet alacağını düşünüyorum.

Sonrası mı ne olur? FC Sheriff için en büyük başarı grup 3.’lüğü olur. O da olabilir ise!..

Saygılarımla,

mail: halit.giray@abcspor.com

twitter: @halitselimgiray

Son Haberler

2024 PARİS OLİMPİYATLARI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

2024 Paris Olimpiyat Oyunları, 26 Temmuz-11 Ağustos tarihlerinde düzenlenecek ve 33. Yaz Olimpiyat Oyunları, 26 Temmuz açılış töreniyle resmen...

Benzer Konular