https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

TARİHE ADINI ALTIN HARFLERLE YAZDIRAN, BARNES FC

Okunması Gerekenler

TARİHE ADINI ALTIN HARFLERLE YAZDIRAN, BARNES FC

Tahmin ediyorum, pek çoğunuz Barnes Futbol Kulübünün ismini ilk defa duyuyorsunuz. Ben de varlığını çok yeni öğrendim ve kulübe hayran kalarak kulübün üyesi oldum ve pazarlama departmanının başında gönüllü olarak görev yapıyorum. Bu yazıda kullandığım çoğu görsel kulübe ait orijinal görsellerdir.

Barnes FC, İngiltere’nin en eski 6. kulübü ve İngiltere Futbol Federasyonunun kurucu üyelerinden.
1862 yılında kurulan Barnes Futbol Kulübü, 19. yüzyılda futbolun gelişmesinde büyük rol oynamış. Kulüp, 1871-72’de arka arkaya oynadığı 15 maç ile ilk FA Cup’da adından söz ettirmiş. Son kayıtlar, Barnes FC’nin 1930’lardan 1960’lara kadar yerel liglerde oynadığını gösteriyor, ancak kulüp muhtemelen bu dönemden sonra feshedilmiş.

03 Kasım 2021’de kulüp 37 taraftarı ile 110 gün içinde tekrar kuruldu ve amatör ligde oynamaya başladı. Bu sezon ilk sezonu. Surrey Souteastern Combination’da Intermediate Division 2’de oynuyor. Bugün itibari ile 12 takımlı ligde 8. durumda. Kulübün tesisleri Barn Elms Sport Centre’de ve son derece güzel. A Takımı yanında U9, U11, U13 takımları da mevcut. Gelecek yıl bu takımlara U15, U17 ile birlikte Kadın Futbol Takımı da katılacak. Kuruluşudan itibaren ciddi sponsorlar da bulmuş durumdalar. 14 tane sponsoru var ki bu sayı kısa zamanda artacaktır. Ciddi bir topluluk kulübü olduğundan çok sayıda benim de organize ettiğim ve katılım sağladığım yardım geceleri düzenleniyor.

Barnes FC, gönüllü bir yönetim komitesi tarafından yönetiliyor. Başkan, sekreter, sayman, pazarlama ve topluluk üyeleri ile birlikte yasal temsilciler finans, spor yönetimi, hukuk, pazarlama ve bilişim alanlarında deneyimli kişilerden seçiliyor ve kurumsal, özel hayatlarında başarılı kariyerlere sahip olmalarına önem veriliyor.
Kulübün rozeti veya logosuyla ilgili tarihsel kayıtlar bulunmamakla birlikte, Barnes FC iç saha forması eskiden koyu mavi ve beyaz çizgili imiş, şu anda da aynı şekilde devam etmekte.

Barnes FC, Barn Elms Park’taki tarihi sahasında antrenmanlarını yapıyor ve hazırlık maçlarını da burada oynuyor. Barn Elms Sport Center’ın soyunma odaları ve antrenman tesislerini de kullanıyor.  Ayrıca tesislerde engelli erişimine uygun otopark da ayrıca ücretsiz.

Lig maçlarını ise son derece lüks olan Quintin Hogg River Pitches’da oynuyor.

İlk sezon boyunca farklı alt yapı takımları (hem erkekler, hem de kadınlar) için açık çağrı ile velilerle ve oyuncular ile toplantılar yapılıyor. Topluluk çabalarından biri, yerel okullardan gelen çocukları daha fazla spora teşvik etme ve katılımlarını sağlama.

Kulübün sürdürülebilirliği için mutlak hedef, kendi akademisinden yetiştirdiği oyuncular ile ayakta kalabilmek ve daha sonra yine aynı mantalite ile üst liglerde oynayabilmek.

Topluluk hedefleri ise topluluk üyelerinin spora ve fiziksel aktivitelere katılmaları için yeni fırsatları artırmak ve geliştirmek, çocukların akademiden gelerek futbola başlayabilmesi için fırsatlar yaratmak ve geliştirmek, sporcuların aktivite seviyelerini artırmak ve sağlıklı yaşam tarzlarını teşvik etmek.  Yerel topluluk ayrıca hedeflerini desteklemek için bağış toplama için hayır etkinlikleri de  düzenlemekte.

Yazımın başında aktarmış olduğum gibi, 1862 yılında Ebenezer Cobb Morley tarafından kurulan Barnes Futbol Kulübü, 19. yüzyılda futbolun gelişmesinde büyük öneme sahipti.

Batı Londra kulübü, İngiltere’deki en eski altıncı ve FA’nın kurucu üyelerinden biri olmanın yanı sıra 1877’de The Surrey County Football Association’ın 10 kurucu üyesi arasında yer alma onurunu elinde tuttu.

Yurt içinde, 1884’te Surrey Büyükler Kupası’nı kazandılar. 1872’de kulüp kaptanı Charles Morice ayrıca Glasgow’da Hamilton Crescent’te İskoçya’ya karşı ilk uluslararası hazırlık maçında İngiltere’yi temsil etti.

Kulüp seksenlerin sonlarında mali sıkıntıya düştü ve sonunda kamu ilgisi ve desteğinin olmaması nedeniyle kapanma aşamasına geldi.

Haziran 2021’de, Barnes FC’yi yeniden kurmak için bir hareket başladı ve eski başkan Leslie Kilsby’nin torunlarının (Julie Burgess, Janice Kilsby) desteğiyle, bir kitlesel fonlama kampanyası başlatıldı.

Leslie Kilsby (ortada), 1926 – 1967 yılları arasındaki kulüp başkanı.

Barnes FC, tam bir topluluk projesi ve Covid’den beri herkesin akıl sağlığı ve zindeliğinin düştüğünü düşünürsek tamda doğru zamanda faaliyete geçmiş olduğunu anlıyorum.

Barnes FC geçmişle ve kulübün gelenekleriyle doğrudan bir bağ üzerine kurulu.

1926 ile 1967 yılları arasında başkanlık yapan Kilsby, kulübün bir topluluk odağına sahip olmasını sağlamış ve özellikle savaş sonrası mağdurları, engellileri Queen Mary’s Hospital Roehampton’da bakımlarına destek olmuştu.  Yine covid sonrası benzer bir misyonu torunlar üstleniyor.

 Kulübün misyonu, sağlığı ve sosyal refahı iyileştiren ve sosyal olarak daha kapsayıcı bir topluluk olmasını sağlayan uygun fiyatlı faaliyetler ile toplumun spora katılımını geliştirmek ve teşvik etmek.

Barnes FC’nin başkanlığını yeni atanan Ranko Davidov yapıyor. Kendisinin müthiş bir başkan olduğunu söylemeliyim. Kulübün her şeyi. Tam bir gönül adamı. Barnes FC’ye kendini adamış durumda. Her maçta kulübünün yanında. Tüm detaylarla ilgilenen biri.

Barnes FC’nin arkasında hiç bir kulüpte olamayan önemli tarih var. Eminim bu kulüp FA Cup’ta tekrar oynayabilir.

Saygılarımla,

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail: halit.giray@abcspor.com

twitter: @halitselimgiray

 

 

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular