https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

CANSEL KEMİKSİZ İLE DOBRA DOBRA

Okunması Gerekenler

kaan ilhan resimCANSEL KEMİKSİZ KİMDİR ? KAÇ YAŞINDADIR?

 4 Eylül 1990 doğumluyum.25 yaşındayım. Beylikdüzü 75.Yıl Cumhuriyet Lisesi Sayısal mezunuyum. Şuan da İstanbul Üniversitesi Spor Yönetimi 4.sınıf öğrencisiyim, tez yazıyorum.Mezunum diyebiliriz artık.

  KAÇINCI OLARAK İSTANBUL ÜNİVERSİTESİNİ KAZANDINIZ ?

 5.olarak kazanmıştım.

HANGİ TAKIMLISINIZ?

 Beşiktaş. 

canselKAÇ DİL BİLİYORSUNUZ?

Tercümanlık seviyesinde İngilizce ve Portekizce konuşabiliyorum. Ayrıca orta seviyede İspanyolca ve az olarak Yunanca ve Rusça biliyorum

 SİZİ BU MESLEĞE ÇEKEN NEYDİ ?

Sporun içinden gelen biriyim. Küçüklüğümde voleybol geçmişim var. Galatasaray,Beşiktaş,Emlak Bankası altyapılarında ve son olarak Beylikdüzüspor forması giydim.Ardından çapraz bağlarımı kopararak uzun süreli bir sakatlık yaşadım.Ve bu ister istemez beni aktif spor yaşantımdan uzaklaştırdı.

Spor Akademisi okumak istediğimi belirttiğimde, ailem bu duruma karşı çıkmıştı. Aslında bu klasik bir Türk ailesi klişesi sanırım. Spor Akademilerinin içeriği tam olarak bilinmediği için başlangıçta pek ciddiye alınmıyorlar ve sanki tek meslek olanağı spor salonlarında fitness antrenörlüğü olarak görülüyor.

Mezun olduğum ilk sene Ege Üniversitesi BESYO sınavlarına girdim. Sınavı sakatlığım sebebi ile yarıda bırakmak zorunda kaldım. Antrenörlük bölümünü kazanmıştım ama gitmek istemedim çünkü hedefim spor yöneticiliği idi.

O sene içerisinde ne yapmalıyım diye düşünürken birazcık da aile baskını ile polis okulu sınavına girdim. 1 aylık bir çalışma süreci sonunda Türkiye genelinde dördüncü oalrak okulu kazandım. Böyle bir başarıyı beklemiyordum açıkcası. Hatay PMYO bünyesinde 5 aylık bir maceram oldu ardından okulu bıraktım.

NEDEN BIRAKTINIZ ?

Hedeflerime,kariyer planlarıma ve hayallerime uygun değildi. Denedim ama yapamadım. Okulu bırakma hikayemde biraz ilginç.Ben okulu bırakmak istiyordum ama ailem izin vermiyor,sabretmem gerektiğini söylüyorlardı. En son izin verilmezse hafta sonu iznimde kaçar İstanbul’a  giderim dedim. Ve kararlı olduğuma inandılar. Emniyet müdürü babamı arayarak “Siz nasıl bir kız yetiştirdiniz,kızınızı durduramıyoruz,buradan alın kariyerine bırakın uçsun” demiş. O gün benim için dönüm noktasıydı.

Özgüveni yüksek biriyim. Baskıcı ortamlarda biraz daha rahat olmuşumdur çoğu insana göre. İnsanlara saygı çerçevesinde hakkı olduğuna inandığınız herşeyi söyleyebilir ve düşüncenizi savunabilirsiniz.

cansel 2SPOR YÖNECİLİĞİNİZE GELMEK İSTİYORUM VE BUNUNLA BİRLİKTE BREZİLYA MACERANIZI MERAK EDİYORUM.

Üniversiteye başladığım sene kendime en yakın hedef olarak daha önceden Brezilya’da yapılacağı belli olan 2014 Dünya Kupasını koymuştum.

Muhabirlik kariyerime geldiğimizde, değişik bir hikayesi var sanırım. Çocuk denilecek yaşlarda, UltrAslan için için Galatasaray altyapı futbolcuları ile özel röportajlar yapıyordum. Ve bir gün iyi bir muhabir olmak istiyordum. O dönem Beşiktaş TV yeni bir yapılanma içerisine girmişti. Facebook üzerinden BJK TV Genel Müdürü Tuğrul Yenidoğan’a ulaştım. Muhabirlik yapmak istediğimi Beşiktaşlı olduğumu ve bana yardımcı olup olamayacağını sordum. Ardından bana mail yoluyla geri döndü, içeriğinde telefon numarası yer alıyordu ve BJK İnönü Stadyumu kanala iş görüşmesine çağrılmıştım. Tabii ki inanamadım. Facebook hesabının sahte olup olmadığını uzun süre araştırdım. Ardından kendisini aradım. Ertesi günü toplantının ardından BJK TV’de işe başlamıştım. O dönem kanalımızın açılmaya çalışıldığı bir dönemdi, ardından kanaldan ayrıldım.

Benim kariyerime yön veren, bana yol çizen kişi abim Ertem Şener. O zamanlar kendisi STAR TV bünyesindeydi. Bir tanıdığımız vasıtası ile randevu alarak yanına gittim. Benim amacım televizyon içerisinde staj yapmaktı. Ama kendisi bana, çok güzel, akıllı ve zekisin. Bu kadar donanımlı biri olarak bu işin eğitimini alıyorken hedefini UEFA ya da FIFA yöneticiliği koy. Kendini harcama dedi. Muhabirlik istiyorsan bunu dışarıdan özel haberler ile hobi olarak yürütebilirsin dedi. İşte o an karar verdim 2014 Brezilya Dünya Kupası’nda görev alacağım dedim.

2013 yılında oynanan Konfeserasyon Kupasına gönüllü olarak kabul edildim. Ve aynı anda orada edindiğim bağlantılar ile Brezilyalı bir menajerlik firmasında staj yaptım. Brezilya A milli takım futbolcuları ile çalışma imkanı buldum. Ama benim için önemli olan Dünya Kupası idi, Kabul mailini aldığım gün inanılmazdı. Geçtiğimiz sene Dünya Kupasını ise gönüllü olarak başlayarak ardından yerel organizasyon komitesine girdim.

mirzaO MAİLİ ALDIĞINIZDA NE HİSSETTİNİZ?

O anı kelimeler ile size anlatamam Kaan Bey. Kelimeler yetmez.

Ancak ilk gidişim daha farklıydı. Düşünsenize tek kelime portekizce bilmiyorum. İngilizce konuşulmayan bir ülkeye gidiyor ve tek başımayım. İlk gittiğimde 1.5 ay kadar intercambio şeklinde bir ailenin yanında kaldım. Çok zordu ve garipti benim için. Sao Paulo’nn ufak bir kasabasıydı. Akşam saat 18:00’den hayatın olmadığı bir yer. İstanbul’da doğup büyümüş biri için garip geliyor. O süre sürekli 3 saat yol gidip gelerek Sao Paulo merkeze gittim. Yaşadığım aile bunu çok garipsedi.

NEDEN GARİPSEDİLER?

Küçük yerde yaşamaya alışmışlar ve sınırları küçük. Dünya’nın öbür ucundan gelmiş bir Türk kızı. Her eve gelişinde,milli takımdan ya da büyük takım futbolcular ve yöneticileri ile fotoğraf ya da röportaj ile geliyor. Bu onlara garip geldi.

AİLENİZİN BURADAKİ TAVRI NASILDI ?

Ailem her zaman bana destek oldu. Bugün sahip olduğum herşeyde en büyük emek onların. Bu konuda çok şanslıyım. 

SPOR SPİKERLİĞİNİ DÜŞÜNÜYORMUSUNUZ ?

Düşünmüyorum açıkcası.

SPOR SPİKERLİĞİNİ ŞUNUN İÇİN SORUYORUM.KADIN SPİKERLER ÇOK AZ.ÖRNEK VERMEM GEREKİRSE BURCU ESMERSOY , TUĞBA DURAL ve ROKSAN KUNTER BU TARZ İSİMLER GİBİ OLMAK İSTERMİSİNİZ PEKİ?

Açıkcası istemiyorum Kaan Bey. Çünkü benim her zaman savunduğum bir düşünce var o da spor sipkerliği ile muhabirliğin çok farklı iki kavram oluşu. Bana göre muhabir, araştıran yoktan var eden kişidir. Spikerlik ise elinize bir metin verilir o metni ekran karşısında okursunuz. Bu benim işim değil.

cansel alexTÜRK BASININDA EN ÇOK BEĞENDİĞİNİZ İSİMLER KİMLER? 

Merve Toy ve Banu Yelkovan’ı beğeniyorm. İkisi de bana çok hanımefendi geliyor..Bir diğer isim de Fanatik Gazetesinden Ayşenur Afyon.

SPOR MUHABİRLERİNE NEDEN ÇOK ŞANS VERİLMİYOR SİZCE ?

 Yayıncı kuruluşun buradaki tutumlarından kaynaklandığını düşünüyorum. ’‘Maç hakkında ne düşünüyorsunuz?” Bu asla muhabirlik değil benim için. Yayıncı kuruluş bu tip basmakalıplar ile insanları yönlendirmeye çalıştığı için malesef muhabirlik adına pek bir şey göremiyoruz.

Kulüplerimizi de burada ele alalım. Futbolculara hiç bir muhabirle röportaj yapamazsın demesi de ben hiç etik değil. Ve sadece Türk sporuna değil Türk medyasına da zarar veriyor.

CANSEL KEMİKSİZ’İN HEDEFİ YA DA HEDEFLERİ NELERDİR ?

 Benim hedefim UEFA ya da FIFA’da etkili bir pozisyona gelmek. Şöyle bir başlangıcım var. Okulumu bitirip ardından yüksek lisans için FIFA Üniversitesine gitmek istyorum.İsviçre’ye yani. Tabi buradan çıktığınızda %99 oranında FIFA’da çalışma imkanınız oluyor.

Şuan basamak basamak ilerliyorum Kaan bey.

ŞU ANA KADAR HEDEFLEYİPTE GERÇEKLEŞTİRDİĞİNİZ İŞ NEYDİ?

 Hedeflediğim herşeyi gerçekleştirdim. Öncelik Dünya Kupası kesinlikle. Şuanda Güney Amerika Kupası ile bu devam ediyor. Muhabirlik olarak baktığınızda ise bugüne kadar asla yalan haber yapmadım. Ve bir çok olayı ilk yazan ben oldum.  

TÜRKİYE İÇİN BİR ORGANİZASYON YAPTINIZ MI ?

 Evet. Geçtiğimiz yıl THY Antalya Kupasını organize ettik. Kupanın Sportif Direktörüydüm. Çok iyi bir iş çıkarttık. Bu organizasyon bittiğinde ise dünya kupasından kabul mailim geldi. Gönüllü değil görevli olarak. Geçtiğimiz Ocak ayında ise Royal Cup Antalya organizasyonunu yaptık. Neymar’ı Türkiye’ye getirdim.

cansel 3ETKİLİ POZİSYONDAN KAST ETTİĞİNİZ ŞEY BAŞKANLIK MI ?

Dürüst olmak gerekirse evet en büyük hayalim başkanlık Kaan Bey. Şuan 24 yaşındayım bunu gerçekleştirmek için maddi kaynağımın çok iyi olması gerekiyor. Ama siz en baştan başlayıp işinizi çok doğru bir şekilde yaparsanız arkanızda güçlü isimleri alırınısız. Benim için bir hayal ama imkansız asla değil.

 

 UEFA’DA MI YOKSA FIFA’DA MI BAŞKANLIK ?

 FIFA’da ilerlemek istiyorum Biliyorum çok zor. Ama benim bir hayat felsefem var. Bunu da size şöyle anlatıyım.Bir kitapta okumuştum hatta onun dövmeside var bende.’Büyük hayal kurmalısın o hayali gerçekleştirmek için herşeyi yapmalısın’ Doğru planlama ve düzgün çalışma ile elde edilemeyecek şey yok hayatta.

MEVCUT BAŞKAN SEPP PLATTER İLE GÖRÜŞME İMKANINIZ OLDU MU?

 Kendisi ile Brezilya’da karşılaşım ama sohbet etme imkanım olmadı.

2014 DÜNYA KUPASINDA FAVORİNİZ KİMDİ?

Brezilya idi.

ALMANYA HEZİMETİ SONRASI TARAFTARLARIN YAŞADIKLARINI AÇIKCASI ÇOK MERAK EDİYORUM. ERTESİ SABAH NE YAPTILAR?

Öncelikle şunu söyleyebilirim ki takımın üstünde inanılmaz bir baskı vardı. Futbol Brezilya’da kesinlikle DİN. Tapıyorlar futbola. Bir futbol kültürleri var. İnsanları görseniz her sokakta futbol oynayan çocuklar.

Bütün takımın yükü maalesef Neymar’ın omuzlarındaydı. 250 milyon nüfusun bekletileri 22 yaşındaki çocukta en haliyle kaldıramadı.

Neymar bildiğiniz üzere Almanya karşsında oynamadı.Oynasaydı yenerlermiydi sanmıyorum. Çünkü oyuncular psikolojik bir baskı altındaydı ve Almanya inanılmz bir futbol oynuyordu.

Brezilya halkının yaşadığı psikoloji ise hiç kimse kimseyle konuşmuyordu. Brezilyalılar birbirlerine küsmüştü. Brezilyalı ailenin yanında kalıyorum evde çıt çıkmıyor. Evde yaşlı bir dedemiz vardı. Dedim ne oldu. Benimle bu konu hakkında konuşma dedi odasına çekildi. Müthiş bir travma vardı uzun sürede atlatamadılar.

cansel 5KUPADA MÜTHİŞ ALMAN JENARASYONUNU İZLEDİK HEP BİRLİKTE. GÜNEY AMERİKA KITASINDA SİZCE ROL MODEL ALINABİLECEK ÜLKE VARMI?

 Bunun için Brezilya – Arjantin kıyaslamasına bakalım. Arjantin daha disiplinli. Brezilya ise daha zevk alarak oynamanın hesaplarını içinde bu da zaman zaman kötü sonuçlara davet çıkartıyor.

ARJANTİN – BREZİLYA KIYASLAMASI İLE DEVAM ETMEK İSTİYORUM. MESSİ Mİ ? NEYMAR MI?

 Milli takım bazlı kesinlikle Neymar’dır.

NEYMAR İLE ARANIZDAKİ BAĞ NASIL OLUŞTU?

 Konfederasyon kupasında staj yaptığım dönemde  kendisi ile arkadaşlığım başlamıştı.

BREZİLYA’DA EN SON İZLEDİĞİNİZ DERBİ HANGİSİYDİ?

 En son izlediğim derbi Fluminense – Vasco da Gama derbisi.

BREZİLYA FUTBOL FEDERASYONUN YENİDEN DUNGA HAMLESİNİ NASIL BULUYORSUNUZ?

 Yerinde bir hamle olduğunu düşünüyorum. Şuan 9’da 9 yaptılar ve işler iyi gidiyor.

 ÖNDER ÖZEN İLE LUXEMBURGO’NUN NEDEN BİR ARADA ÇALIŞMASINI İSTEDİNİZ?

 İkiside üst düzeyde futbol adamları. Futbolcuları o kadar iyi anlıyorlarki keşke bir arada çalışsalar o zaman çok daha kalıcı başarılar bizleri bekler.

 FENERBAHÇE LUXEMBURGO’YA TELKİF GÖTÜRDÜMÜ HİÇ?

 Evet götürmüştü. Çalışma şartları uymamıştı.

 SÜPER LİGİ TAKİP EDİYORMUSUNUZ?

 Evet ediyorum.

FENERBAHÇE KAFİLESİNE YAPILAN HAİN SALDIRI İLE İLGİLİ NELER SÖYLEMEK İSTERSİNİZ?

 Haberi ilk duyduğumda şey düşündüm. Trabzonla olan 3 Temmuz sürecinden kaynaklandı dedim. Ama daha sonra bunun bir hata olduğunu gördüm. Sayın savcımızın şehit edilmesi, emniyet müdürlüğüne yapılan saldırı ve bu olay ülkemizin bekasına yönelik yapılan haince bir saldırı olduğuna kanaat getirdim.

ŞAMPİYONLUK KİME YAKIN SİZCE?

 Duygusal bakıyorum Kaan bey o yüzdende Beşiktaş’ın şampiyon olacağını düşünüyorum.

Aslında bakarsanız 3 takımda eşit. Bu yaşanılan son olay Fenerbahçe’yi birbirine kenetledi. Beşiktaş derbide iyi bir karakter ortya koydu. Galatasaray’da ise gol yollarında biraz sıkıntı var. Sizin bu tabloda en büyük avantajınız, yediğinizden bir fazlasını atıyorsunuz.

cansel carlosBEŞİKTAŞ İLE İLGİLİ SORUM DEMBA BA İLE İLGİLİ OLACAK.SİZCE BEŞİKTAŞ BA’YI ÇOK MU ŞİŞİRDİ ?

 Bilmiyorum.İlk yarıda ki Demba ile ikinci yarıdaki arasında büyük bir fark var.  Baktığınız zaman penaltı olmazsa Demba Ba yok. Şuanki performansı çok kötü. Yorgunluk olabilir. Umarım toparlanır.

SLAVEN BILIC’IN ORTAYA KOYMUŞ OLDUĞU ÇALIŞMA SİZCE YETERLİ Mİ?

 Malesef yeterli değil. Bilic’i gerçekten çok seviyorum ama şu dönemlerde Beşiktaş’ı kaldıramıyor. Büyük maç stresi yaşıyor sanırım.

BEŞİKTAŞ- ÖNDER ÖZEN VE BILIC ÜÇGENİNİ BİRAZ DAHA KAŞIMAK İSTİYORUM CANSEL HANIM. SİZCE BEŞİKTAŞ ÖNDER HOCAYI NEDEN KALDIRAMADI?

 Zor ve güzel bir soru. Kelimelerimi çok güzel seçmeliyim bu soru için. Önder hocayı çok seviyorum.Önder hocaya baktığımızda biraz daha alt yapıya özen gösteriyor. İnanılmaz şekilde oyuncu psikolojisinden anlıyor. Bana göre Türkiye’de futbol zekasına sahip özel insanlardan bir tanesi.Yönetimle uyuşmaması ve bunun bir sonucu olarak da Bilic ile uyuşmamasının altında yatan etken biraz daha Önder hocanın anlık başarılar değilde kalıcı başarılara endeksli bir tutumun olmasından kaynakladığını düşünüyorum.

MİLLİ TAKIMIMIZ İLE İLGİLİ KONUŞMAK İSTİYORUM.SON HOLLANDA MAÇI HAKKINDA NELER SÖYLERSİNİZ?

 Çok güzel bir oyun vardı ama maalesef geç kalınmıştı. Benim şuan işin Avrupa Şampiyonası umudum yok.

Bu soryu iyi ki sordunuz. Benim milli takım ile ilgili şöyle bir sıkıntım var. Siz de duydunuz şuan konuşulan husus Fernandao milli takımda oyansın mı oynamasın mı? Bunu duyduğumda çok kızdım ve beni çıldırtan bir durumdu. Fernandao 28 yaşında. Türkiye vatandaşlığna geçmesi 32 yaşını bulur. İstisnai durumlar var e bunuda halletiniz. 2 sene sonra organizasyon var yaşı 30 oldu. Herşeyi geçtim Kaan bey bizim hiç mi forvetimiz yok, bana hiç doğru gelmiyor açıkcası.

İZCE TÜRK OLMAYAN BİRİSİNİN MİLLİ TAKIMDA OYNAMASI DOĞRU MU ?

 Yani doğru diyebiliriz. Kalbinde yatan Türklük aşkı ona bu formayı giydirebilir.

SEVGİLİ EMRE TİLEV’E DE SORMUŞTUM BU SORUYU SİZEDE SORMAK İSTİYORUM.NEDİR ŞU ALT YAPI SORUNU?

 Doğru hocalar ile maalesef çalışmadığımız için sorunların ismi değişti.

Yöneticilerimiz maalesef sporu yönetmeyi bilmiyorlar.

Bir örnek vermek gerekirse; bugün Altınordu takımı müthiş bir yönetim başarısı ortaya koyuyor.Yapılan olay futboldan çok öte.

U 12’de Şampiyonlar Ligi turnuvası yaptılar. O kadar çocuğun İzmir’e gelmesi, güvenliği, yemesi, içmesi , böyle bir Uluslar arası organizasyonu yapmak çok büyük bir yönetim başarısıdır.

O kadar müthiş bir planlama var ki yönetimi tebrik ederim.

Şu teorimide ilk size söylüyorum Kaan bey. Göreceksiniz 5 bilemediniz 10 sene sonra bütün dünya Altınordu’yu konuşacak.

İşin içine endüstiriyel girmez ise sizin örnek verdiğiniz Atletico Bilbao gibi damga vururlar.

cansel 11İZMİRLİ’SİNİZ O YÜZDEN SİZE ŞUNU SORABİLİRİM. GÖZTEPE – KARŞIYAKA NEDEN SÜPER LİG’E GELEMİYORLAR?

 Orada da maalesef sporu yönetmeyi bilmeyen isimler var. Şu an mevcut Göztepe başkanı inanılmaz paralar akıttı ama olmadı. Para bir yere kadar.

SİZİ ÖRNEK ALAN İNSANLARA NELER SÖYLEMEK İSTERSİNİZ?

Kim bu işi yapmak istiyorsa önce hayal kursun sonra gerçekleştirmek için çalışsınlar. Çünkü Türkiye’de spor camiası çok kötü ve bayansanız iki kat kötü. Bunu başarmak için hayallerinizden ne olursa olsun vazgeçmeyin.

Benim bu yolda her zaman kendime şunlar ekledim:

  • YABANCI DİL
  • PES ETMEMEK
  • KİMSENİN DEDİĞİNİ TAKMAMAK
  • ETİK DEĞERLERE SAYGILI DAVRANMAK

Bunları yaptığınızda göreceksiniz ki hayat size bakıyor ve istedikleriniz gerçekleşiyor.

Sevgili Cansel Kemiksiz’e değerli vaktini ayırdğı için çok teşekkür ediyorum.

kaan.ilhan@abcspor.com

 

 

 

 

 

 

 

 

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular