https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

YASLI GİTTİM ŞEN DÖNDÜM

Okunması Gerekenler

YASLI GİTTİM ŞEN DÖNDÜM

Horoz Gibi Maşallah, Yumurtanın Sarısı, Ye Beni Mahmut, Erkeğim Benim, Kayıkçı’nın Küreği, Hızlım Benim ve daha birçok erotik yerli filmde oynamış Emel Aydan isimli bir Yeşilçam oyuncusu var, meğer erkekmiş, daha doğrusu transmış kendisi ama rivayet odur ki rol arkadaşlarının dahi çoğu trans olduğunu bilmezmiş.

Hayatta oluyor böyle şeyler, görünüşe aldanmamalı. Pek çok maçta rol alan, topa sert vurmasından mütevellit futbolcu zannedilen ama aslında futbolcu olmayan bir de Mert Hakan Yandaş var böyle. Adamın ismini 11’de gördüğüm an maç seyretmek gelmiyor içimden ama yukarıda Allah var futbolcu olmadığı hiç anlaşılmıyor, şükür ki bugün ilk 11’de değildi ve Mesut ilk 11’de yerini almıştı..

Hazır olmayabilir, eyvallah buna kimse itiraz etmez ama Mesut ille bir devre oynayacaksa ilk devre oynar, hele ki iç saha maçındaysa, ikinci yarı kullanmak mantık hatası bence. Kendi sahanda zaten baskılı oynuyorsun, tüm oyuncularının en diri olduğu dakikalarda kullanman en mantıklısı..

Öte yandan bugün yine Gustavo ve Pelkas yoktu, Ozan vardı Gustavo’nun yerinde, Ozan’ın yerinde kimin olduğunu ilk 30 dakikada pek çözemedim, zaman zaman Sosa vardı ama çoğunlukla Mesut.. Valencia ve Thiam yine değişerek kanat ve santrfor mevkisindeydi.

Karagümrük iyi yönetilen ve futbol aklı olan bir kulüp, özellikle yabancı futbolcuları üst düzey, bana göre Fenerbahçe’nin yabancılarından daha iyi büyük kısmı, kariyerli isimler var aralarında zor maç olacağı düşünülüyordu. Erol Bulut da çok tartışılıyor, o da ayrı bir stres içindeydi, çok güzel bir futbol beklemedim açıkçası.

İlk 15 dakika maç ortadaydı, Karagümrük bir kez gole yaklaştı, atamadı Ademi, 19. dakikada Thiam!ın attığı gol Fenerbahçe’yi öne geçirdi, aslında bu gol maçın seyrini de değiştirdi.. Mesut’uın serbest atışında oluşan karambolde golü atan Thiam’dan bahsedelim önce, asla Fenerbahçe’nin oyuncusu olamaz ama şu kadroda yeri banko gibi duruyor. Kuvvetli, hareketli, yıpratıcı ve gol hissi var ve de top Thiam’ı seviyor, Gs maçında tek dakika süre almaması hataydı..

Gelen gol Fenerbahçe’li oyuncular üzerindeki stresi azalttı sanırım Fenerbahçe daha sakin ve rakibinden daha iyi gözüktü. Burada Mesut’a bir parantez açalım, Mesut o dakikadan sonra sahaya ağrrlığını koymaya başladı, geriye geldi, top aldı, top taşıdı ve bu durum takım oyununa çok olumlu yansıdı. istatistikler ne dedi bilmiyorum ama Fenerbahçe 1-0 önde götürdüğü bir maçta bu sezon ilk kez bu kadar fazla isabetli pas yaptı diye hatırlıyorum..

Mesut’un enfes pasında Thiam’ın atamadığı bir başka pozisyon daha yaşandı ilk yarıda ama net diyebileceğim bir pozisyonu kalan dakikalarda göremedik iki takım adına..

Mesut dediğim gibi biraz fazla ceza sahasına uzak oynadı, görev icabı muhtemelen zaten önde oynasa da verdiği topu şu oyunculardan tekrar geri alması çok muhtemel görünmüyor, Pelkas döndükten sora görmek lazım, bir tek Mesut’la olmaz. Mesela Samuel topla bir türlü buluşturulamıyor. Eyvallah rakip de çok önlem almış ama daha hızlı bir pas trafiğinde topla buluşamayan oyuncu kalmaz. Bu pas ritmini en fazla yavaşlatan da Caner. Ne pas atabiliyor ne de isabetli orta yapabiliyor..

İlk 45 dakikada benim en beğendiğim isim Attila oldu, uzun pasları, defanstaki sakinliği ve hava hakimiyeti ile dikkat çekti, bir turnuva görse çok para yapar, tam bir transfer başarısı..

İkinci 45 dakika Karagümrük risk aldı, baskılı oynamaya başladı, Fenerbahçe ise ani ataklarla cevap vermeye çalıştı ve muvaffak olan Valencia ile Fenerbahçe oldu. Valencia bu kez topun altına girdi ve yere yatmış kalecinin üstünden topu ağlara bıraktı, diyebilirim ki Fenerbahçe forması altında ilk bilinçli golünü attı, devamının da geleceğine inanıyorum çünkü Mesut form tuttuğu zaman ve Pelkas’la da birlikte oynadığında bu pozisyonların sayısı artacak.

Fenerbahçe’de dikkatimi çeken bir şey daha vardı ikinci yarıda, 1-0 öndeyken topu daha iyi kullanan, sakin ve akıllı oynayan bir Fenerbahçe vardı, 2-0’dan sonra göremedik ve orta saha daki oyun üstünlüğü de rakibe geçti, ardı ardına pozisyonlar oldu, ikisini Altay kurtardı, birinde Altay şanslıydı, Karagümrük önce skoru eşitledi sonra bir golleri de ofsayt gerekçesiyle iptal edildi, o gol geliyorum dedi yani..

Tüm bunların sebebi şu, Fenerbahçe orta sahası yoruldu, Sosa ve Mesut özellikle. Erol Bulut yine çok geç müdahale etti. Karagümrük’ün sayılmayan golünün ardından da 3 oyuncu birden değiştirdi. Sen diyorsun ki siz benim hayalimdeki Fenerbahçe’yi anlayamamışsınız, Erol Bulut, Emre, Selçuk, Yozgatlı ile teknik ekip kuruyorsun umarım Fenerbahçe bu tercihlerin faturasını ödemez. Kornerden direkt kaleye kesilen top direkle buluşmasa veya rakibin attığı gol sayılmış olsa Erol Bulut istifa konuşması da yapıyor olurdu ki, itiraz eden de olmazdı taraftarlardan. Yine ben itiraz ederdim muhtemelen, derdim ki, santrforsuz, forvetsiz takımı sen şampiyon yap başkan.

Fenerbahçe sıkıntılı günlerin içinden zor da olsa önemli bir galibiyet alarak çıktı, Adeta yaslı gitti, şen döndü.

Fenerbahçe’liler adına sevindirici şey Mesut’un ilk yarıdaki performansı oldu, sahaya futbol akılının nasıl yansıdığını gördük ama o futbol aklı kulübe yansımalı. Mesut bir hatır gönül transferidir, ortada bir transfer başarısı yoktur, Szalai var dersin, belki bir de Samuel ama başka da diyemezsin ve transfer başarısları futbol aklı ile olur, Karagümrükspor’un kadrosu sanıyorum Ali koç’un harcadığının 10’da biriyle falan kurulmuştur, arada öyle aman aman bir kalite farkı göremiyorum ben..

mail: bruno.monte@abcspor.com

twitter: @BrunoMonte1907

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular