https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

TEKERRÜR

Okunması Gerekenler

TEKERRÜR

Takımlardan biri lig 7.si, diğeri lig 9.su olunca dünya derbisi falan filan gibi abartılı sözlerin sarfedilmediği bir derbi haftası yaşadık, belki bir ilktir, belki de bir isim bulamadılar, iki takımın oynadığı futbol ve kadro kalitesi geçmişten o kadar uzak ki, isim konusunda ben yardımcı olayım:

Seferoğulları Vs Tellioğulları

Her ne kadar Ali Koç Vitor Pereira’ya destek babında Sergen Yalçın ve Fatih Terim’in takımlarının da aynı puanda olduğunu emsal gösterse de bugün Vitor Pereira’nın çıkardığı ilk 11’e baktığımızda öyle olmadığını görüyoruz, Vitor Pereira’nın 11’i yok bir kere.. Bu akşam sahaya çıkan 11’in Vitor Pereira’nın özgün 11’i olduğunu düşünmüyorum. Szalai tercihi mutlaka onundur ama dörtlü savunma, İrfancan kanat, Mesut kanat, Sosa ön libero, yanında MHY. Emre Belözoğlu copy/paste gibi geldi, Vitor Pereira kovulmaktan beter edilmiş bence.

Diğer yandan Fenerbahçe’de 3 eksik vardı, biri nötr eksik, biri büyük eksik (Valencia), diğeri de eksik değil avantaj bence (Gustavo).

Öyle veya böyle Galatasaray’ın oynadığı futbol ve kadro kalitesi göz önüne alındığında saha ve seyirci avantajı dışında tamamen eşit şartlarda gördüğüm bir maçtı.

Önceki maçlara göre Galatasaray’ın maç başlangıcı daha coşkusuzdu, Fatih Terim biraz sakin olalım, topun arkasına geçmeyi bilelim, Fenerbahçe birbirinin kopyası kontra goller yiyor, bir tane de biz atarız demiş.

Sosa-Zajc-Mert Hakan’lı orta saha top yapar, belki bu sürpriz olmuştur, topun arkasına geçeceğim dersen bu orta saha seni çok bekletebilir çünkü ama Mesut’u kanat oynarken gördüğünde sanırım gözleri parlamıştır Fatih Terim’in. İrfan da geriye dönüşlerde sıkıntılı bir oyuncu, Fenerbahçe savunması adına şüphe uyandıran durum buydu..

16.dakikada kendi ceza sahasının berisinden 4 pasla Fenerbahçe kalesine kadar getirdikleri topla planladığı golü erken buldu Fatih Terim ama 31. dakikada da bir benzerini kendi kalesinde görmüş olması da enteresan bir durum olarak kayda geçsin istedim..

Şimdi ben hep söylüyorum, Gustavo. Ligde Gustavo’nun en işe yarayacağı 3-5 maçtan biri belki bu maç diyenler olabilir ama ben aynı fikirde değilim, hiç bir maçta yeri yok bu adamın. Emre’nin Başakşehir’ine bakın, tek ön libero, o da 1.5 metre boyundaki Mahmut.

Pereira’nın sahaya çıkardığı orta saha bence çıkarabileceği en iyi orta saha tercihlerinden biriydi. Ayağa tek pas yapar, öne oynar, ayağındaki topu vermez ve topu kalenden uzak tutarsın..

Fenerbahçe ilk 10 dakikadan sonra önde pres yapmaya başladı, kapılan topları garanti ama çabuk bir şekilde kullanma derdinde olduklarını, Galatasaray’ın ve seyircisinin sabrını zorlama üzerine bir planla sahaya çıktıklarını bize hissettirdi ama ilk hatada golü yemeleri planları bozdu. Bu gol Galatasaray’ı morallendirdi, daha coşkulu gelmeye başladılar, Fenerbahçe ise oyundan düşer gibi oldu ama çabuk toparladı.

İrfancan’ın Mesut’a attığı mükemmel pas, Mesut’un 40 metrelik deparı ve golü oyuna da skora da dengeyi getirdi ve Pereira’nın planı da çalışmaya başladı..

Ayağı temiz 5 oyuncu, Sosa, MHY, Mesut, İrfancan, Zajc beşlisi ikinci yarının ilk 15 dakikasında da topu sakin bir şekilde akıllıca gezdirdiler, rakibi de yordular ama Berisha’dan bekledikleri katkıyı alamadılar, pres yaptı, koştu ama ne ikiye bir yapabildi, ne top tutabildi ne de adam eksiltebildi..

60.dakikadan sonra Fatih Terim’in hamleleri geldi, orta sahasını sertleştirdi, Mesut ve Sosa da oyundan düşmüştü, oyun üstünlüğünü eline aldı, pozisyonlar da buldu ama Berke ve özellikle Kim Min Jae geçit vermedi. İşte bu noktada Pereira hamlelerinde bana göre gecikti, İrfancan ve Sosa hamlesi daha erken yapılabilirdi, hatta İrfancan çok önemli bir silah geçiş oyununda, Mesut tercih edilebilirdi ama olmadı.

Tisserand’ın kırmızı kartı ibreyi tamamen Galatasaray’a çevirdi aslında ama Pereira’nın skorun üstüne yatma amaçlı 3’lü oyuncu değişikliği hamlesi 3 puanı getirdi. Rossi’nin kurnazlığı, ince pası, Crespo’nun füzesi stadyumu sessizliğe bürüdü, Fatih Terim’i de seyircisine kavuşturdu..

Ali Koç’un ısrarı ile Pereira’nın 4’lü sistemde başladığını en başta belirttim. 3’lü savunma uğruna elindeki organik kanat oyuncularını da sattırdı, bugün dörtlünün sağında Ferdi’yi oynatmak zorunda kaldı falan ama takımı kafa olarak iyi hazırlamış, orta saha tercihleri tamamen doğruydu. Rossi’yi daha erken oyuna alsa çok şey değişebilirdi..

Kim Min Jae mükemmel oynadı, Mesut da çok iyiydi, adeta onur mücadelesi verdi, çok beğendim. Berke gollerde hatasızdı, güven verdi..

Berisha şut tehdidi dışında yok, boş topçu izlenimi vermeye devam ediyor.

Crespo güzel bir görünüm çizdi, her topa saldırdı, golü atması da onun adına güzel bir başlangıç oldu, her oyuncuya nasip olmaz..

Fenerbahçe’nin yediği gol yine kontra oldu, sebebini organik olmayan kanat beklerde aramak lazım diye düşünüyorum, Pereira’nın 4’lü savunmada ısrar etmesini umuyorum..

Hakem mükemmel bir maç yönetti, Halil Umut Meler için bunları söyleyeceğim aklımın ucundan geçmezdi..

Fenerbahçe ne zaman zora girse hep bir Galatasaray maçı denk gelirdi ve kalede Hayrettin, uzun zamandır denk gelmiyordu, bugün tarih tekerrür etti, tebrik ediyorum..

mail: bruno.monte@abcspor.com

twitter: @BrunoMonte1907

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular