RUGBY DÜNYA KUPASINDA ŞAŞIRTAN GELİŞMELER

Rugby Dünya Kupasında Şaşırtan Gelişmeler

İkinci haftasını geride bıraktığımız Rugby Dünya Kupasında yer yer şok eden şaşırtıcı gelişmeler yaşandı.

İngiltere’nin Tonga ve Amerika karşısında aldığı kolay galibiyetler kendilerini 10 puanla grup liderligine taşımış durumda. Ancak bu galibiyet zinciri uzun sürmeyebilir. Adanın güllerini iki zorlu karşılaşma bekliyor olacak. 5 Ekim Cumartesi günü Arjantin ile yapacağı karşılaşma diğer rakipleri kadar kolay olmayabilir. Daha once Fransa karşısında 23-21 gibi çok az fark bir skorla, Fransa’nın zorlanarak kazandığı bir Arjantin maçını düşünecek olursak, Cumartesi günü hiç beklenmedik şeyler ihtimal dahilinde.. Bu maç sonrası ise ezeli rakip Fransa ile karşılaşacak olan İngiltere, şimdiye kadar sert geçen karşılaşmalarda dik durmak zorunda.

İngiltere’nin de içinde bulunduğu C Grubunda puan sıralaması şu şekilde:

İngiltere 2 galibiyet ile lider (10 puan), hemen ardından 9 puan ile puantaj farkıyla 2 galibiyet ile Fransa (9 puan), 1 galibiyet, 1 mağlubiyet ile Arjantin (6 puan) ve galibiyeti bulunmayan 2’şer yenilgiyle Tonga ve Amerika geliyor.

Benim başından beri sürprizler beklediğim bir takım olan Fiji ise grubunda ikinci olmasına ragmen iki beklenmedik mağlubiyet ile biraz yıkılmış durumda. Özellikle Uruguay karşısında aldığı hiç beklenmeyen ve açıkcası benim gibi underdog takımları destekleyen bir insan için Uruguay için çok sevinmeme sebebiyet vermiş karşılaşma sonrasında Gürcistan’a karşı aldığı zaferle moralini düzeltmiş olmalarını umuyorum. Ancak önlerindeki maç belki de gruptaki en zorlusu olacak gibi. 9 Ekim de Oita Stadyumu’nda Galler ile karşılaşacak olan ekip bu maça moralli ve fit çıkmak zorunda. 80 dakika mücadelenin eksik olmayacağı bu maçta Avusturalya karşısında yaptığı gibi ikinci yarı oyundan düşerler ise hezimete uğramaları korkarım ki kaçınılmaz.

Fiji ve Galler’in içinde bulunduğu D Grubu’nda puan durumu şu şekilde:

Galler iki galibiyet ile 9 puan, Fiji 2 yenilgi 1 galibiyet ve maç fazlasıyla 7 puan, Avusturalya 1 mağlubiyet 1 galibiyet ile 6 puan, ardından maç fazlası ile Gürcistan 5 ve Uruguay 1 yenilgi ve 1 galibiyet ile 4 puanda.

Turnuvanın en zorlu grubu olan B grubunda ise durumlar biraz karışık. Güney Afrika ve İtalya maç fazlası olmalarına ragmen liderliği 10 puan ile paylaşıyorlar. Nağmağlup Yeni Zelanda ise 9 puan ile hemen artlarından geliyor. Namibia ve Kanada ise malesef 2şer mağlubiyet ile 0 puanda ve grubun sonunda yer alıyorlar. Yeni Zelanda 6 Ekimde Namibia ile karşılaşıyor olacak. Bu karşılaşmanın kendilerini çok zorlamayacağını düşünüyorum, dolayısıyla grup liderliğini 6 Ekimde ele geçirecek gibi görünüyorlar. Ancak Güney Afrika da 8 Ekim günü Kanada ile karşılaşacak ve onlar da zaferle ayrılacaklardır. Bu gruptaki esas beklenen maç ise Yeni Zelanda’nın İtalya ile yapacağı 12 Ekimde City of Toyota Stadında gerçekleşicek olan karşılaşma. Oradan da zaferle ayrılırsa, Haka dansı yaparak liderliği garantilemiş olacaklar.

Şimdi gelelim turnuvadaki en enteresan maçlardan birini izlememize olanak sağlamış gruba. A grubunda Rusya’ya karşı açılış maçında kolay bir zafer elde eden Japonya, 28 Eylül’de İrlanda karşısında çıktığı maçtan 19-12 lik muhteşem bir galibiyet ile ayrılmayı başardı. Japonya çok profesyonel bir tutumla, maçta geriye düşmesine ragmen hiç moralini bozmadan, penalti atışları ile İrlanda’nın puan açığını kapattı ve son “try”ları ile de noktayı koydu. İrlanda için oldukça beklenmedik bir mağlubiyet getiren maçta galibiyetin en büyük mimarlarından biri Yu Tamura adlı Japon oyuncu oldu. İlk yarıda 3 penaltı ve 1 conversion, ardından ikinci yarıda 1 penaltı daha atan oyuncu takıma zaferi getirdi.

A grubunda maç fazlası ile İrlanda iki galibiyet 1 mağlubiyet ile 11 puanla birinci, Japonya 2 maçında aldığı 2 galibiyet ile 9 puanla ikinci, İskoçya ve Samoa 1 galibiyet 1 mağlubiyet ile 5 puanla 3.lüğü paylaşmakta ve Rusya 3 mağlubiyet ile 0 puanla sonuncu durumda. Japonya nın 5 Ekim’de Samoa ve 13 Ekim’de İskoçya ile yapacağı maçlar grubun liderini ve son durumları belirliyor olacak.

Heyecanla geçen bu turnuvada bakalım onümüzdeki maçlar nasıl sürprizler getirecek. Haftaya görüşmek üzere…

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail: cansin.turkaslan@abcspor.com