https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

KANATSIZ KANARYA

Okunması Gerekenler

Rüşvet çok güzel bir hizmet, elbette parası olan için. Aynı zamanda da süper bir kolaylık.. Bürokrasinin sıkıştığı her yerde şak diye devreye giriyor, bir nevi By pass. En güzel tarafı da ödemiş olduğun paranın karşılığını son kuruşuna kadar derler ya, son kuruşundan fazlası şeklinde alıyor olman..

Fenerbahçe taraftarı da bu sezon takımının maçlarını seyretmek için para ödüyor ve rüşvet vermişçesine ödemiş olduğu paranın hakkını alıyor. Yenilseler de, yenselerde heyecanlı maçlar seyrediyorlar, güzel bir sezon oluyor, hakkını verelim..

Fenerbahçe Antalyaspor’a karşı şanssız bir mağlubiyet alarak taraftarını bu akşam gerçekten üzdü. Zor fikstürün bittiği, tam düzlüğe çıkıldığı, otobanda vitesi 6’ya atıyoruz denildiği anda şok bir skor oldu sarı lacivertliler adına.

Hazırlık kampından bu yana stoper, stoper, stoper diyoruz, Fenerbahçe stoper problemi yüzünden maça 1-0 yenik başladı, birilerinin kulağı çınlamıştır.

Stoperlik bu kadar ucuz bir mevki olsa boyu uzun her adamı atarsın defans göbeğine, bu maçta da sen oyna dersin, o da oynar. Yök öyle bir şey tabii, bir mevkinin oyuncusu olmak, o pozisyonu öğrenmek yıllar alan bir tecrübe. Jailson 6.dakikada tam karşıdan gelen adamın önünde yalı kazığı gibi dikilip golü yedirince Fenerbahçe 1-0 geriye düştü, maçı çevirmek adına pek çok şey sahada denendi ama o gol bir türlü gelmedi. Maçın özeti genel itibariyle bu ama şeytan yine ayrıntıda gizli tabii ki..

Ersun Yanal Isla sağ geride, Ozan önünde, Galatasaray’a karşı deplasmanda oynar gibi çıkmış, Tolga da yine sol önde, onu da es geçmeyelim..

Bana göre tüm ilk yarı boyunca Fenerbahçe sağ kanattan da sol kanattan da mahrum kaldı, Ersun Yanal’dan daha cesur bir kadro beklerdim, sınıfta kaldı bu akşam, bana göre en önemli detay bu.

İkinci bölgede, özellikle de ceza yayı üzerindeki yardımlaşmalı Antalya bloğunu Vedat’ı oraya göndermekle aşamazsın, yetmez.. İşte bu noktada senin klasik bir 10 numaraya ihtiyacın var, Kruse devreye girmeli bu aşamada ama Kruse tipik bir kontratak takımı ofansif orta saha oyuncusu, dar alanda o kadar becerikli değil, Fenerbahçe’nin bu akşamki oyun düzeninde yararlı olamadı.

Emre ve Gustovo her ne kadar topu o bölgeye kolay getirseler de Kruse zaten o bölgede de pek olamadı, nerede olması gerektiğini de bence analayamadı ya da maç öncesi konuşulan tak-tık disiplinden çıkmamayı tercih etti. Bugün o bölgede bir akıl eksikliği vardı, Ersun Yanal mi, Emre mi, Kruse mi? Kimse göremedi bence bu gerçeği..

Fenerbahçe ilk yarıda amansız bir baskı kurdu ama ah ulan diyebileceğimiz hiç bir pozisyon üretemedi, bu da çok enteresan bir not olarak şöyle bir kenarda dursun..

Ersun Yanal ikinci yarıya Zajc-Tolga değişikliği ile başladı, Zajc’in daha bir 10 numara olmasından yararlanmak istemiş olabilir Ersun Yanal, Kruse’u da sol kanada attı, biraz hareketlilik geldi, daha etkili ataklar izledik ama yine yeterli olmadı.

Emre-Deniz değişikliğini anladım ama Emre’nin çıkmasını anlayamadım, umarım sakatlıkla alakası yoktur.

Dünya Kadınlar Futbol Şampiyonasını iyi takip ettim, özellikle de USA takımını çok beğenmiştim, Deniz o takımda olsa hocasından kesik yer, fiziği yetmez, açık ve net..

Vedat Müriqi hafta içi yaptığı açıklamada bu kulüpte efsane olmak istiyorum demişti, sadece geriye gelip top alarak bu iş olmaz, çok etkisizdi bugün maçın son bölümlerinde ortadan kayboldu..

Bir diğer önemli detay da Fenerbahçe hocasının belki bir B planı var ama B planına uygun seçenekleri yok. Vedat’ın yanına bir kule daha gönderemiyorsun sağdan soldan orta yağdırdığın bir maçta.. Bu konuda Ersun Yanal’ı eleştiremem ama İsla tercihini eleştiriyorum. Ozan geriden gelip etkili olan bir oyuncu, sağ önde verimsiz oluyor, sağ bekte başlamalıydı, Fenerbahçe’nin kör topal da olsa çalışması garanti bir kanadını imha etmiş oldu hoca.

İkinci yarıda rakip kalede gol ararken kalesinde iki etkili kontra pozisyonu verdi Fenerbahçe, Altay inanılmaz iki kurtarış yaptı ve bugün Fenerbahçe’nin alkışı en çok hakeden oyuncusu oldu, bir parantez açmayı kendime borç biliyorum Altay’ı çok eleştiren bir futbolsever sıfatıyla..

Yeni FIFA kuralları diyor ki, topun ele gitmesi diye bir şey yok, top elle buluştuğu anda penaltıdır, niyet önemli değil, yoruma gerek yok.. Fenerbahçe’nin verilmeyen bir penaltısı var bu şekilde, halen görmeyebilir, anladık da VAR odasındaki hakemler neye bakıyor sormak lazım.

Sen iki kural hatası içeren maçı görmezden geliyorsan, uydur kaydır sebeplerle o maçın hakeminin hakemlik hayatını bitiriyorsan burada topun elle buluşmasından bahsetmemiz de ayrıca komik, biliyorum ve özür diliyorum..

Fenerbahçe bu uzun maratonda önemli bir yara aldı ama yine önemli bir mücadele ortaya koydu. Kanatsız kanarya da desek yanlış bir şey söylemiş olmayız. Sakatları sahaya döndüğü anda Fenerbahçe tekrar kanatlanacaktır ama Ersun Yanal’ın başını defans göbeği bu sezon epeyce basını ağrıtacak, şöyle kulübeye bir göz atmasının zamanı geldi bence..

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail: bruno.monte@abcspor.com

twitter: @BrunoMonte1907

Son Haberler

SINIRLI USSALLIK

SINIRLI USSALLIK Belfast ya da Glasgow’un arka sokaklarında gezerken şehrin turuncu ya da yeşil olarak tasnif edildiğini görürsünüz. Bunun sebebi...

Benzer Konular