https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

RÖVANŞ KADIKÖY’DE, ESKİ KADIKÖY..

Okunması Gerekenler

İçim kıpır kıpırdı günlerdir.

Yeni yönetimin göreve gelmesiyle oluşan hava, taraftarın kombinelere ve Fenerium’lara hücum etmesi, özlediğimiz coşku ve heyecana kavuşmamız sonrası ben de havaya girdim ister istemez. Çocuk gibiydim resmen kalbim küt küt atıyordu uzun zamandır olmadığı kadar. O duygularla da geçtim televizyonun karşısına.
İlk devre fena da oynamadık aslında. Tamamı geçen sezondan kalma oyunculardan oluşan bir 11’le sahadaydık. Çok eleştirilen Aykut Hoca aslında birbiriyle iyi yardımlaşan, oyun disiplininden kopmayan, kompakt duran, alan daraltan bir takım bırakmıştı Cocu’ya. Benim ilk yarıda ve bundan önceki hazırlık maçlarında gördüğüm Cocu yönetiminde biraz daha farklı olan, aynı kompakt duruşu devam ettirmekle beraber, orta sahayı daha hızlı geçmemiz olacak sanki. Aykut Hoca ”top bizde kalsın” istiyordu. Topa hakim olmak, rakibi koşturmak, maçın sonuna da diri girmek çok önemliydi onun için. Cocu sanki topa sahip olmaya çok takmıyor. Daha dikine bir oyun, hızlı ve zaman zaman risk alan pasları tercih ediyor gibi.
Ancak şöyle de bir gerçek var. Santraforumuz yok. İçinde bulunduğumuz büyük finansal problemler yüzünden alamadık santrafor ve stoper . Tabii 3 Temmuz kadar kendi hatalarımız da var bu sıkıntılara sebep olan ama şimdi bunları konuşmayalım, bugünün konusu değil. Önümüze bakma ve pozitif düşünmeye fazlasıyla ihtiyacımız var bu dönemde, geçmişe takılıp kalmamak lazım. Yine de santraforsuzluk atağa çıkmaya çalıştığımız dakikalarda fazlasıyla göze battı.
Cocu da bazen Aykut Hoca’nın yaptığı gibi Alper’i o bölgede oynattı. Geçen sezon birkaç maçta verimli oldu, son hazırlık maçında da 2 gol attı Alper ama ben çok sıcak bakmıyorum açıkçası Alper’in forvette oynamasına. İyiniyetinden şüphem yok, formasını sonuna kadar terletiyor ama bana göre son pas, son vuruş tercihlerinde sıkıntı var Alper’in. O yüzden de o mevkinin adamı değil.
Bir diğer hücum silahımız Giuliano da bugün oldukça etkisizdi. Geçen sezon iyi başlayıp sonunu kötü getirmişti. Ben bunu Rusya’da erken açtığı sezon sonrası fizik olarak tükenmesine bağlıyordum. O yüzden bu yıl kendisinden beklentim yüksek .Silahlarımızdan bir başkası Valbuena defansına hiç olmadığı kadar yardım etti ama yorulunca top kayıpları da yaptı fazlasıyla. Eljif ve Topal ikilisi hiç fena değildi orta göbekte. Topal’ın geçen sezon başındaki ”şaşkın” görüntüsü ve kariyerinin en kötü topunu oynaması normal değildi. Belli ki kafasında bi şeyler vardı, rahat değildi, konsantre olamıyordu. Sanki bu sezona sıkıntılarından arınmış gibi girmiş,inşallah böyle devam eder. Yine de bana göre ideal orta göbeğimiz şu andan sonra cezası biten Jozef ve Eljif olmalı eğer 4-4-2 oynamaya devam edeceksek.
Cocu belli ki Benfica’ya boş alan bırakmama konusunda oyuncuları uyarmış.Topal-Eljif ikilisi bu görevi yerine getirirken, sağ kanatta Dirar-Isla ikilisi ilk yarıdaki performanslarını ikinci yarıda gösteremediler. Yoruldukça oyundan düştüler ve ciddi açıklar verdiler, Golde de Volkan’la beraber ikisi de hatalıydı. Stoperlerimiz Skrtel ve Roman da sağlam durdular. Bana sorarsanız ikisi de çok üst düzey stoperler değiller, her an hata yapma potansiyelleri var ama bir şekilde uyum da yakaladılar. Yine de muhakkak bir stoper daha katmamız gerek kadromuza.
Yalnız ilk devredeki oyunumuzu ne kadar övdüysek ikinci devre yediğimiz baskıyı ve oynadığımız kötü futbolu da kabul etmemiz lazım. Pas yapamadık, çok top kaybettik, rakibi de ilk yarı olduğu gibi kitleyemedik. Yine de saçmasapan bir gol yemiş olmasak 0-0 ile evimize dönebilirdik.
Şimdi Kadiköy’e 1-0’lık dezavantajla çıkacağız. Belki santraforumuz yine olmayacak. Transferlerimizden en bilindik olanı Ayew’den belki yine yararlanamayacağız ancak bu kez tribünde yıllardır olmadığı kadar coşkulu bir taraftar yeralacak. Senelerdir küskün olan, hiç te azımsanmayacak sayıdaki ”tribüncü” geri dönmüş olacak. Fenerbahçe taraftarı uzun zamandır bir maça büyük etkide bulunup, galibiyetin alınmasında başrolü oynamadı. Eğer rövanşta Benfica’yı eleyeceksek bence o maçı taraftar alacak. 14 Ağustos umarım Kadiköy’ün yeniden doğuşu olacak.
mail: alp.eralp@abcspor.com
twitter: @alperalp
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular