https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

COME TO KADIKÖY

Okunması Gerekenler

Transferi için uğraştığınız futbolcu tam noktalanma aşamasında sakatlanıyorsa, kiralamak üzere olduğunuz stoper dünya kupasında 3 gol atıyorsa, yıllar sonra kulübünüzle ilgili heyecanınız tavan yapmışken kulübünüze 50 M Dolar bağış yapabilen başkanınız FFP gereği transfer için 1 Milyon Dolar bile harcama yapamıyorsa, bunca sıkıntı içinde ve onca takım arasından kurada karşınıza çıkabilecek en güçlü takım olan Benfica’yla eşleşiyorsanız bunun bir tek açıklaması var, siz tam bir Batsız Bedevisiniz.

Tüm bu şartlar altında Fenerbahçe Benfica deplasmanındaydı desem, az bile söylemiş olurum zira çok önemli iki de eksiği vardı Fenerbahçe’nin, santrforsuz sahaya çıktı..

Luz Stadyumu’nun atmosferi malum, rakip malum, Fenerbahçe’nin hocası çok yeni, sezon öncesi fizik olarak Fenerbahçe belki iyi ama kondisyonu bariz eksik…

Öyle veya böyle Fenerbahçe 1-0 kaybetmesine rağmen ikinci maç için yeterli denilebilecek bir skorla Türkiye’ye dönmeyi başardı..

Apler tek forvet, solda Valbuena, sağda Dirar, ortada Giuliano ve arkalarında da Eljif Elmas tercihi ile başladı Cocu maça..Giuliano, Alper ve Valbuena ofansif anlamda tam bir hayal kırıklığı olunca Fenerbahçe tüm maç boyunca deyim yerindeyse 3 pası üst üste doğru düzgün yapamadı ama ilk yarıda alan parselizasyonunu ve yardımlaşmayı çok iyi yaptı diyebiliriz savunma anlamında.. Sffır poziyon vererek de ilk yarıyı tamamladılar..

İkinci yarıya daha da hırslı başlayan bir Benfica gördük, dakikalar ilerledikçe risk de aldılar, baskıyı da artırdılar, Fenerbahçe sadece savunmada kaldı, yalnızca mücadele etti ikinci yarının büyük bölümünde.. 69. dakikada yenilen basit golden sonra Fenerbahçe biraz daha cesur oynamaya çalıştı ama kafalardaki 1-0 da yeter psikolojisi nedeniyle çok da risk almak istemedi açıkçası..

Fenerbahçe’nin sahaya koymuş olduğu oyunu beğenmek mümkün olmasa da, içinde bulunulan şartlar altında skordan memnun olduğumu belirtmem lazım..

Bence Fenerbahçe’yi konuşalım.. Hocadan başlayım.. Cocu bugün benden geçer not aldı.. Fenerbahçe fizik ve kondisyon olarak sezon öncesi itibariyle iyi.. Önde başlayan, ikili sıkıştırmalara dayalı alan savunması şu an için bile iyi seviyede, daha da iyisi olacak mutlaka..Bugünki Dirar tercihi de doğruydu, Dirar bu sezon çok fazla forma şansı bulamaz ama böyle bir atmosfer ve bu seviyede bir takıma karşı tecrübesi ve fizik gücüyle defansif anlamda beklenen katkıyı sağladı..Oyuncu değişiklikleri de tutarlıydı, zamanlaması da yerindeydi..

Fenerbahçe takımına gelince takım defansı iyi olsa da göbekte oynayan iki stoperin ayağı çok kötü..Cagliari maçında S.O.S vermişlerdi zaten, burada da fimin devamını izledik.. Valbuena ve Dirar da geriye gelip pas trafiğine katkı sağlayamayınca, önde oynayan Alper ve arkasındaki Giuliano hiç top tutamayınca dolayısyla hücümda da Fenerbahçe hiç etkili olamadı, etkili pres karşısında aldıkları her topu 30 sn sonra tekrar rakibe verdiler.. Topal ve Eljif bence çok iyi maç çıkardı, çoğunlukla bu ikiliyi göreceğiz, Topal-Eljif daha iyi bir ikili olacak.. Eljif pres karşısında iyi direndi ama maç boyunca ön libero gibi oynamak zorunda kaldı, dar alanda topu en iyi kullanabilen ayak olarak da kendini belli etti..

Ayağı temiz ince bacaklı bir stoper, top tutma becerisi olan bir santrfor ve Ayew’in de girmesiyle beraber Fenerbahçe çok faklı bir takım hüviyetine bürünür ki;Barış’ı unuttum sanmayın, o da bağıra-bağıra geliyor, 1 ay sonra tüm taraftara keyif veren bir Fenerbahçe izlettirir bize Phillip Cocu.. İkinci yarıda ilk yarıdaki kadar önde basamayan bir Fenerbahçe izledik, 1 ay sonra bu kondisyton çok fark eder, futbolcuların geriye yaslanma alışkanlığı da tamamen kırılmış olur gibi gibi nedenler..

Sonuçtan memnun olduğumu belirtmiştim, geçen yılki Vardar faciasını ve lig sonundaki Fenerbahçe’yi kıyaslarsak Cocu’nun daha neler yapabileceğini de az-çok kestirmiş oluruz..

Tura gelince, Kutup Ayısı ile bu sefer de karşılaşacağını tahmin etmiyorum Fenerbahçe’nin, Fenerbahçe bu takımı Kadıköy’de yener, yenmek demek de tur demek ama Fenerbahçe’nin kadro kaitesinin de CL seviyesinin altında olduğunu da belirmek lazım tabii.

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail: bruno.monte@abcspor.com

twitter: @BrunoMonte1907

 

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular