https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

ROTASYON KABUSU MUTLU BİTTİ

Okunması Gerekenler

ROTASYON KABUSU MUTLU BİTTİ

Türk insanının birbiriyle karıştırdığı bazı kavramlar var. Düzeltilmesi lazım.

Mesela çalışkanlık ve hamallık aynı şey değildir.  Dobralık ve kabalık arasında da ince ama önemli bir çizgi vardır, kabalık yapıp ben dobra bir insanım diye dolaşamazsın ortalıkta. Mütevazı insan da ezik insan değildir. Ben özgüvenliyim diyen insanların çoğu aslında egolu insandır gibi-gibi.
Realist olmak ve karamsar olmak da aynı şey değildir ama realistlik çoğu zaman karamsarlık gibi algılanır ve insanlar bunu duymaktan hiç hoşlanmazlar. Sizin hoşunuza gitmeyecek bir şey söyleyim, karamsar değil realist bir önermedir bu:
Fenerbahçe maçına kadar Galatasaray’ın oynayacağı tam 7 maç var, bu 6 maç Manchester City, Real Madrid, Barcelona, Inter, Bayern ve Juventus’la bile olsa bunlar bu 7 maçın tamamını kazanır. Nasıl kazanır? Bu maçları Türk hakemlerin yönetmesi şartıyla..
İsmail Kartal’a niye sallıyorsun?
Bari son maça kalsın diye. Kenar yönetimi iyi olsaydı iç sahada bu kadar puan da kaybetmezdi bu takım, bu da ayrı konu..
Yani sözün özü şu, İsmail Kartal meselesi bir noktada küçük mesele artık, adamlar her maçı bir şekilde kazanıyor, averaj bile yapmaya başladılar, Ali Koç sezon sonu bırakırsa gerçekten iyi olacak çünkü ekonomik gücü bu yapılanmayla mücadele etmeye yetmedi.
Bugün Fenerbahçe rahat kazanır ama umudum yok kısacası. (Maç öncesi kendime aldığım notlardan)
Maçın 11’ini görünce biraz fikrim değişti, İsmail Kartal rotasyon yapmış ama tandemde çift rotasyon olayını sevmiyorum, İsmail’in yokluğunda Krunic sebebiyle orta sahanın biraz yumuşayacağını ve rakibin sprinter forvetlerini de düşünersek maçın zorluk seviyesinin arttığını düşündüm. En azından Djiku ve Osayi olsa önemliydi..
Pendik beraberlik de kötü skor değil, maçın başında gol yemeyelim kafasında çıkmış maça. Hem çok faul yaptılar hem yerden kalkmadılar, kalecileri zaten bariz bir şekilde top oyaladı, hakem de göz yumdu.
İlk 20 dakika normal olarak sıfır pozisyonla geçilirken  Fenerbahçe sahada iki sarı kart gördü. Hakem rengini belli etti..
Bu oyun durmaları Fenerbahçe’nin ritmini bulmasını zorlaştırdı, başka problemler vardı sahada, ceza sahasına karşıdan yapılan bir ortada sahanın en kısa oyuncusu Halil topu kafayla içeri atınca problem büyümüş oldu.
Fenerbahçe gol sonrası oyunu rakip sahaya  yıkmak istedi, sinirler gerildi, öyle ki maça 11 dakika uzatma ilave edildi ama Fenerbahçe 0 pozisyonla soyunma odasına girdi..
İlk 45 dakikadaki olay şu, seni manipüle etmek isteyen bir rakip var ve buna çanak tutan bir hakem var ve ince ince doğruyor takımı..
Rakip çok hırslı, Umut Nayır’ı iyi kullanıyorlar merkezde ve kenardaki sprinter adamlarını hücuma sokuyorlar ve bir adamları da Fred’in peşinde..
Krunic suya sabuna dokunmuyor fazla, inceci derler, o işlerin adamı daha çok, Fred biraz da fazla geride kaldı, sahadan silindi..
Pas trafiği bir tek Mert Hakan’a kaldı, o da yeterli olmadı.
Kısacası rotasyon dengeyi bozdu, Mert Müldür aksadı, Krunic’le orta saha yumuşadı, Djiku’nun yokluğunda hem kademe bozuldu hem de Umut Nayır’a çok top aldırdı Fenerbahçe defansı. Djiku bu kadar arkasında kalmazdı..
 2 tandemin aynı anda rotasyona tabi tutulduğunu da nadiren gördüm, bu da ayrı bir hataydı..
Krunic-Szymanski değişikliği devre bitmeden yapılmalıydı bence, bazen yanlış 11’le sahada olduğun çok erken anlaşılıyor, bu maç da onlardan biriydi..
İkinci 45 dakikaya 2 değişiklikle başladı Fenerbahçe. Osayi ve Djiku oyuna girdi, biri enerji ve yıpratıcılık getirirken diğeri topun daha çok Fenerbahçe’de kalmasını sağladı defans derinliğinde top aldırmayarak rakibine ve Fenerbahçe baskıyı kurdu.
Bir futbolcu ne kadar önemli düşünün, hem de bir stoper. Fenerbahçe’nin saha içi dengesinin akortunu yaptı adeta ve o baskıda Mert Hakan da şahane bir ceza sahası dışı vuruşuyla beraberliği sağlayan golü getirdi 60. dakikada.
Bana göre İsmail Kartal bir yanlış yapıp erken döndü çift santrfora. Mert Hakan Szyamanski değişikliği yapsa orta sahadaki baskıyı devam ettirirdi, bir miktar Pendik topa sahip olmaya başladı ama dakikalar ilerledikçe daha da gömüldüler, İbrahim Hoca da böyle istedi değişikliklerle ve bir oyuncusu penaltıya sebebiyet verdi ve Fenerbahçe Kadıköy’de bir kez daha geriye düştüğü maçı çevirmeyi başardı. Uzatma dakikalarında gelen 3.gol de kreması oldu.
Sosyal medya hesabından da yazmıştım, bu kadar rotasyon fazla, en azından Djiku ve Osayi sahada olmalıydı diye. Bazen doğru tektir, İsmail Kartal geç de olsa hamleyi yaptı.
Dediğim gibi tandem komple rotasyon yapılmaz. Yol uzun ve zahmetli ama bu yolda kolay rakip de yok, oyuncu saklama lüksün de yok, rotasyonun bedeli ağır oluyordu az daha, hiç bir anlamı kalmıyordu.
Oyuncu bazında konuşursak maçın adamı Djiku gibi duruyor, maça geriden tesir etti ama en çok eleştirdiğim oyuncu Mert Hakan’ı alnından öpüyorum..

mail: bruno.monte@abcspor.com

twitter: @BrunoMonte1907

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Son Haberler

SINIRLI USSALLIK

SINIRLI USSALLIK Belfast ya da Glasgow’un arka sokaklarında gezerken şehrin turuncu ya da yeşil olarak tasnif edildiğini görürsünüz. Bunun sebebi...

Benzer Konular