https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

BIG FOUR’A YENİ TEHDİT MARIN ‘CHILA’ CILIC

Okunması Gerekenler

EMRAH

Marin Cilic 1988 yılında Bosna-Hersek topraklarında Mostar yakınlarındaki Medjugorje kasabasında dünyaya gelir. Kasabadaki nüfusun büyük çoğunluğu gibi kendisi Hırvattır.
1991 yılında evlerinin hemen yakınına kasabanın ilk tenis kortu yapılır, Marin tenise orada başlar. Yerel koçlar tarafından yeteneği farkedilince daha iyi çalışma fırsatları barındıran Zagreb’e taşınır. Orada Goran Ivanisevic kendisini izler ve onu eski koçu Bob Brett’in yanına, İtalya San Remo’ya gitmesi konusunda ikna eder. Artık profesyonel de olan Cilic yaşamına İtalya’da devam eder. Fanatik Milan taraftarı olmasının sebebi de budur!
cilic 1Junior turda kısa bir süre Bosna adına yarışan Marin, 2004 yılından itibaren sadece Hırvatistan için oynar ve 2005 yılında Roland Garros Gençler şampiyonluğuyla da turda adını duyurmaya başlar.
2008’den itibaren Grand Slamlerde sürekli 4. Tur ve çeyrek finalleri zorlayan Hırvat raket, 2010 yılında Avustralya Açık yarı finalini görür ama gençler kategorisinden beri uzun yıllardır mücadele ettiği, akranı Andy Murray’e kaybederek elenir.
O dönem tam bir TOP 10 oyuncusu olacak gibi gözükürken, kendisinden güçlü rakiplerle, özellikle de Büyük Dörtlüyle oynadığı maçlarda mental eşiği bir türlü geçemez ve sürekli kolayca yenilgiyi kabul eder.
Sonraki yıllarda her Major turnuvaya seri başı olarak katılır ve Atp seviyesinde kupalar kazanır ama ilk 10 sıranın hep dışında kalır.
cilic22013 yılında Münih turnuvası sırasında yapılan doping testi numunesinde yasaklı nikethamide maddesine rastlanır, kazandığı para ödülleri ve Atp puanları geri alınır ve 9 ay ceza alır. Yaptığı itirazda kurul, dikkatsiz glükoz kullanımı konusunda ikna olur ve cezayı 4 aya indirir. Marin o tarihten itibaren çocukluk kahramanı Goran Ivanisevic ile çalışmaya başlar.
2014 yılında toprak kort sezonunda, stiline en ters zemin olmasına rağmen başarılı işler çıkaran Marin, US Open serileriyle formunu yükseltti ve hep iyi oynadı.
Amerika Açık’a 14 numaralı seri başı olarak katılan Cilic iyi kuranın avantajını çok iyi kullandı. Zorlanarak 5 sette kazandığı Gilles Simon maçından sonra vites artıran Marin, çeyrek finalde Berdych, yarı finalde Federer, finalde ise Kei Nishikori’yi set vermeden çok rahat geçti ve kariyerinin ilk Grand Slam zaferine ulaştı.
Finalden önce favori Nishikori’yi yeneceğini söylemiştim. Cilic’i diğer büyük servisçilerden ayıran birçok özelliği var. Öncelikle 1.98’lik boyuna karşın çok çabuk, ayak fundemantalinin de çok iyi olmasıyla bütün korta hakim olabiliyor. Bir diğer artısı gerektiğinde savunma yapabilmesi ve uzayan puanlardan rahatsız olmaması.

FINAL US OPENEn büyük artısı ise alçak gelen topa bile vurabildiği flat forehandi. Bu vuruş hem savunmadan hücuma geçişte, hem de fileye yaklaşırken işini çok kolaylaştırıyor.
26 yaşında olmasına rağmen ana akım medyada kendisinden yeni Ivanisevic olarak bahsediliyor. Ama Marin, koçundan çok daha komple bir oyuncu, sadece servisi üzerine oyununu kurmuyor. Tabii Goran’ın hakkını da yemeyelim, öyle bir servis atardı ki zaten başka birşey yapmasına gerek kalmazdı.
Londra’ya yarış sıralamasında 5.liğe yükselen Marin Cilic Londra’daki sezon kapanış turnuvasına katılmak için büyük bir fırsat yakalamış durumda. Gerçi kendisiyle 10. sıradaki Dimitrov’u sadece 600 puan ayırıyor ama bundan sonraki 7 haftada katılacağı 5 turnuvada hata yapmazsa, Londra’ya gidecek ve kariyer sezonunda, bir ilki daha başarmış olacak.

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

emrah.seber@abcspor.com

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular