https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

EN GÜZEL KÖRLİNG ‘CURLING’ FİLMLERİ

Okunması Gerekenler

DERYA ATILGANBu ayki spor filmi kategorimiz, Amerika Kıtası ve Kuzey Avrupa Ülkelerinde oldukça popüler olan, ülkemizde de ise yavaş yavaş yayılmaya ve tanınmaya başlatan KÖRLİNG, bilinen ismiyle de CURLING…

1.filmimiz olan Körling Kralı, Ole Endersen imzalı 2011 yapımı Norveç patentli film, zaten çokça seçenek olmayan bu kategori için en iyiler listesinde yerini almış bir eser; Orijinal ismi de KONG CURLING… Ülkemizde yapılan Uluslararası İstanbul Film Festivalinde de yerini almıştı. Mükemmel bir komedi denemez ama özellikle bu sporu sevenlerin için sıkılmadan izlenebilecek bir film.

Tabii ki İskandinav bölgesine ait esprilerle dolu ve o yöre insanının ya da oralada az-çok yaşamış kişilerin, çok daha zevk alarak seyredeceğini de eklememiz gerekiyor!

İkinci sıraya koyduğumuz film ise MEN WITH BROOMS… Bu film için de romantik komedi diyebiliriz.. Filmin senaryosu da, yönetmeni de hatta başrol oyuncusu da Kanadalı aktör Paul Gross.

102 dakikalık Kanada yapımı film, vizyona girdiği 2002 senesinde Kuzey Amerika’da oldukça ilgi görmüş ama Avrupa’da ses getirememişti.

Broom kelimesinin sözlük anlamı, cadı süpürgesi manasına geliyor ve film de ismini burdan alıyor.

Son filmimiz ise yerli bir film ve ülkemizde Curling Sporunun yayılmasına büyük katkıda bulunduğunu düşündüğüm bir Selim Ciprut eseri; SÜPÜRRR !

Yönetmenliğini Yeşim Sezgin’in yaptığı 2009 yılı sonunda vizyona giren filmde, üç kafadar ve bunlardan birinin kız arkadaşıyla evlenmek istemesi ama babasının ‘milli sporcu olmayan kız vermem’ demesiyle, ülkemizde çok az kişinin bilip, oynadığı Curling sporuna girmeleriyle başlayan bir komedi…

Seyrederken zevk alacağınızdan eminim ve benim gördüğüm en iyi Curling filmi. Süpürrr fimin içinde Ufuk Özkan, Cem Kılıç, Jess Molho gibi tanınan isimlerin yanında, Oya Aydoğan ve Sümer Tilmaç gibi ünlü sanatçılar da yer alıyor.

1 ay sonra başka bir spor dalı ve yine ‘kendimce’ en iyi 3 filminde buluşmak üzere.
İyi seyirler..

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

derya.atilgan@abcspor.com

Son Haberler

FENERBAHÇE GİBİ

Önce kızlarımızı kutlamak istiyorum. 2 sene üstüste Euroleague şampiyonluğunu kazanan kadın basketçilerimize ve böylesine yetenekli ve karakterli oyunculardan oluşan...

Benzer Konular