https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

NBA’DEKİ EN İYİ AVRUPALI CENTER, MARC GASOL

Okunması Gerekenler

ARIF SAHIN-2Bundan önceki altı sezonda da NBA’de yer alan en iyi Avrupalı oyunculardan biri olan Marc Gasol bu sezon ise çıtayı daha da yukarıya taşıdı ve ligdeki en formda pivotlardan biri oldu, hatta MVP yarışında da adı geçmeye başladı.

NBA Öncesi: 25 Ocak 1985 Barcelona doğumlu olan Marc Gasol sporcu bir ailenin çocuğu ve sporcu olan ebeveynleri dışında basketbolda örnek olarak alabileceği Pau Gasol gibi bir abiye sahip olduğu için de şanslı. 1998’den itibaren Barcelona’da oynayan Pau 2001’de Memphis’e gittiğinde ailesi de onunla beraber gitti. Marc da lise eğitimini orada gördü ve lisede basketbol oynadı. İki yıl sonra Marc ters bir karar verdi ve kolej eğitimi yerine ülkesine dönerek Barcelona’da oynamaya başladı. Üç yıl boyunca Barcelona’da Euroleague ve ACB tecrübesi yaşayan Gasol bekleneceği üzere çok az süre aldı ama çok önemli bir takımın parçası oldu. 2006 Dünya Basketbol Şampiyonası’nda Altın Madalya aldıktan sonra Akasyavu’ya transfer oldu ve 2007’de Lakers tarafından 48.sırada draft edilmesine rağmen Akasyavu’da bir sene daha kaldı. Akasyavu Girona’da takımın en önemli isimlerinden biriydi; 2007’de Eurochallenge şampiyonu oldular, 2008’de Eurocup’ta final oynadılar ve 2008’de Marc Gasol İspanya Ligi MVP’si oldu.

2008-2014 Arası: Pau Gasol’ün Lakers’a takası karşılığında Marc’ın hakları da Grizzlies’a geçmişti ve Marc beş yıllık aradan sonra yine Memphis’e döndü. Gasol İspanya’da geçirdiği tecrübeyle beraber ‘çaylak duvarı’na çarpmadı ve takımının ilk beşine yerleşti. Son yıllarda özellikle üst sıralardan seçilmeyen Avrupalılar NBA’deki ilk yıllarında çok zorlanıyorlar ve birçok isim Avrupa’ya dönmek zorunda kalıyor. Marc ise istisna oldu, çaylak sezonundan itibaren ortalama 30 dakika süre almaya başladı. Grizzlies yönetimi de Marc’ın etrafına genç ve iyi bir takım kurdu; Conley-Allen-Mayo-Randolph-Marc beşiyle Marc’ın üçüncü sezonunda play-off’a kaldılar ve San Antonio Spurs’ü eleyerek tur atlamayı da başardılar.

Sonraki üç sezon Marc’ın tamamen yıldızlaştığı sezonlara sahne oldu. Ortalama 35 dakika sahada kalırken 14s- 8r- 3.5a – 1tç- 1.5b ortalamaları yakaladı. Marc’ın bu çok yönlü oyunu Memphis’i pota altında çok rahatlattı. 2012’de All-Star seçilen Marc ertesi yıl da NBA’de yılın savunmacısı seçildi ve Mutombo’dan sonra bu ödülü alan ilk yabancı oyuncu oldu.

2015 Sezonu: Bu sezona gelelim; bu yazıyı yazdığımda Marc 58 maç oynamış durumda. Sayı ortalamasını bundan önceki sezonlara göre çok yukarıya taşıdı. %50 saha içi isabet yüzdesi ve %81 serbest atış isabet oranıyla 18.2 sayı ortalaması yakalamayı başardı. Ribaundlarda kariyer ortalamasını yakaladığı görüyoruz. 8 ribaund ortalaması var, Gasol’ü en özel kılan istatistik ise asist ortalaması, bu sezon 3.7 asist ortalaması yakaladı. Top çalma ortalamasında 1’in altına düşerken blok ortalamasında 1.7’yi yakaladı. Marc bu sezon üç kez 30 sayı barajını açtı, bir kez 15 ribaund barajını geçti; 17 Ocak’taki Orlando Magic maçı bu sezonki en iyi maçı oldu, 12s- 16r- 8a- 3tç- 3b.

Marc Gasol’ün ne kadar özel bir oyuncu olduğunu anlamak için bir de istatistiklerde diğer pivotlar arasındaki yerine bakalım… Maç başı sayı ortalamasında beşinci sırada yer alıyor ama şu anda play-off tablosunda yer alan takımlarının pivotları arasında Chris Bosh’tan sonra ikinci –ki Bosh genellikle dört numara oynuyor- ve şut yüzdelerinin yüksekliği açısından üçüncü sırada yer alıyor… Ribaund ortalamasında biraz geride 20.sırada yer alıyor. Asist ortalamasında ise Joakim Noah’ın arkasında ikinci sırada. Bloklarda 8.sırada. Etkinlik puanına bakarsak 6.sırada yer alıyor; ligde ciddi süre alan pivotlar arasında en iyi serbest atış yüzdesine sahip olan beş oyuncudan biri olduğunu söyleyebiliriz…

Not: Bundan önceki dört sezona bakarsak; play-off dönemine gelindiğinde Marc’ın vitesi yükselttiğini ve normal sezondan daha etkili oynadığını görüyoruz.

FIBA: Son dönemin en iyi Milli Takımları’ndan biri olan İspanya kadrosunda önemli bir yere sahip olan Marc 2006’dan bu yana her turnuvada yer alıyor. Pau Gasol –Reyes- Ibaka gibi çok önemli uzunların arasında süre alıyor ve Eurobasket 2013’te en iyi kadroya seçildi.

arif.sahin@abcspor.com

@arifsahin1

Son Haberler

HABABAM GÜM GÜM GÜM

Evet haylazdır Hababam. Ele avuca sığmaz, ne zaman ne yapacağı belli olmaz. Bir bakmışsın herkesin yüzünü güldürüyor. Bir bakmışsın hepimizi...

Benzer Konular