https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

DOĞRU 11, YANLIŞ SAHA

Okunması Gerekenler

DOĞRU 11, YANLIŞ SAHA

En iyisinin olması için umut et, en kötüsü için plan yap derler..

Son diyeceğimi baştan söyleyeyim, en iyisi için umut edildi ama en kötüsü için plan yapılmadı, berbat bir ara transfer dönemi geçirildi, hoca hakkındaki görüşümü herkes biliyor, hocayı da geçtim mevcut orta saha ile Klopp da gelse şampiyon olmak çok zor. Aha bunu da maçtan önce yazıyorum, Galatasaray intihar ederse, bilemem. Ara transferde olduğu gibi kadronu korumuş olsan bundan bin kat iyiydi..

Hocanın köklü değişiklikler yapacağız söyleminden sonra fatura Mert Müldür’e kesilmiş. Demek ki Kent’ten sonraki en sahipsizi oymuş, onu da öğrenmiş olduk.

Ferdi sağ bek, Jayden sol bek, geri kalanı aynı.

Bugün önce sahadan bahsetmek istiyorum, stadyum yeni, saha çim ama drenaj sorunu olduğu açık, futbol oynamaya elverişsiz, öbek-öbek su birikintileri var, sprinter oyuncular için hiç uygun değil, mesela Cengiz için zor bir saha. Yani golü ilk yiyenin işinin çok zor olduğu bir maç.

Ve maça Rize çok iyi başladı, Fenerbahçe orta sahasının yumuşaklığı çok göze çarptı ilk 10 dakikada, Rizespor çok çabuk geçti, tehlikeli ataklar geliştirdi ama sonrasında Fenerbahçe Dzeko’yu doğru kullanmaya başlayınca hücumda tutundu ve maç dengelendi..

Bu tip maçlarda gol kaçırma lüksün yok, saha şartları çok zor, paslar yerini bulmuyor. Top ya sekip hızlanıyor ya da suya takılıyor..

Fenerbahçe bir kere yaklaştı gole ama onu kaleci kurtardı.

Rizespor da çok net bir pozisyona giremedi ama 28.dakikada gelişi güzel ceza sahasına gönderilen bir kafa topu sekip defansı yanıltınca kaleciyle karşı karşıya pozisyonda Rizespor golü buldu.

Planlı bir gol değildi ama bu saha şartlarında ayakta kalmayı daha çok başaran takımın gole daha yakın taraf olmasıyla alakalı bir mükafat olarak görmek lazım. Daha diri ve daha atlet bir orta saha.

Golde Ferdi ofsaytı bozmuş ama Livaković de paçasından yedi..Bir kere kurtarsa dişimi kıracağım..

Golün ardından Fenerbahçe oyuna ağırlığını koymak istedi ama saha şartları çok da elvermedi. Saha şartlarına da adapte olamadılar, bu sahada ayağına topu bekleyen çok bekler.. Sahadaki 11’in de çok uygun bir 11 olmadığı çıktı ortaya.

Ben olsam Djiku’yu ön libero oynatabileceğim bir saha içi değişiklik düşünürüm. Hem orta sahada güçlü olurum hem de havadan uzun top atarım..

İkinci yarıya İsmail Kartal 3 oyuncu değişikliği ile başladı, Serdar Dursun, Kahveci ve Mert Hakan’la başladı.

Tabii ki daha dayanıklı bir 11, sahaya biraz daha uygun ve çok enteresan teknik ekibin içinde kafası çalışan bir kişi varmış, havadan oynayalım demiş. İsabet oranı ve başarı ortalaması itibariyle iyi bir tercih değil ama saha şartları bunu gerektiriyor..

46.dakikada İrfan havadan muazzam bir pasla topu Serdar Dursun’un kaval kemiği ile buluşturunca Fenerbahçe çok erken bir beraberlik golü buldu kör dövüşü şeklinde geçmesi beklenen ikinci yarıda..

Bakın size bir şey diyeyim, bugün Fenerbahçe Crespo’yu aradı ilk yarıda. En dayanıklı oyuncu, temaslı oyunu da çok seviyor.

Şimdi elimde Lincoln olsa Tadić’in yerine oynatırım bu maçta. Dayanıklıdır, tekniktir, orta açar.

Fiziki dayanıklılık olarak rakibine denk hale gelen Fenerbahçe 62.dakikada Dzeko ile golü buldu ve hayata döndü.

Kalan dakikalarda gol olması zaten zordu, İsmail Kartal Djiku’yu ön liberoya çekip defansı Bonucci ile tamamlayınca çok yorulan Rizespor’un gol bulması da mucizelere kaldı. Ben bu satırları yazarken İrfancan skoru 3’e taşıdı Tadiç’in mükemmel ortasında..
İsmail Kartal’ın ikinci yarıdaki hamleleri sonuç verdi. 3 oyuncu da skora katkı yaptı..

Serdar Dursun’un gelmesine karşıydım, psikolojik olarak yanlış bir hamle olduğu için karşı çıktım ama bugün çok önemli bir gol attı. O gol 5-10 dakika gecikse bu maç farklı bir yere giderdi..

Şu önemli, geniş kadro bu yüzden var, her oyuncunun farklı bir meziyeti var, doğru kullanırsan Emre’nin de var, Crespo’nun da var. Belki de Alanya maçında Emre veya Lincoln kenardan gelip destek verecekti, bilinmez..

Hafta içi yazımda yine 10 numaradan bahsetmiştim, Szymañski’nin net bir orta saha oyuncusu olmadığını, elimde kim varsa maça göre oynatırım, Pelkas varsa Pelkas, Mert Hakan varsa Mert Hakan demiştim, bugün Mert Hakan orta sahaya çok önemli bir katkı verdi, Fenerbahçe Fred varken bile bir yere kadar, orta saha 10 numarasız olmaz. Umut ediyorum ki daha fazla süre alır. Beğenmediğim bir oyuncudur ama durum bu, maalesef en iyisi bu.

Krunic için artık daha net konuşabilirim, sistem oyuncusu, lig için tekniği zayıf, lig için fazla yumuşak, Crespo’yu geç, Muammer’i alsala daha akıllı iş olurmuş, ben oynatmam..

Fenerbahçe adeta sırat köprüsünden döndü bugün.

İsmail Kartal’ın ikinci yarıdaki doğru bir kadroyla sahada olması maçı kazandırdı ama buradan övgüler yağdıracak değilim, ilk yarıdaki 11 o kadar yanlıştı ki, ilk yarıda ikiyi de yerdi, çok geç kaldı. Ben sadece jeton geç düştü diyorum çünkü ilk yarıdaki 11 ve yerden pas denemeleri akıl tutulmasıyla açıklanabilir şeyler..

mail: bruno.monte@abcspor.com

twitter: @BrunoMonte1907

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Son Haberler

SINIRLI USSALLIK

SINIRLI USSALLIK Belfast ya da Glasgow’un arka sokaklarında gezerken şehrin turuncu ya da yeşil olarak tasnif edildiğini görürsünüz. Bunun sebebi...

Benzer Konular