https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

ÇOK ÖNEMLİ GALİBİYET

Okunması Gerekenler

ÇOK ÖNEMLİ GALİBİYET

Yeni nesil bilmez ama mutlaka duymuştur, meşhur bir Dallas dizisi vardı, o dizinin de JR-Ceyar adında kötü bir karakteri vardı. Herkes nefret ederdi, sonra JR’ı vurdular ve öldü, herkes çok üzüldü, ardından helva kavurup dağıtanlar bile oldu. Niye söylüyorum, ben bu halkı iyi tanıyorum, birinin biraz süngüsü düşsün, unutuyor her seyi.
Ali Koç sezon sonu bırakacağım dedi bugün, ikna edelim biraz daha kalsıncılar başlamış yangına..
Finansal katkısı tartışılmaz, bu sezonki transfer politikası da kötü değil ama 10 senedir şampiyon olamıyorsun be kardeşim. Fenerbahçe başkansız kalmaz, parayla çözülemeyen işlerin hiç birini çözemedi Ali Koç, gitmek isteyen gider.
Ben buradayken Fenerbahçe şampiyon yapılmayacak da dedi, dediğinde samimiyse 1 gün durduğu hata.
Ayrıca devre arasındaki yaprak dökümünü de endişeyle takip ediyorum, çok zor bir maç bugün, kulübe beni hiç tatmin etmedi maç öncesi diyerek ince bir giriş yapalım..
Çağlar ilk 11’de, İrfancan Kahveci kenarda, gerisi beklenen 11’di..
Oynamak ve kazanmak isteyen bir takıma karşı oynamak sürekli defans yapan takıma karşı oynamaktan daha kolay eğer kadro kaliten iyiyse..
Maç acayip tempolu başladı, iki takımda üstünlüğünü kabul ettiremedi, her iki takımda topu alır almaz bir an evvel kaleye gitmek niyetinde başladı ama her iki takımda orta sahada çok top kaybı yaşadı ilk 15 dakikada..
15’ten sonra Antalya orta sahasının Fenerbahçe orta sahasına enerji ve fizik anlamda üstünlük sağladığını söyleyebilirim, Fenerbahçe orta sahadan topla çıkmasını engelledi, Fenerbahçe defansını uzun topa zorladı ama bu baskı 10 dakika sürdü, daha sonra Fenerbahçe başarılı hücuma çıkışlarını yapmayı başardı, iki kez de gole yaklaştı ama başarılı olamadı. Biri Krunic- Çağlar anlaşmazlığında vurulamayan kafa vuruşu var, birinde de Tadiç’in pozisyonu var, Antalyaspor’un da Güray’la yararlanamadığı bir pozisyonu var ama iki kaleci de kurtarış yapmadı..
Bu noktada benim bir eleştirim olacak, Dzeko-Tadiç ve Szymañski özelinde. Ikiye birlerde çok fazla basit top kaybı yaptılar yine..
Hatta şöyle söyleyeyim, 42.dakikadaki pozisyonda da Tadić klasında bir adamın o ortayı açması lazımdı ama top döndü dolaştı Cengiz’e geldi, o da en iyi yaptığı şeyi yapıp plaseyi köşeye bıraktı, muazzam bir goldü. Cengiz’in ne işi var diyenleri uyandırmaya devam ediyor Cengo.
Bir diğer konu, 2 metrelik santrforu var bu takımın, şampiyonlar ligi ayarında stoperleri var, kafa golü yok. Duran top organizasyonu yok, bence bu yüzden atılamıyor. Aykut Kocaman korner atan adamın yanına bir adam yollardı, hiç bir işe yaramıyordu da en azından hoca bir şey deniyor falan derdik, o da yok.
Devre arası rakamlara baktım, dengeliydi. Az evvel eleştirdiğim Tadić bence sol kanadı iyi kullandı, Dzeko da orta sahaya çok destek verdi, önemli atakların başlangıcında Dzeko vardı, gol atamıyorsa bunu yapmalı. Cengiz sağ kanadı iyi kullandı, Szymañski çok etkili olamadı, İsmail fazla top kaybı yaptı, Krunic az sorumluluk aldı yine ve biraz yumuşak bulduğumu da söylemek zorundayım.
Ikinci 45 dakikaya Antalyaspor hırslı başladı, tempolu başladı, ilk 5-10 dakika Fenerbahçe yine topla fazla oynayan takımdı ama Fenerbahçe orta sahası top kayıpları da yapmaya başlayınca kalesinde pozisyonlar vermeye başladı.
İsmail Kartal’dan bu kez 2 hamle geldi, iki kanat forveti değiştirdi. King özellik itibariyle rakibi tedirgin eden bir oyuncu, bence doğru bir tercihti ama Cengiz bir müddet daha kalabilirdi, maç İrfan Can’a bakmıyordu.
Skoru korumak önemli bir olay, hele ki zor deplasmanlarda, adamlar belediyesine kadar maça bilenmiş yani, stadyum zaten tıklım tıklım. Fenerbahçe’nin skoru tutabilecek hamleyi sağlamak için kulübesi yetersiz.
Ya orta sahaya bir presçi daha alırsın yahut da orta sahada ayağa pas yaparsın.
Kim yapacak bunu? İsmail ve Krunic’ten başka ön liberon yok, Mert Hakan’dan başka topla haşır neşir bir adamın yok. Kaldı ki bugün Fenerbahçe orta sahası da helva kıvamındaydı. Stoper takviyesi ile skor üstüne yatmak iyi bir fikir değil bence ama İsmail Kartal son 2 hamlesinden birinde Bonucci’yi Szymanski ile değiştirmeyi tercih etti ve bu değişiklik skora yansıdı, Bonucci pası attı, Dzeko’nun yerine oyuna giren Batsuhayi uzatma dakikalarında skoru 2’ye çıkardı..
Amansız bir yarış var, bu amansız yarıştaki en önemli 2 Anadolu deplasmanından biriydi ve Fenerbahçe çok önemli bir galibiyet aldı..
Çağlar ilk maçı olmasına rağmen iyiydi, Cengiz çok iyiydi, Tadić’i de beğendim. Krunic gösterişsiz oynuyor, kafasıyla oynuyor ama yumuşak. Fenerbahçe Krunic ve İsmail ikilisiyle şampiyon olamaz, Crespo gittiyse daha fonksiyonel olanı alınmalı o bölgeye. Ben hala top tutan bir oyuncudan yanayım, dökülen bu hazan yapraklarının ardından iki güzel çiçek şampiyonluk demektir, umarım beklentim boş çıkmaz, bu çok önemli 3 puanda emeği geçen herkesi tebrik ediyorum..

mail: bruno.monte@abcspor.com

twitter: @BrunoMonte1907

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Son Haberler

SINIRLI USSALLIK

SINIRLI USSALLIK Belfast ya da Glasgow’un arka sokaklarında gezerken şehrin turuncu ya da yeşil olarak tasnif edildiğini görürsünüz. Bunun sebebi...

Benzer Konular