https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

BKY İLE 7 SORU 7 CEVAP

Okunması Gerekenler

*** Fenerbahçe-Beşiktaş derbisi için 1-2 cümle lütfen..

 

Fenerbahçe’nin yeterince dramatik maçını, un ufak olduğu yenilgilerini izledim. Hatta 4-5-6-7 yediği maçların büyük kısmında tribündeydim. 80’li yıllarda amaçsız ruhsuz sezon sonu maçlarında stadyumdaki bir avuç seyirciden biri olduğuma da  hatırlıyorum. Zagreb deplasmandaki Fenerbahçe, en mahkum, zayıf, acemi maçlarından birini oynattı… Hırvatistan’daki o maç, zihnimdeki o kötü anılarda mutlaka kendine yer bulur.

 

Ama bir de şunu hatırlarım. Fenerbahçe derbileri farklı oynar. Derbiler, köprüden önceki son çıkış olursa, Fenerbahçe o çıkışı kullanır.

 

Bu düşüncelerle Beşiktaş maçında bir tepki gelecek diyordum. İlk yarıda geldi. Pres, Beşiktaş’ın belki de yıllardır görmediğimiz kadar top kaybı yapmasına sebep oldu ama o devrede golü de Beşiktaş buldu.

 

İkinci yarıda kondisyonu yetmeyen bir Fenerbahçe gördük. Etkisinin düştüğü anlarda Ayew’in golü geldi. Sonrası rus ruletine döndü ama biraz beceriksizlik ve biraz da şansla kimse ölmedi !

 

Gecenin adamı Hasan Ali ve Slimani’ydi. Tabii Beşiktaş cephesinde de kalitesiyle Babel !

 

Bu beraberlik puan anlamında iki takıma da yaramadı ama mağlubiyeti kaldıramayacak iki teknik adam vardı.

 

Gecenin kaybedeni Şenol Güneş oldu. Maç sonu “beraberliğe sevinmedik” derken “uzatma dakikalarında Necip’i oyuna yardımcım almış haberim yok” gibi bir cümle de bekledim… Kariyerinde Kadıköy’de oynadığı 20 lig maçında galibiyeti yoktu, 21 oldu.

 

Fenerbahçe derbiyi kaybetmezken  ilk yarıda mücadele edebilecek bir takımım mesajını verdi ama önünde hala uzun ve taşlı bir yol var ve o yolda çok iyi bir şoföre ihtiyacı.. Hollanda otobanlarına alışmış Cocu umarım ve dilerim aradığı isim olur Fenerbahçe’nin…

 

*** Soldado’nun bu kadro içindeki en net gol vuruşu olan forvet oldugunu (en iyi santrafor degil) ve  dışarda kalmasının doğru olmadığı kanaatindeyim. Sorun yoksa saha dışında mı ya da sizce Soldado’nun Avrupa Kupasi listesi ve ligde ilk 18’e bile girememe nedeni ne?

 

Soldado konusunda benzer düşünüyorum. Sorun kesinlikle saha

dışında. Belki de adres Comolli.

 

Burada yazdıklarımı takip edenler hatırlarlar. Emenike ve Van der Wiel kadro harici olduğunda ne yazmışsam aynı yerdeyim. Oyuncuyu kadroya almayarak kazanmak (Hem oyuncu ve kulüp açısından. Ben kulüp kısmıyla ilgileniyorum elbette) mümkün değil. Dirar ve Soldado bu takımda kesinlikle oynarlar ama şu andaki görüntü pek o yönde değil.

 

*** Beşiktaş maçında verilmeyen penaltı ve VAR odasındaki Halis Özkahyanın hakemi uyarmamış bile olması için ne diyeceksiniz? Öncelikle sizce de Ayew’ın pozisyonu penaltı mı ?

 

Ayew’in pozisyonu penaltı.

 

VAR’ı tam Türk işi başlattık. Öncesindeki hazırlık, kamera sayısı, kameraların pikseli, kamuoyu bilgilendirmesi eksik… Hataları azaltma konusunda faydalı buluyorum. Fırat Aydınus’un açısı iyi, VAR odasındakilerin önü uzay yolu filmi gibi ekranlarla dolu. O pozisyonu vermeyi tercih etmediler herhalde…

 

*** Sizce Volkan mi Harun mu, Ayew sag kanatta ondan beklenen katkiyi veremiyor gibi ama takimda 2 gole ulaşan tek futbolcu. Taraftarca senelerdir ti’ye alınan Hasan Ali’nin değeri, onun olmadığı maçlarda İsmail varken çok daha net anlaşıldı gibi. Bir de Skertel hariç stoperlerin yumuşak, darbesiz oyuncular olduğu konusuna katılıyor musunuz?

 

Oyuncular özgeçmişleri ile saygı görürler ama onları oynatan formları yani o andaki verimlilikleri olur.

 

Harun maç kazandırabilecek bir kaleci ama ben olsam derbi de Volkan’ı oynatırdım. Hoca Harun’u oynattı, hatası yoktu. Volkan önümüzdeki 5 yıl içinde kadroda bulunmalı ama kaleci ama idari menajer vs. olmalı.

 

Ayew’i oyundan alırdım dediğim dakikalarda golü attı. Slimani’nin kafasında şimdilik Premier League’e dönme isteği var, Ayew’de yok. O istek oluşursa yani formunu yakalarsa yardımcı rollerde iyi işi yapar. Golcü diye bakmamak gerek. Hocaların bazen takımda bir oyuncuya ayrıcalık yaptığını görürüz. Kötü de oynasa “bir şey yapabilir” diye sahada tutarlar. Cocu-Ayew arasında böyle bir ilişki var gibi duruyor. Umarım Ayew de daima, “ya hocam çıkarsana” diyen ben ve benim gibileri mahcup eder.

 

Hasan Ali kariyer maçını oynadı. Sadece attığı şutlar, hücuma katkısıyla değil Fenerbahçe’nin solunu delik deşik etme potansiyeline sahip Queresma’yı işlevsiz bırakmasıyla da kusursuz bir gece çıkardı. İsmail ile Hasan Ali arasında Bon Jovi ile Aleyna Tilki arasındaki fark kadar fark var, bence.

 

Skrtel hariç stoperlerin yumuşak ve darbesiz olduğuna elbette katılıyorum ancak Reyes’i bekleyelim görelim diye ilave de edeyim.

 

*** Fenerbahçe seyircisinin en merak ettiği konulardan biri de; Berke başta olmak üzere, Barış ve Ferdi üçlüsünün ne zaman forma bulacağı..

 

Eljif niye oynuyor diye sormak gerek…

 

Fenerbahçe seyircisi Oğuz Kaan ve Yiğtihan’ı da merak etmeli. Tarsus’da kiralık oynayan Samed’i de izlemeli.

 

Berke takımının yedek kalecisi olarak alındı. Keşke bu sezon kiralık verilseydi. Barış kiralık verilecekti, Cocu kalsın istedi diye biliyorum. Süre alacaktır. Ferdi’yi oynasın diyen ama öncesinde izlemiş olan kaç kişi vardır bilemiyorum. Söylediklerim bu oyuncular kötü anlamına gelmesin, tam tersine bonservis ödenerek alındıklarına göre potansiyeli olan, iyi ancak yatırım oyuncuları. Altyapı’dan da 3 oyuncumuz ile de profesyonel sözleşme yapıldı. Onları da dahil edeyim. Mahsun Çapkan, Burak Albayrak, Muhammet Albayrak.

 

Bence, önce Eljif kadar istesinler, hazır olsunlar.

 

*** Sarı laciverte gönül verenlerce “dünyanın en güzel takım”, Zadar Turnuvası ve Fenerbahçe bir kez daha şampiyon! Sezon öncesi kısa bir analiz, beklentileriniz..

 

Oyuncular eksik, takım tamam. Allah sakatlık vermesin…

 

*** Fenerbahçe’nin belalısı Akhisar’ın Galatasaray galibiyeti üzerine birkaç cümle lütfen…

 

Akhisar 3 farklı hocayla Galatasaray’ı yendi, birinde kupa aldı. Fenerbahçe’yi 3 defa yendi, birinde kupa aldı. Fenerbahçe’ye 7 golü 7 farklı oyuncuyla attı…

 

Fenerbahçe ve Galatasaray’a karşı yaptıkları ama diğer takımlara karşı yapamadıkları nedir ? Tez konusu, beni aşar ! Büyük maçlara iyi odaklanıyorlar derim de tez için kısa olur…

 

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail: bozkurt.yilmaz@abcspor.com

twitter: @_bky

Son Haberler

HABABAM GÜM GÜM GÜM

Evet haylazdır Hababam. Ele avuca sığmaz, ne zaman ne yapacağı belli olmaz. Bir bakmışsın herkesin yüzünü güldürüyor. Bir bakmışsın hepimizi...

Benzer Konular