https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

HİSSELİ HARİKALAR KUMPANYASI

Okunması Gerekenler

BULENT BILIRGENEvet gösteri ekibi gibi oldu Beşiktaş bu sene.. Turnenin bu haftaki ayağı Konya’da idi..40’ lı yaşları aşmışlar bilir,  çok eğlenceli, yumuşak ve sıcak bir müzikaldir Hisseli Harikalar Kumpanyası.. Beşiktaş futbol takımı da bu sene aynı öyle.. Herkes merakla ve gülümseyen gözler ile seyrediyor bu takımı. Oyuncu profili, Teknik heyet tutarlılığı ve şov yapmaktan uzak durmaya çalışan yönetimiyle sempati kazanmanın doruğundalar. Bir de üstüne evi olmayan göçebe kuş misali Türkiye’nin her tarafında oynama durumları eklenince ailemizin takımı olma yolunda ilerliyor Karakartallar..

 

veli golGelelim dün akşam ki maça..Devre arasında Beşiktaşlı taraftarlar arasında ‘’tamam iyi güzel 2-0 öndeyiz müthiş pres yapıp adamları döndürmüyoruz da biraz topu tutup oyunu oynayalım’’ diyenlerin sayısının hiç de az olmadığını düşünüyorum..Tamam yiğidi öldür hakkını yeme misali maçın ilk dakikasından 95. dakikasına kadar rakibini koşarak bayılttı Siyah Beyazlılar. Ama  defansif konsantrasyonu üst düzey olmasaydı herşeyin olabileceği bir koş koş devresi olduğunu kabul edelim. İkinci yarı ise Trabzon’nun bir an once gol bulma isteği ve ilerleyen dakikalardaki artan yorgunluk seviyesi, Beşiktaş’ın oyunu daha iyi yönlendirmesine ve hızlı ataklara daha mantıklı paslar ile çıkmasına sebep oldu..

 

demba ba golBir Karadeniz takımının,  Marmara bölgesi takımıyla İç Anadolunun merkezinde oynadığı maça konuk takım penceresinden bakarsak, işe mutlaka kaleci ile başlamamız gerekir… Fatih acemi nerede duracağını bilmiyor.Cezayir asıllı ve Yunan destekli stoperleri standardın üstü değil..Örnek ; 1 ve 3. Golde Medjani’nin geri geri kaçması gollere davetiye çıkarttı..  Ortasaha oyuncularının tempoları yok. Gördük ki baskı yediklerinde ne yapacaklarını şaşırıyorlar.Forvet oyuncularını dün için eleştirmek biraz haksızlık olur gibi..Burada eleştirilmesi gereken kişi Ersun Yanal olmalıdır.. Kendi sahanda baskılı olduğun maçlarda daha iyisi olmayan Cardozo’nun deplasmanda hele de Beşiktaş deplasmanında elinde Yatabere ve Waris varken kullanılması yanlıştı..Ama aynı Yanal ikinci yarının ortasında yaptığı Mehmet Fatih değişikliği ile marsı kesti ve bitmiş geri dönemeyen ortasahasına pansuman yapıp farkın mümkün olduğunca düşük kalmasını sağladı. Bugün takım olarak çok isteksiz ve temposuz oynayan Bordo Mavililer herşeye rağmen lige renk katmaya devam edecektir.

 

CENK TOSUN GOLBeşiktaş’a gelir isek ; yırtıcı bir Kartal gibi çöktüler rakiplerinin üstüne. Nefes aldırmadılar. Hep eleştirdiğimiz Motta ve Ersan hatasız oynadılar. Veli ve Atiba için sadece çok koştulardan ziyade ikinci yarı oyunu da oynadılar demek daha doğru olacak. Sosa’yı seyrederken bu futbol ne kadar kolay bir oyunmuş hissine kapılıyorsun. Bir futbolcu bu kadar mı doğru işleri yaparken bu kadar mı gösterişsiz olur? Olcay bütün pis işleri yaparken Demba Ba işi bitirdi yine..Gol sevinçleri , maç sonrası taraftar ile bütünleşmeler gösteriyor ki Kolej Takımı havası tam anlamı ile yakalanmış durumda..

 

Fakaat yine de herşey toz pembe değil Beşiktaş için.. Sadece tempo uzun vadede yetmez. Herzaman, bu maçta olduğu gibi erken golleri bulup oyun iştahınızı bu kadar çok kabartamazsınız. Devamlı top kapıp hızlı atak yaparak 34 haftayı bitiremezsiniz. Ya da karşınızda çok tecrübeli ayaklar bulduğunuzda (FB maçı gibi) bu kadar rahat at oynatamazsınız.

 

Kısacası koş koş ile ömür bitmez biraz da sakinlik ve pas olsa ne de iyi olur..

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

bulent.bilirgen@abcspor.com

Son Haberler

SINIRLI USSALLIK

SINIRLI USSALLIK Belfast ya da Glasgow’un arka sokaklarında gezerken şehrin turuncu ya da yeşil olarak tasnif edildiğini görürsünüz. Bunun sebebi...

Benzer Konular