TABİİ Kİ DE “PERSHING” AMA PIANO SONATA KAZANIR..! | ABC SPOR

TABİİ Kİ DE “PERSHING” AMA PIANO SONATA KAZANIR..!

21/06/2017

Tabii ki de “PERSHING”ama PİANO SONATA KAZANIR…

Ve o çok beklenen, özlenen atçılığın gala günü GAZİ FESTİVALİ 2017 geldi çattı. Bu yıl 91.kez atalarının huzuruna çıkacak nadide 19 safkan için herşey hazır.

Aslında “bir efsaneye dönüşen ÇALDIRAN KOŞUSU galibi WANETA’nın ve onu ilk kez SAKARYA koşusunda geçen ve M.AKİF ERSOY koşusu (bu koşuyu 2015’te kazanan RENK ile 2016 galibi GRAY STORM GAZİ’yi kazanmıştı) GAZİBORA KHAN’ın ” sakatlıklarından dolayı koşmayacak olması heyecanı biraz düşürse de GAZİ KOŞUSU yine nefesleri kesecek gibi…

Bu söylediğimi yarışseverler iyi bilecek, öncelikle koşuyu en renkli yarış spikeri TANZER PARLAR anlatacak, bir başka hususta normalde bayramın 1.günleri olmayan yarışlar sadece GAZİ’ye özel akşam İSTANBUL VELİEFENDİ’de koşulacak ve 1.5 milyon görünen ama yetiştiricilik primleriyle sahibinin 3 milyona yakın para kazanacağı (tabii ki de manevi onur paha biçilmez) 91.GAZİ KOŞUSU saat 20.00’de başlayacak.

İşte 1500’e yakın taydan şanslı 19 safkan şunlar;

1-DEPOSITORY.2-ESKAYRA.3-FİNESSE.4-GRIFFON.5-JUST EAGLE.6-LAST POINT.7-NAÇAL.8-OĞLUM BERATIM.9-ORANGE BLOSSOM.10-PERSHING.11-PİANO SONATA.12-RUNNER BULL.13-SCAMP.14-SİNYOR ŞAMİL.15-STORM SEA WELL.16-ULAN BATOR.17-ZAFER ATEŞİ.18-ZÜMRÜTHAN ve 19-TARSUS BEYAZI

Yarış festivalinin ilk günü birbirinden müthiş koşular adrenalini arttıracak, HALİÇ KOŞUSU (Touch the wolf-Perfect Warrior-Yıldırımbey-Kreacher rövanşı)., ARJANTİN JOKEY KULÜBÜ KOŞUSU (Victory is ours başarılarına bir yenisini ekleyecek mi), ORHAN DOĞA ÖZSOY KOŞUSU (Kısa mesafelerin rekortmeni COPPERFIELD ile WANETA’yı dışı tay denemede geçen DOWN TOWN kapışması) ve de merhum BEGÜM ATMAN KARATAŞ koşusu (ödülü eşi HALİS KARATAŞ takdim edecek).

Ve GAZİ günü yani pazar. ANAFARTALAR, NENE HATUN, ZÜBEYDE HANIM, ALİ RIZA BEY ve İSTİKLAL SAVAŞI koşuları. Her geçen gün çirkin saldırıların arttığı ülkenin kurucu değerini her sene daha da artan coşkuyla organize eden TJK tabii ki başka etkinliklerle de PAZAR’ı tam bir karnavala çevirmenin planında..TEBRİKLER TJK’ye bu arada.

Ve gelelim GAZİ KOŞUSU analizimize;

Nisan’a kadar pek ortada olmayan bir PERSHING var ki, KARATAŞ faktörüyle koşunun çok büyük favorisi, hatta AGF (ALTILI GANYAN FAVORİ) olarak oranının %50 den fazla çıkacağını düşünüyorum. Yine sene başına kadar “maiden” (yarış kazanmamış) bir TARSUS BEYAZI ki , görkemli KISRAK KOŞUSU galibiyetiyle ve dişi tay uzmanı S.KAYA faktörüyle çok önde…

FINESSE ve ZÜMRÜTHAN da orjin ve tabela içinde ki koşularıyla, PERSHING kötü koşarsa “vuracak taylar”. Ama benim şahsi kanaatim biraz “tarih tekerrür” cinsinden. Bu koşuyu son 2 yıl üst üste kazanan AHMET ÇELİK ve son 2 yılın M.AKİF ERSOY koşuları galipleri. GAZİBORA KHAN’a burunla geçilen M.AKİF ERSOY 2017 2.si PİANO SONATA’nın, (ki bu ata binip binmemekte KARATAŞ ve O.YILDIRIM çok tereddüt yaşadı). GAZİ 2017’yi YALÇIN EKÜRİSİNE kazandıracak diyorum (11 muhtemel numarasıyla).

Kalbinde ATA’sının sevgisiyle, herkesi 25 HAZİRAN 2017 saat 20.00’de başlayacak 2.5 dakikalık heyecana davet ediyoruz..

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail: iskender.genc@abcspor.com

YORUMLAR
ABC SPOR | Sporun ABC'si
Sitemizde yer almakta olan istatistiki bilgiler, sayısal veriler ve sitede yer alan tahminler sadece bilgilendirmeye yönelik olup,bu verilerin kesinliğine dair herhangi bir iddia ve sorumluluğumuz bulunmamaktadır. Yazılan yazılar ve yorumlardan yazarları sorumludur. Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. Sitemizdeki fotoğrafların bir kısmı www.seskimphoto.com ajansından lisanslı olarak kullanılmaktadır.İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.