https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

EUROBASKET WOMEN 2017 ELEME MAÇLARI SONUÇLARI

Okunması Gerekenler

Gün geldi ve devran döndü. Gruplarda 2. ve 3. sırayı alan takımların çapraz eşleşme usulüyle girdiği eleme maçları neticesinde, tahminlerimizde ekseriyetle yanılmış olduk. Lakin bunun sebebi, maçların tahmin edilemeyecek kadar çekişmeli geçmesinde yatıyor. Hatta daha da ilginci; İtalya hariç hiçbir grup ikincisi, çapraz grubun üçüncüsüne baskın çıkamadı!

 

Ukrayna 68 – 82 Slovakya: Slovaklar maça rakibin süper skoreri Iagupova’yı sert savunarak başlayınca, yıldız isim de ilk yarıyı 2/10 isabetle tamamlamak durumunda kaldı. Fakat karşı cephede, son maçını dinlenerek geçiren yıllanmış şarap 37’lik Zirkova 4/4 üçlükle oynadı, ve Slovaklar ilk iki çeyrekte diledikleri farkı yakaladılar. Tabi Udodenko’nun ve Malashenko’nun da kötü bir hücum performansının bundaki payı büyüktü. Slovaklar’da ise Ruzickova pota altı savaşında devleşti ve Dorogobuzova’nın ikinci çeyrek sonunda ağırlık koyması hariç, boyalı alana Ruzickova’nın hücumları hükemetti (ama savunmada Ruzickova’nın verimliliği şüphe götürürdü; o işi, istatistiklere yansımayan bir Remenarova halletti). İlk yarısı 29-34 geçilen maçın ikinci yarısı başlar başlamaz, sihirli iksirini içen Iagupova kaçırmadan atmaya ve Zirkova’nın 6/10 üçlüklük performansıyla yarışmaya koyuldu. Ukrayna benchinin devlerinden Olkhovyk’in, rakibi Orozsova üzerinde tüm 3. çeyrek boyunca kurduğu üstünlük, son çeyrekte Jurcenkova devreye girene dek sürdü. Sonlara doğru 56-57’ye kadar gelen maçta nihai sözü, serbest atışları ıskalamayan Zirkova ve Balintova söyledi. Böylelikle Slovaklar, favori olmadıkları maçı 68-82 kazanarak çeyrek finale yükseldiler. Ukrayna’da Iagupova 9/24 isabetle (2/11 üçlük) 24 sayı 5 ribaunt 7 asist 4 top çalma 5 top kaybı ile oynarken, Olkhovyk (11s-5f) benchten gelerek takımını diriltti; Udodenko (2/9 isabetle 8s-6r-5f-6tk), Malashenko (3/10 isabetle 7s-5r) ve devşirme Moss (0/9 ile 3 ribaunt 3 asist) beklentilerin çok altında kaldı. Dorogobuzova (2/6 ile 12s-5r) ve Maznichenko (5s) ise kritik yerlerde takımı oyunda tuttu. Slovaklar’da yaşayan efsane Zirkova 7/13 üçlüklük destansı bir oyunla 31 sayı 5 ribaunt 7 asist ve 2 top çalma üreterek, turnuvanın şu vakte kadarki en etkileyici performansını sergiledi. Ruzickova (6/11 ile 13s-13r; 5’i hücum ribaundu), Balintova (17s-6r-5a-5tk), Jurcenkova (20 dkda 5/6 ile 11s-9r-3tk), Vynachulova (6s-3a-5f) ve Remenarova (4s-4r-2tç) üstlerine düşeni layıkıyla yaparken, Slovakların Oroszova (0/5 isabetle 3r) hariç vasatı aşamayan oyuncuları olmadı.

Maçın yıldızı: Zirkova (SVK): 37 yaşında 38 dakika oyunda kalarak 31 sayı 5 ribaunt 7 asist 2 top çalma 4 top kaybı

 

Sırbistan 70 – 75 Letonya: Düşünün ki, en önemli skoreriniz ve yıldızınız (Babkina) maçın ilk dakikasında turnike atarken talihsiz bir sakatlık yaşıyor ve son Avrupa şampiyonu ve Olimpiyat üçüncüsü apoletli rakibinize karşı en büyük silahınızdan yoksun kalıyorsunuz. Ama mücadeleniz, veteranların katkısı ve dış şutlardaki azminiz, yorgunluk da dahil tüm şer ve menfi hadiselere göğüs gerip baskın çıkıyor, ve sallansanız da yıkılmayarak, tarihe geçiyorsunuz. İşte Letonya, dünün en etkileyici takım performansına tam da böyle imza attı. Maç boyunca iki süper yıldız Ana Dabovic (4/9 ile 9s-5r-3tk) ve Sonja Petrovic (4/8 ile 10s) hiç devreye girmediği için, Skoric’ten (0s-4r) de katkı alamayan Sırplar o markaları haline gelen savunmalarına dönüp, topu pota altına aktarmaya çalıştılar. T. Jovanovic (9s-5r-3tç), N. Jovanovic (9s) ve kaptan Milovanovic (4/15 ile 13s) takımı zor da olsa oyunda tutarken, asıl hançeri, benchten gelen veteran Radocaj (14 dk’da 6/8 ile 14s-3r-3a – maç sonunda yeterince süre verilmedi ve koç kendi bindiği dalı kesti) sapladı. Letonya ise neredeyse hiç kenara gelmeden oynayan Steinberga’nın omuzlarında hustle’ı bırakmayan ve fiziksel yıpranmaya direnen Letonya’da ise, Dabovic ve Radocaj’ın geri dönüş teşebbüslerine cevabı benchten gelen Krastina (13s-4r-3a) ve pota altı devi Vitola (6/12 ile 19s-4r-3a) verdi. Laksa’nın dış şutlarda 1/4’te kaldığı ama 10 sayıya eriştiği bir günde, 36’lık veteran yıldız BaskoMelnbarde (13s-6r-4a) takımın en zor ânını bile derleyip toplayarak çok büyük oynadı. Dreimane ve Strautmane gibi genç yıldızları hiç rotasyona katmayan Letonya’nın masalı, böylelikle çeyrek finalle devam etmeye hak kazandı. Sırplar ise, mirası sürdürememenin yanı sıra, önümüzdeki yılki dünya şampiyonasında da boy gösteremeyecek olmanın hüznünü yaşadılar. Yani hesap, bu defa tutmadı.

Maçın yıldızı: Steinberga (LET): 34 dakikada 5/15 isabetle 18 sayı 11 ribaunt 4 asist 4 top çalma – kimi zaman oyun kurucu olarak bile oynadı ve takımının direniş sembolü oldu

 

İtalya 49 – 48 Macaristan: Macarlar, Perilerimiz’den feyz alarak, İtalya’yı çok sıkı bir savunma baskısıyla dizginlemek için çalıştılar, ve maçın genelinde de bunu ziyadesiyle başardılar. Maça Sottana ve Zandalasini önderliğinde başlayan İtalyanlar, yine aynı ikilinin devasa clutch oyunuyla maçın sonunda geri dönüp nihai darbeyi indirdiler ve skor yönünden fazlasıyla kısır geçen çetin mücadeleyi kazanarak çeyrek final biletini kaptılar. İlk yarıda Dotto’nun verdiği omuz ile oyuna tutuan İtalya, karşısında Raksanyi’nin sürpriz katkısını ve Krivacevic’in ritim tutturuşunu bulunca, (Dotto’nun 2. çeyreğin son saniyesinde attığı üçlükle) ilk yarıyı 29-21 önde tamamladı. Fakat ikinci yarıda sert savunmayı hücumda akıllı setlerle birleştiren Macarlar önce farkı kapayıp, sonrasında da yavaş yavaş tabelayı lehlerine çevirdiler. Raksanyi’nin tüm hamlelerine, düzen dışına çıkarak cevap veren Sottana, yine maçın son 5 dakikasında önce bizzat isolation üzerinden kaldırıp attığı üçlükle, sonrasında da Zandalasini’nin farkı teke düşüren üçlüğüne yaptığı muazzam asistle İtalya’ya umut oldu. İki takım da bundan sonraki hücumlarda tamamen raydan çıkıp bireysel performanslara bel bağlarken (ve yanılırken), Dotto’ya çalınan mânâsız bir teknik faul ile Macarlar skoru 49-48’e getirdiler. Sonrasında ise, bir önceki faulleri 2/2 ile bitiren Sottana, bu kez 0/2 çekerek maçı her süprize gebe bıraktı, fakat Macarların son hücumunda, felaket bir gece geçiren Vandersloot’un (3/15 ile 6s-5r-2a-4tk) pas arasını da bizzat yaparak yine hatasını telafi etti. Böylelikle, İtalya, eleme turunda favori olduğu maçı kazanan tek grup ikincisi hüviyetine de kavuştu. Macarlar’da Nagy-Bujdoso (1/9 isabetle 3s-8r-4a) yine beklenenden uzak kalırken, Fegyverneky (1/6 ile 5s-4r) bu kez hiç verim veremedi. Zele ve Simon gibi, dünün sürpriz X-faktörleri de, yerlerini Raksanyi’ye (7s-2a) bıraktı. Macarların yüz akı ise, maçı 4/13 isabetle (0/4 üçlük) 15 sayı 8 ribaunt 5 top kaybı ile tamamlayan Krivacevic oldu. Her iki takımın da evlat olsa sevilmeyecek yüzdelerle hücum ettiği bu maçta, İtalya adına Sottana maçın kahramanı olurken, Zandalasini (6/13 ile 17s-9r-2a-3tç-4tk), ve Dotto (5/15 ile 12s) haricindeki tüm oyunculardan toplam sadece 8 sayılık katkı geldi! Ve bu 8 sayının 5’i, 11 de ribaunt alan Ress’in eseriydi. Rekabet düzeyi arşa çıkmış olsa bile, öyle zannediyorum ki iki ekip de bu maçı bir an evvel maziye gömmek isteyecektir.

Maçın yıldızı: Sottana (ITA): Reggie Miller’vari bir oyunla, en kritik clutch anlarında 4/9 isabet tutturup 12 sayı 3 ribaunt 2 asist 6 top kaybı ve 4 top çalma ile mücadele etti

 

Rusya 58 – 62 Yunanistan: Aslında İtalya – Macaristan maçına benzer bir mizansenle karşılaştık. Vadeeva’yı pota altında çok iyi kullanan Ruslar, ilk devreyi de, Maltsi’nin akla zarar isabetlerine rağmen 32-28 önde tamamladılar. Ama ikinci yarıda sahneye çıkan Kaltsidou bir daha oradan inmeyince, Ruslar’ın pota altını beslemesini mükemmel bir pas trafiği ile engelleyen Yunanlılar (buna bizim de çok dikkat etmemiz lazım, zira bizim de en büyük silahımız, pota altındaki Quanitra), üçüncü çeyreği 38-50, maçı da 58-62 galip tamamladılar. Ruslar son dakikalarda Beglova, Maiga ve Vadeeva ile tekrardan farkı kapatmaya yaklaşsa da, Zhedik’in üç serbest atıştan sadece 1’ini sayıya çevirebilmesi ve Prince’in büyük hatalar yapması sonrasında, Maiga’nın kasten kaçırdığı faulün ribauntunu toplayan Kaltsidou son sözü kimselere bırakmadı ve Yunanlılar, hiç favori olmadıkları maçta çeyrek final vizesini elde eden taraf oldular. Bir ara her eline geçeni (kimine göre mecburiyetten) potaya savuran 36’lık Maltsi (6/17 isabetle 15s-6r-4a-5tk-3tç), boyalı alan sihirbazı Spanou (8s-6r) ve hem Sotiriou hem de Nikolopoulou durmuşken benchten gelip maçın seyrini değiştiren Spyridopoulou (13 dk’da 8s-2r-2tç) Yunanistan’ın diğer baş aktörleri olurken, turnuvaya madalya umuduyla gelen Ruslar’da ise (kısa rotasyondaki pas trafiği verimsizliğinden tutun, Vieru’nun koç eliyle benchte çürütülmesine dek bir çok hazin sebepten ötürü elendiler), Vadeeva 8/15 ile 18 sayı 21 ribaunt 2 top çalma ve 2 blokla devleşti; Maiga 10 sayı 5 ribaunt, Beglova 2/7 isabetle 6 sayı, Zhedik de 3/5 isabetle 8 sayı kaydetti. Vasatı aşamayan Belyakova 4/13 isabette kalıp 11 sayı atarken, Tikhonenko da 1/5 ile oynayıp sadece 2 sayı kaydetti. Ama Rusya adına en büyük hayal kırıklığı, devşirme Prince’in 1/12 gibi nefretlik bir yüzdeyle sadece 3 sayı 3 ribaunt 5 asist 4 top çalma üretebilmesiydi. Bu noktada bizim guard rotasyonumuzun da Yunanistan kısa savunmasına karşı çok tetikte olması gerekiyor.

Maçın yıldızı: Kaltsidou (YUN): 35 dakikada 9/17 isabetle 24 sayı 9 ribaunt 2 asist 2 top çalma 3 top kaybı, daha ne olsun?

 

Böylelikle, Perşembe günü oynanacak çeyrek final eşleşmeleri şu şekilde oluştu:

 

Belçika – İtalya (saat 13.30): Çok çok zevkli geçecek bu maçın favorisi bence yok. Ama Belçika pota altı hakikaten çok güçlü ve onlar biraz daha ağır basıyorlar. Eğer Sottana ve Zandalasini’ye ek bir skorer çıkamazsa (gel de Macchi’yi arama şimdi), Belçika zafere daha yakın olacak.

Türkiye – Yunanistan (saat 16.00): Yunanistan’ın 4 adet ilk beş oyuncusu, maçı çift haneli sayılarla tamamlamaya namzet türden isimler ve kısalara çok iyi bir savunma yaparak pas trafiğini tıkıyorlar. Buna direnmemiz zor. Ama biz de çok iyi bir savunma yapacağımız için, maçta son sözü dış şutörler söyleyecektir.

İspanya – Letonya (saat 19.00): Babkina’nın sakatlığı geçmezse, Letonya İspanya’ya direnemez. İşi ciddiye alan bir İspanya, hızını burada kesmeyecektir. Üstelik pota altında Letonya genç silahlarını kullanmamakta diretiyor ve Nicholls-Lyttle ikilisi buna çok memnun olacaklar.

Fransa – Slovakya (saat 21.30): Slovaklar da Fransızlar gibi fiziken çok avantajlı ve uzun olsalar bile, iyi dinlenme imkanı bulan taraf Fransa olduğu için, denge Fransızlar’ın lehine şu an. Slovakya, Balintova ve Zirkova şahane oynamadan maçı kazanamaz. Fransızlar’da ise rotasyon, her biri rahatça 4-5 sayı atabilecek isimlerle bezeli. Slovaklar Ukrayna maçının ilk yarısındakine benzer tarihî bir savunma yapmadıkça, Fransa kazanır.

 

Yazarın diğer yazılarına erişmek için tıklayın

 

mail: efe.ozenc@abcspor.com

twitter: @efe_ozenc

Youtube: Turuncu ve Siyah

 

 

Son Haberler

AMATÖRCE

Yedigimiz iki gol de olacak iş değil. İlkinde ortada fol yok yumurta yok. Rakibin ne baskısı var ne pozisyonu....

Benzer Konular