ONLAR ERDİ MURADINA..

22/10/2017          

Din adamı içinden çıkamadığı soruya “niyet önemli” diye cevap verir, teşhis koyamayan doktor da “psikolojik” der geçer bu ülkede..

 

Kimse çaktırmaz yani bilmediğini.. “Valla, kitapta yazmıyor öyle bir şey, başka bi hocaya git efendi, başka bi doktora görün, ben bilmiyorum, beni aştı bu konu” tevazusunu gösterebilen yok..

 

E peki ya hacı, nedir  bu istatistik?? Fener en kötü haliyle geliyor, yine de yenilmiyor hatta Galatasaray eze eze top oynayıp öne geçtiği maçlarda bile bir şekilde yenilmeyi başarıyor.. Nasıl oluyor bu iş?

 

Niyet önemli desem komik bi durum olur ; sebebini ben de bilmiyorum; psikolojik diyip geçeceğim.. İşte o istatistik  bugün de devam etti..

 

57 ülkede canlı yayınlanmıș bu maç.. 57 ülkeye rezil olduk bence, böyle bir derbi olmaz, böyle futbol olmaz böylesine bir hakem olamaz..

 

Galatasaray saha ve seyirci avantajıyla hızlı başladı maça ama yere göğe sığdırılamayan Galatasaray’ın Gomis dıșında bir hücum planı yokmuş, dakikalar ilerledikçe de kralın çıplak olduğu ortaya çıktı..

 

Aykut Kocaman Galatasaray’ın göbeği çok yumuşak, önde basalım, orta saha ile defans arasındaki bağlantılarını aksatalım, araya Janssen’i kaçırıp bi gol buluruz belki, sonra da yatarım üstüne demiş.. 8 puan gerideki bir takımın kazanma planı bu olamaz..

 

 

Cüneyt Çakal’sa amirlerinden beraberlik emri almış, en basit ikili mücadelelerde bile düdük çalıp oyunu yavaşlattı, çokça sarı kart çıkartıp temkinli oynayacak oyuncu sayısını artırarak maçın temposunu düşürdü ve 3 pozisyonlu sıkıcı bir derbi izledik..

 

Bu şartlar altında kalitesiz derbinin ilk yarısında Galatasaray bir kez Gomis’le gole yaklaşabildi, Kameni iyi yer tutmuştu, gole engel oldu; Fenerbahçe ise Janssen’le iki kere gole yaklaştı, son vuruş sıkıntılı Janssen iki pozisyonu da cömertçe harcadı..

Galatasaray daha çabuk ve dikine bir takım, daha iyi oynuyormuş gibi bir izlenim bıraksa da ilk yarıda, oyunun kontrolü Fenerbahçe’deydi aslında..

 

İkinci yarıya Galatasaray daha arzuluymuș gibi başladı ama 10. dakikadan sonra maç Fenerbahçe’ye döndü..Çünkü kafalarda hep beraberlik fena skor değil fikri sabitlenmiş.. Sanıyorum istatistiksel baskının da payı büyük.. Belhanda’nın aptalca yediği ikinci sarı kart maçı tamamen Fenerbahçe lehine çevirdi ama olmadı, olamazdı da.. Tanrıların isteği gerçekleşti ve maç berabere bitti.. Bana göre de 3 puanı kaybeden takım Fenerbahçe oldu ve Fenerbahçe bu 3 puanı çok arayacak..

 

Takımın en etkili 2 oyuncusu Janssen ve Valbuena.. İkisini birden oyundan almak neyin kafası??

 

Takımın en iyi top yapan oyuncusu Valbuena, en iyi pres yapan iki oyuncusu da Valbuena ve Janssen.. Skoru değiştirebilecek iki oyuncusu da onlar.. İkisi de yorgun değil, net görünüyor..

 

İki oyuncu birden aynı anda oyundan alınıyor ve 2 dakika sonra rakip 10 kişi kalıyor.. Obaaa…!!

 

Allahtan bir santrfor daha var kenarda.. Bari O’nu oyuna al..!!

Yok.. 90.dakikada başka bir kanat oyuncusu daha oyuna giriyor..

 

Böyle bir ortamda çift santrforla oynayamıyorsanız, 1 ve 2 numaralı santrforlarınızı aynı anda kullanamıyorsanız bana şampiyonluktan bahsetmeyeceksiniz.. Benle hakem de konuşmayacaksınız..

Böyle hocalık olmaz..Sen 8 puan geridesin, hala maçı berabere bitireyim derdindesin..

 

Sol kanat çıkar, başka bir sol kanadı oyuna al; santrforu çıkar, başka bir santrforu oyuna al..

3-0 öndesin de bizim mi haberimiz yok??

 

Dedim ya Aykut Kocaman’ın aynı anda iki oyuncu değiştirmesi zaten saçmalıktı.. Giuliano’yu çıkarıp Alper’i sahaya sürse doğru bir hamle olurdu.. Giuliano-Soldado da bir hamle olurdu..

 

Tudor beraberliğe razıydı zaten, Federasyon zaten beraberlik emri vermiş, tuhaf ama Aykut Kocaman da beraberliğe razıymıș ve maç berabere bitti..

 

Herkes erdi muradına, biz çıkalım kerevetine..

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail: bruno.monte@abcspor.com

twitter: @BrunoMonte1907

YORUMLAR