https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

YETKİN ETKİN İLE DOBRA DOBRA

Okunması Gerekenler

kaan ilhan resimYETKİN ETKİN İLE DOBRA DOBRA

Türkiye’nin en önemli gazetecilerinden biri olan sevgili Yetkin Etkin ile ligimize dair çok önemli bir röportaj gerçekleştirdik kendisine ilgisinden ve misafirperverliğinden ötürü çok teşekkür ediyorum.

Gelin şimdi röportajımızın detaylarına bakalım:

Fenerbahçe ile başlamak istiyorum. Vitor Perreira ‘Fenerbahçe’si’’ için neler söylersiniz?

Ben Fenerbahçe’nin 1-0’lık sonuçlarını 95-96 sezonu benzetiyorum. O sezonun sonunda da şampiyon Fenerbahçe olmuştu. Bu yıl itibariyle şu anki kadro yapılanmasının, böylesine bir kadro kurulmasının Fenerbahçe tarihinde olmadığını da söylemek gerekir. Fenerbahçe’nin ilk sportif direktör Necdet Niş hocaya bile sorduğumda o bile bana hiçbir teknik adamın bu tarz bir kadroyla karşılaşmadığını söyledi.

Futbol olarak Fenerbahçe istenilen düzeyde değil ama son haftalardaki süreçlere baktığımızda üzerine koya koya gitmeye başlayan Fenerbahçe var. Fenerbahçe ve Vitor Perreira özgüven problemini çözdüğünde her şey daha da rayına oturacak.

Sezon öncesi iyi çalışmayan Fenerbahçe takımı vardır, planlama açısında hatalı davranıldı ama ikinci yarı itibariyle Fenerbahçe takımı daha da çok çalışacak ve şampiyonluk için daha fazla şansı olacaktır.

Teknik taktikten çok biraz daha bireysel gitmek istiyorum. Sayın Terraneo’yu diğerlerinden farklı kılan parametreler sizce neler?

İkili ilişkileri ve bağlantıları çok güçlü bir adam. Terraneo ile ilgili kafama takılan ve çözemediğim şey; Terraneo’nun menajer olmaması. Faal menajerken Fenerbahçe’ye nasıl sportif direktör oldu ben daha çözemedim Kaan.

Bunu biraz daha açar mısınız?

Simon Kjaer 8.750.000 Euro edecek bir oyuncu değil. Fenerbahçe bütün oyuncularına fazla ücret ödedi. De Souza, Ozan Tufan, Fernandao çok daha düşük bedellerle bu transferler bitirilecekken çok üst rakamlar ödendi. O yüzden de rakamların fahiş olduğu kanaatindeyim.

Oyuncular üzerinden devam edecek olursak. Van Persie ile başlayalım. Hollandalı süper yıldız için şu noktaya kadar bizlere izlenimlerinizi aktarır mısınız?

Van Persie Fenerbahçe’ye gelirken Manchester United’da oynamadığı için geldi. Buraya da gelirken açıkçası oynama garantisiyle geldi ama Fenerbahçe’deki çift forvetle oynamama sistemi Van Persie ’ye yaramadı. Çift forvetli sistemde oynamış olsa Van Persie- Fernandao ikilisi eski Real Sosciedad’lı Nihat- Kovacevic gibi olurlardı. Van Persie’nin tek sıkıntısının bu olduğu kanaatindeyim.

Halen gündemde olan kriz meselesine gelmek istiyorum. Sorun aşılamama noktası sizce hangi etkendi?

Elinizde Van Persie varsa oynayacak bunun başka bir alternatifi yok. Perreira, Van Persi ’ye forma verip oynattığı zaman Persie kötü oynadığında taraftar zaten tepkisini Hollandalı yıldıza gösterirdi. Bu süreçte ondan dolayı hatalı Perreira’dır.

Krizlerin yönetilmesi lider apolet kazanmadaki en önemli etken. Sezon başına çok dikkat çektiniz. Sezon başında Türk yardımcı antrenörlerden İrfan Buz’un yardımcılık görevine gelmesi konuşuluyordu. Perreira’nın yanında Türk antrenör olmuş olsa sizde daha az yıpranmaz mı Perreira?

Kesinlikle katılıyorum. İrfan hoca Türkiye’de motivasyon sağlama anlamında en önemli isimlerden birisi. Bu tespitinde kesinlikle haklısın Kaan, Perreira’nın yanında Türk bir teknik adam olsa işi çok kolaylaşacak. Fenerbahçe’ye gelmiş eski hocalara da baktığımızda Aragones, Zico bu isimlerde Türk teknik adam istememişlerdi ve çok sorunlarla karşılaşmışlardı bu modeli benimserlerse daha az yıpranırlar.

Vitor Perreira’nın en büyük hatasının ne olduğunu düşünüyorsunuz?

Vitor Perreira Portekiz ve Yunanistan’da çalıştığı için burayı maalesef küçük gördü. Burayı Arap ülkeleri gibi gelir çalışırım rahat şampiyon yaparım dedi ama böyle bir şey söz konusu olamaz. Çok zor bir ligimiz var. Perreira bu hatasından geçte olsa döndü bunu da belirtelim.

Van Persie ‘ye teklifler var mı?

Evet, hem de anormal derecede.

Portekizli yıldız Nani için neler söylersiniz?

Beklediğimden daha fazlasını yaptı Nani. Sezon öncesi kampın iyi geçmemişken bu kadar iyi seviyede olmak kolay değil ve bana göre Fenerbahçe takımın en iyi oyuncusu.

Sayın başkana biraz değinelim. Herkese yönelttiğim sorumu size de yöneltiyorum. Aziz Yıldırım bu sezon itibariyle başkanlığı bırakacak mı? Sayın Ali Koç ile başkan arasındaki diyalog bundan sonraki süreçte nasıl gelişecektir?

Ben Aziz Yıldırım’ın bırakacağını düşünmüyorum. Aziz Yıldırım ’sız Fenerbahçe şuanda çok zor işler. Aziz Yıldırım ile Ali Koç arasındaki diyalogda şöyle bir algı var Aziz Yıldırım’ın Ali Koç’u desteklediği gibi bir algı var benim içerden aldığım bilgilere göre de böyle bir desteğin olmadığı. Aziz Yıldırım müthiş bir otorite. Aziz Yıldırım kendi istemediği takdirde sandıkla gönderilebilecek bir başkan değil. Yıprandığı doğrudur ama sadece kendi isterse bırakır.

Beşiktaş ile devam edelim. Geniş açılardan Beşiktaş ile ilgili görüşlerinizi bizlere aktarır mısınız?

Aralıksız hızlı pas yapan en iyi takım Beşiktaş. Beşiktaş’ın fobisi hem sonunu getirememe hem de düşüş alışkanlığına devam etmesi. Ben Beşiktaş’ın ligi ne kadar götürüp götüremeyeceğini düşünüyorum. Beşiktaş takımında önce tohum atıldı, o tohum yeşerdi ve ağaç oldu bu ağacın iyi sulanması lazım ki meyve verebilsin. Beşiktaş’ın kadrosu sahaya sürdüğü ilk 11’nin besleyebilecek bir kadro, Beşiktaş’ın alternatif sıkıntısı yok, Beşiktaş’ın tek problemi takım içerisinde abisinin olmaması o abiyi bulabilirse Beşiktaş bence bazı şeyleri daha da rahat aşacaktır.

Çok net noktalara temas ettiniz burada da Slaven Bılıc dönemiyle Şenol Güneş döneminin kıyaslanması pası attınız. Peki, iki hocalı takım Beşiktaşlarını değerlendirirseniz bizlere neler söylersiniz?

Beşiktaş takımı Bılıc döneminde dayak yedi Şenol Güneş döneminde dayak atmaya başladı. Bu dönemde Beşiktaş artık tecrübe kazandı ve bu tecrübeyi Beşiktaş eğer bu sezon şampiyon olursa rakipleriyle olan şampiyon sayısını kapatmada kullanabilir bunu da kimsenin unutmaması gerekir.

Beşiktaş’ın Avrupa’dan elenmesi kendi sürecine pozitif olarak yansıyacağı kanaatindeyim ne söylersiniz bu tespitle ilgili?

Kesinlikle bence de büyük bir avantaj Beşiktaş için.

Geçtiğimiz günlerde Vodafone Arena’daydınız. Mart’a açılacak mı stat?

Bu sezona yetişmesi bence zor. Beşiktaş stat konusunda parça parça bitirme modelini uygulamıyor tamamen bitirmeye çalıştığı için ki doğru bir sistem sarkmalar olabilir.

Vodafone Arena için son olarak şunu söylemek gerekir konum olarak dünyanın en müthiş noktalarında yükseliyor ve büyüleyici bir stat bizleri bekliyor.

Başkan Fikret Orman için neler söylersiniz süreç itibariyle?

Fikret Orman çok doğru işler yapıyor kendi çevresi eleştiriyor olabilir stada bütün kaynakları akıtıyor denebilir ama alakası yok Kaan. İrili ufaklı çok sayıda sponsor getirdi o yüzden ben başkanı kesinlikle eleştirmiyorum.

Galatasaray’ın teknik ya da taktik konuları sormamaya gayret ediyorum çünkü Galatasaray’ın içerisinde farklı durumlar olduğu için konuşmaya dahi gerek yok. Galatasaray bölümüyle ilgili ben bir iade-i itibar noktasından ele almak istiyorum ve sadece Sayın Hamza Hamzaoğlu için görüşlerinizi almak istiyorum. Neler söylemek istersiniz imkânsızı başaran Hamza hoca için?

Üzgünlüğünü gayet iyi anlıyorum. Hamza hoca için şunu söylemek gerekir Hamza hocanın ben Galatasaray’a tekrar döneceğine inanıyorum. Çünkü tarihler başarılı adamları yazar ikincileri yazmaz. Hamza hocanın başardıklarını kimse başaramaz. Düşük seviyede aldığı takıma 3 kupa ve 4 yıldız kazandırdı bunu kolay kolay kimse yapamaz.

Son olarak milli takımımız ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Katıldığımız her turnuvaya renk kattık. Euro 96’da hiç gol atamadık ama oraya bile renk kattık. 2008’de mucize geri dönüşlere imza attık, Fransa’da da turnuvaya renk katıp dereceyle oradan döneceğimiz kanaatindeyim.

Saygılarımla..

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

Mail : kaan.ilhan@abcspor.com

Twitter: @sinyorrkaan

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular