https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

YARIN ARTIK BUGÜNDÜR

Okunması Gerekenler

Para isteyen olursa verme, para getiren olursa al diye tembih etmek suretiyle alakasız birini geçici olarak bir kaç saatliğine dükkana dikerler ya? Maksat kapalı kalmasın?

Heh işte İsmail Kartal’ın gözümdeki karşılığı tam da bu ama kendisi farkında değil, maç sonu demeç veriyor oyunumuzu geliştirdik diyor, falan diyor, fişman diyor.
Geç bunları hoca, camia çocuğu, iyi Fenerbahçe’li vs gibi antiprofesyonel sebeplerle burada olduğunu unutma, lig Fenerbahçe için çoktan bitti, bu saatten sonra ilk 11’e monte edebileceğin bir genç bir gençtir, iki genç iki gençtir. Aynı şekilde yedek kulübesine bir genç, bir gençtir, Fenerbahçe taraftarı tamamen bu gözle bakıyor ligin kalan maçlarına, bugün belki Arda’nın ismini ilk 11’e yazarak beklentiyi karşıladı gibi düşünenler olmuştur ama ben tatmin olmadım..

Neden tatmin olmadığımı söylemeden evvel bir kaç şey söylemek istiyorum..

İsmail Kartal 3’lü defans tercih etmiş maçın başında, benim defanstaki oyuncu sayısıyla ilgili bir takıntım yok, malzeme 3’lü defansa müsait değil diye bir iddiam oldu, kısmen yanılmışım, aslında malzeme 4’lü defansa da uygun değilmiş, Nazım sağ bek oynasa ne olur, oynamasa ne olur? Aynı şey Novak için de geçerli.. O halde 3’lū defansla da olur demektir. Pereira’ya bu konuda yapmış olduğum tüm eleştirileri geri alıyorum..

Diğer yandan iddia ettiğim bir şey var ve arkasındayım, Fenerbahçe taraftarı iyi futbolcu ve yetenekli futbolcu kavramlarını karıştırıyor, İrfancan Kahveci çok yetenekli bir futbolcu ama iyi bir futbolcu değil, skor üretemeyen ofans oyuncusu iyi futbolcu değildir gözümde.

İyi kaleci ve refleksi iyi kaleci arasında da dağlar kadar fark vardır, bu konuyu erteleyelim ve İrfan’a dönelim.

İrfan’ı beğenmiyorum, o paraları asla etmez ama bu orta sahada oynar mı, elbette ama Arda ile birlikte oynatacaksan Arda ortada oynar, İrfancan kanatta oynar çünkü kenarda oynayan bir Arda’dan verim alamazsın, tekniği yetse de fiziği yetmez, çizgide oynamak o kadar da basit değil.. Iki oyuncunun görev bölgeleri değişmeliydi bana göre..

Serdar Dursun’u beğendiğimi söylemiştim daha evvel ama bir rotasyon oyuncusu olarak diye de altını çizmiştim, bugün yedek başlaması o yüzden tuhaf gelmedi, rotasyon oyuncusu olarak düşünmemin sebebi de ağır olması ama Berisha’nın yedeği olmaz. Havada, karada, denizde, 76mm cıva basıncında Berisha’nın yedeği olmaz, Valencia varsa hiç biri oynamaz. Berisha da İsmail Kartal’ın bir başka kötü seçimiydi bence, onun dışında ilk 11’i beğendim ben..

Kasımpaşa zayıf bir ekip, küme düşmez ama küme düşme adayı takımlardan biri, ofansif oynuyorlar, kalite olarak yeterli değiller. Bu şartlar altında keyifli bir maç izleriz diye umut ettim ama özellikle ilk yarısı beklediğim gibi olmadı..

6. Dakikada Zajc’ın attığı güzel gol ne Kasımpaşa”yı kamçıladı ne de oyuna bir ritm getirdi. Fenerbahçe’nin oyunu rölantiye almasına ve temkinli oynamasına vesile oldu, pozisyonsuz, topun daha çok orta sahada olduğu renksiz bir ilk yarı izledik, iki kaleciye de pek iş düşmedi..

İkinci 45 dakikada benzer bir şekilde başladı ta ki Kasımpaşa’nın 3 oyuncu birden değiştirmesine kadar, oyun üstünlüğü el değiştirmiş oldu bu sayede. Maç aslında Kasımpaşa’ya döner gibi oldu, Mert Hakan ve Serdar değişiklikleri de beklenen etkiyi getirmemişti, oyun Kasımpaşa’ya dönüyor dediğimiz anda da gol geldi zaten..

Kasımpaşa’nın beraberlik golünü bulduktan sonra 2.yi de bulabileceğini bekledim ama 90+ da yaşanan bir karambolde Szalai ile golü bulan Fenerbahçe oldu..

Puan hesabı gibi konuları saçma buluyorum şu saatten sonra. Galibiyet başı kazanılan 3M TL ve kazanılan genç oyuncular çok daha önemli. Arda çizgide topla fazla buluşma imkanı bulamadı, etkisiz kaldı, orta sahada maça başlayan İrfan ise yokları oynadı. Crespo da vasatı aşamadı, gol dışında Zajc da yoktu, Arda’nın var olması zaten beklenemez bu şartlarda..

Geri dörtlüsü iyiydi bugün Fenerbahçe’nin, Kasımpaşa golünde Szalai kafayı vurdurdu gerçi ama genelde iyiydi.

İrfan’ı ve Berisha’yı hiç beğenmedim, Berisha’nın bu ligde işi yok.

Sonuçta 3 puan güzel 90+ da daha da güzel, yazılacak çok fazla bir şey yok, yarın artık bugündür diye bakılmadığı sürece her maç bir kayıptır, umarım başkan ve hoca farkındadır..

mail: bruno.monte@abcspor.com

twitter: @BrunoMonte1907

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular