https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

YA O GEMİYİ YAK YA DA O GEMİYİ YAK!

Okunması Gerekenler

Kafanıza taktığınız şeyleri öteki dünyaya götüremezsiniz ama kafanıza taktığınız şeyler sizi öteki dünyaya götürebilir.

Bazı şeyleri fazla takmamak lazım, oluruna bırakmak lazım, bu noktada Fenerbahçe’yi nereye koyacağımızı bilemediğimiz bir sezon öncesindeyiz, gitgeller yaşanıyor, bu sene de bir cacık olmayacak hiç heveslenmeyelim diye düşünürken bir transfer haberi geliyor, acaba mı diyoruz ama acaba derken de korkuyoruz, sonra bir transfer dedikodusu yayılıyor, tekrar umutlanıyoruz ama bu kez de Ali Koç alıyor mikrofonu eline ve umut ortamı yerini bir karamsarlığa terk ediyor.

Önce olması gereken şeyi söyleyim, kaliteli transfer politikası ile çıkılan yolda yürümek lazım hem de Allah’ına kadar yürümek lazım çünkü bu şart oğlu şart, neden mi?

Fanatik Fenerbahçeli bir yakınım, ki öyle-böyle bir Fener manyağı değil, bu adamın oğlu sonradan Galatasaray’lı olmuş, hatta oğlanı bu yüzden dövmek zorunda kalmış, daha hayatta vazgeçmez.

Bir başka Fener’li arkadaşım dedi ki oğluma GS forması almak için GS Store’a gitmek zorunda kaldım, acayip zoruma gitti.

Aziz Yıldırım’ın son 5 senesinin üstüne bir de Ali Koç’un 5 senesini koy, bu durum normal, başarısızlık taraftar kaybettirir, tüm bunlar gerçekten üzücü ama elden bir şey gelmiyor, mecbursun Ali Koç’a çünkü karşısına aday çıkmıyor.

Yeni nesli kazanmanın iki yolu var, ya şampiyon olacaksın ya da yıldız transferi yapacaksın. Rakip de çıtayı çok farklı bir yere çıkardı, Ali Koç’un da çıkarması lazım ama görüyorum ki çıtanın yeri konusunda her zaman olduğu gibi kararsız..

Gelelim transfer konusuna:

İsmail Kartal’ın gelişi kendi adıma önümüzdeki sezonla ilgili beklentilerimi aşağı çekmişti ama Dzeko ve Tadić transferleri olayı biraz farklı bir boyuta taşıdı ve kadro sağlam olursa standart bir yerli hoca ile de şampiyon olunur gibi bir kanı oluştu ve de ama İsmail Kartal’ın standardı nedir? Ben bilmiyorum çünkü CV’si boş, aslında kimse bilmiyor.

Mesela kulübün kaleci antrenörünü tanıyan var mı? Tokatspor camiasından başka doğru düzgün tanıyan yok çünkü adamın özgeçmişinde görev aldığı başka bir kulüp yok, benim için bir soru işareti.

Ama ne var, geriye 4 tane adam, öne bir tane de santrfor koyarsan her zaman potada olursun bu ligde, macera aramayan bir yerli hoca bu konuda bir avantaj. Bu düzende orta sahaya 2 ön libero koyan ligi 2.bitirir, oraya iki kısa adam koyan da ya şampiyon olur ya da 4. İsmail Kartal da macera aramayacaktır, bunun bir artı olduğunu düşünüyorum.

Futbolculara gelince. Önce Zaha’dan başlayım, çok istemediğimi söylemiştim, o paraları yapmaz, yapsa zaten ülkesinde talibi olurdu ama ne var ki çıkıp vazgeçtik diyeceksin, demezsen gol olur, İstiklal Marşı’nı tersten okumak zorunda kalırsın işte böyle.

Şu Rossi’den iyi, bu Zajc’dan iyi, öteki Gustavo’dan iyi kafasıyla transfer yapılmaz, ligin en iyisi olur mu, olmaz mı? Sen buna bakacaksın, 5-6 tane böyle oyuncun olmadan şampiyon olamıyorsun zaten.

Dzeko. Müthiş bir santrfor, şahane bir zeka, harika bir lider ama yaşlı. Bu kalitede olsun, 60 dakika oynasın, etrafı iyi olursa 1 sezon iyi iş çıkarır, ben kabulüm..

Tadić. Açık ara ligin en iyi transferi. Skorer, lider, yetenekli, fonksiyonel. Tam bir Magnum, yerine göre Alex’i de aratmaz, mevzu çirkeflikse Kemalettini de aratmaz..Harika bir transfer bence. Standart Tadić olmalı, 10 dakikada maç çözdü.

12 Milyon’a Szalai satıp bedava Djiku ve 8 Milyonluk Becão çekmek de iyi iş. Becão gerçekten saygın ve sert bir stoper, Djiku’yu tanımıyordum ama bende çok olumlu bir intiba bıraktı, ayağı temiz, uzun topu anlatıldığı kadar iyi, hak ettiği itibarı görmemiş bir stoper, çok beğendim.

Szymañski’ye gelince.. Açık konuşmak gerekirse pek kafama yatmadı. Zayc’ın bir benzeri, daha hızlısı, daha genç olanı, oraya dribblingçi bir 8 daha iyi olurdu ama bekleyelim derim ben..

Kent de tam bahsettiğim gibi, Rossi’nin iyisi ama standart Rossi olmamalı, ligin en iyisi mi? Sanmıyorum..

Yapılacak 3 transferin çok önemli olduğu bir noktadayız. Yerli kontenjanı konusu yerli kaleci fikrine doğru itiyor ister istemez teknik ekibi ama olmaz. Aslında olur da olmaz. Çünkü İsmail Kartal Altay’cı, o yüzden olmaz. Biraz adil olup Konferans Ligi’nde formayı Irfan’a vermiş olsaydı belki derdim ama Altay’la bu iş olmaz. Belki İrfan Can’la olur ama kaleciyle kumar oynamamalı.

Evde fare görmektense kedi görmeyi tercih eder herkes, aynı hesap kalede Altay’ı görmektense Cengiz’i bırak Serdar Dursun’u Dzeko’nun yerinde görmeyi tercih ederim, Altay yapılabilecek en büyük hata olur.

Bana göre en mantıklısı alınabiliyorsa Rıdvan’ın alınması olur, iki bek yerli olsun ama kaleci yabancı olsun derim ben, favorim Keylor Navas olur.

Tadić gibi orta sahanın bir çok yerinde oynayan Ziyech şahane olur ama gündemde var mı bilmiyorum, bu tarz bir kanat transferi daha mantıklı gibi duruyor. Klâsik bir çapa ile olmaz, Ndombele, Bissouma gibi yetenekli bir uzun bacaklı gelmeyecekse Crespo da iş görür diye düşünüyorum, o zaman bir tane gerçek 10 numara alınsın isterim..

İstemekle oluyor mu? Olmuyor.

Ali Koç’a güvenmiyorum, beni şaşırtmasını çok isterim, kaptırdığı psikolojik üstünlüğü yeniden almak için isim transferi yapması lazım ama yapabilir mi? Yapmak ister mi? Bu konuda hızlı bir karar verebilir mi?

Transfer sezonu başında kendisi için gemileri yaktı diyorlardı, görüyorum ki gemiyi yakmış olsa da filikayı yakmamış, hala bir geri dönüş havasında.

Zaha fiyaskosundan sonra 5 yıldız fiyaskosu da geldi, ya o gemiyi yak y da o gemiyi yak, ama adam gibi yok, kül olsun çünkü başka bir şansın yok başkan..

mail: bruno.monte@abcspor.com

twitter: @BrunoMonte1907

Son Haberler

KAVUKLU ile PİŞEKAR

Bayern Münich’in 2006 senesinde batmak üzere olan, o dönemki en büyük rakibi Borussia Dortmund’u, faizsiz ve kefilsiz olarak verdiği...

Benzer Konular