https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

VE PERDE!

Okunması Gerekenler

Ve perde !

Hepiniz yumrukların sesini duyup eskivlerin ahengini izlediniz ! Ve iki boksör maçın sonunda birbirlerine sarılıp kucaklaştılar; alkışlar ve perde ! Uzun zamandır böyle bir dövüş izlememiştim ! Tam bir şölen ! 2 senelik aradan ve fazladan 70 kg’dan sonra ringlere dönüp 2018 yılı içerisinde 2 kez dövüştükten sonra yıl bitmeden şampiyonla, şampiyonun kendi ülkesi amerikada dövüşüp, maç içerisinde iki kere düşüp yine de devam edip böyle bir performans çıkarması onu sadece benim gözümde değil ama dünyanın gözünde de bir efsane yapıyor. Wilder 40 maçının 39’unu knock out ile aldı ama bu sefer değil ! Sonuç berabere !

Peki bu neden anlamlı olsun ? Gelin biraz geriye gidelim. Sene 2015 kasım ayındayız, Fury Klitschko’ yu Almanya’ da yenerek yeni şampiyon oldu. Boksta, özellikle boksta maçın nerede yapıldığı çok önemlidir. Belki de en duygusal en yalnız spor olan boksta seyircinin sizin isminizi haykırıyor olması, yıllardır dövüştüğünüz şehirde aynı soyunma odasından çıkıp ringe yürümeniz, tanıdık yüzler, alıştığınız iklim, seçtiğiniz mevsim 12 raundluk boks maçını birden ofiste herhangi başka birgün yapıverir. 28 Kasım 2015, Düsseldorf Almanya’ da Wladimir Klitschko 22 maçtır yenilgisiz olmanın verdiği dayanılmaz hafiflikle ringe çıkıyor.

Ve o gün Fury, şampiyonu hakemlerin kartında 115-112, 115-112, 116-111 yenerek şampiyon oluyor ! Ve maçın sonunda ringde mikrofonu eline alıp karısına şarkı söylüyor ! Ardından zor zamanlar geçiren Furry, depresyon ve uyuşturucular ile birlikte tek gecede kazandığı IBF, IBO, WBA, WBO kemerlerini bırakmak zorunda kalıyor. Boksa 2 sene ara veriyor ve tam 70 kg alıp, neredeyse her şeyini kaybediyor. Ama tekrar ayağa kalkan Fury 70 kg yu bir senede verip, 2018’ de ringlere dönüyor. Sadece iki maçtan sonra şampiyona meydan okuyup sen nerde istersen orda dövüşelim diyor. Ve bugün Tyson Fury, Wilder’ in memleketi Amerika’da dövüştü. Klitschko ile yaptığı dövüşten tam 3 sene sonra ! Ve harika bir maç ortaya çıkarıp herkesi şaşkına çevirdi !

İlk 8 raundu önde götüren Fury, 9. raundda düşüyor, herkes maçın orda bittiğini zannetse de, devam eden Fury Wilder’ ın üstüne gitmeye devam ediyor. Bunu Wilder’ a yapabilen daha önce hiç olmamıştı. En son raundda yani şampiyonluk raundunda bir kez daha düşüyor Furry, fakat bu sefer durum ciddi. Bu sefer biraz daha uzun kalıyor yerde, herkes işte bu, maç bitti derken, yeniden ayağa kalkıp Wilder’ ın üstüne hiçbirşey olmamış gibi giden Furry maçı ayakta ve atakta bitiriyor.

Maçın sonunda iki boksöründe elleri havaya kalkıyor ve maç berabere ! Bunun geldiğini kimse görmemişti, Amerika’da 2 knock down’ dan sonra amerikalı şampiyonla berabere kalmak ! İşte bu şampiyonun yüreği ve azmi ! Ve perde !

İyi Raundlar, Sinan Yaşar

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail: sinan.yasar@abcspor.com

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Son Haberler

KAVUKLU ile PİŞEKAR

Bayern Münich’in 2006 senesinde batmak üzere olan, o dönemki en büyük rakibi Borussia Dortmund’u, faizsiz ve kefilsiz olarak verdiği...

Benzer Konular