https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

”TOUR DE FRANCE” ATEŞİ ŞİMDİDEN BACAYI SARDI!

Okunması Gerekenler

1903 yılından beri yapılan ve dünyanın en eski spor yarışması denilen ve Fransızların ulusal sporu olan bisiklet  yarışı ‘Tour de France’a Fransa, İngiltere, Belçika ve İspanya ev sahipliği yapıyor.

Dört ülke güzergahında 3 bin 656 kilometre mesafede, 14 ülke ve 22 takımdan toplamda 198 sporcunun yarışacağı  ‘Tour de France’ ‘ta start heyecanı, daha 15 gün olmasına rağmen bisiklet severleri şimdiden sarmış durumda!

bisiklet35 temmuz tarihinde İngiltere’nin Leeds kentinde start alacak ‘Tour de France’ 27 temmuz tarihinde Paris’te Avenue des Champs Elysees’de noktalanacak.

22 etaplık yarışın en kısa mesafesi 54 kilometre ile 20., en uzunu ise 237 kilometre ile 16.etaplar..

Pedallar kuzeyden  güneye doğru İngiltere, Fransa, Belçika, Fransa  ve yine güney’den, kuzeye doğru İspanya, Fransa üzerinden istikamet Paris’e doğru çevrilecek.

Etap kazanan sporcular geleneksel sarı, dağ etaplarının birincisi kırmızı, en iyi sprint yapan ise yeşil mayo giyecek..

bisiklet2Fransa Turu’nu en çok kazanan isim, 2005’teki üst üste 7. şampiyonluğunun ardından sporu bıraktığını açıklayan Amerikalı pedal Lance Armstrong idi ama EFSANE PEDAL’ın  ünvanları doping yaptığı gerekçesiyle USADA tarafından elinden alındı ve 1998-2005 arasında turda herhangi bir birinci olmadığı duyurulmuştu.

Armstrong’dan sonra en fazla şampiyonluk yaşayan isimler ise 5’er zaferle iki Fransız Bernard Hinault ve Jacques Anquetil, Belçikalı Eddy Merckx ve  İspanyol Miguel Indurain ..

Gecen senenin sampiyonu da İngiliz Christopher Froome idi.

Dünyada büyük bir ilgiyle takip edilen ‘Tour de France’ yarışını 100’e yakın ülke televizyonu canlı olarak yayınlayacak.

ABCSPOR

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular