https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

TÖRKİŞ ZLATAN

Okunması Gerekenler

TÖRKİŞ ZLATAN

Nasıl anlatılır ki? Böyle ağdalı, uzun, hepi topu 4-5 karakterin etrafında dönen, karakterlerin dakikalarca birbiriyle tek kelime etmeden karşılıklı sustuğu bunalım filmler vardır, adam yalnız başına bir sigara yakar, sigara bitinceye kadar izlersin adamı, arkada fon müziği falan da yoktur, her şey gerçek hayatta olduğu gibi ve aynı akışkanlıktadır, bir süreden sonra film tam bir dram pornosu halini alır, merak edip sonunu beklerken bir anda ekran kararır ve aniden yönetmenin adı gelir perdeye ve olmadık bir yerde film biter, ben bayılırım bu tip filmlere..

Filmin saçma sapan bir yerde bittiğini sanırsın ama öyle değildir, bitmek bilmeyen bir döngü vardır, öyle devam edecektir, illa ki birinin evlenmesine, diğerinin ölmesine gerek yoktur.

Pereira’nın gelişini yarım kalan hikâye falan diye duyurdular, o da bir dramdı, olmadık bir yerde biten yarım bir hikaye değildi, o hikaye o kadardı ve döngü devam edecekti.

Pereira tekrar kovulacak ve yine saçma sapan bir tercihle başka bir hoca gelecek, öyle devam edecek, bu hikaye de yarım kalmayacak, düzen aynı çünkü..

Hafta içi başka hocaların ismi düştü medyaya, yine saçma tercihler, Pereira sonuna kadar mücadele edeceğim ama yorgunum dedi, bu maça nasıl hazırlandı takım bilmiyorum ama can simidi gibi bir rakip vardı sahada. Rizespor’un da şiddetle puana ihtiyacı var, onlar da kazanmak için gelmişler, Fenerbahçe’nin de, Pereira’nın da kazanmaya ihtiyacı vardı ama Crespo ve Gustavo’yu yanyana oynatarak başladı maça Portekizli hoca.

Maç çok hızlı başladı aslında ama sonradan duruldu. Fenerbahçe daha ilk dakikada Berisha ile gole yaklaştı, ardından Rize bir pozisyona girdi, sonra Fenerbahçe sazı eline aldı, golü de buldu, goller de kaçırdı ama 30.dakikadan sonra tempo iyice düştü ve ilk yarı 1-0 Fenerbahçe üstünlüğüyle bitti .

Fenerbahçe 4’lü savunma ile oynadı, sağ bek Tisserand, Sağ bek, Szalai sol bekti ama tüm ilk yarı boyunca çakılı oynadılar, önlerinde oynayan Osayi ve Ferdi bek gibi oynadılar. Mesut olması gerektiği serbest bir pozisyonda başladı, Rossi sağ önde gibiydi, Osayi solda ve önde Berisha..

Berisha hareketli bir oyuncu ama kalitesiz, bitiriciliği zayıf, ikili mücadelelerde zorlanıyor, çalım atamıyor ama Serdar Dursun’a göre daha hareketli ve çabuk, zorluyor rakibi, depar atmayı da seviyor, hoca açısından zor seçim. Aslında tipik 5-6. sıralara oynayan takım forveti ama yararlı oldu bugün.. Çok sprint attı defans arkasına ve Rizespor’un ağır stoperlerinin başına bela oldu..

Sağ taraftaki Rossi-Ferdi ikilisinin Rizespor’un başına bir çorap öreceği çok belliydi, Rossi de çok hareketli, iki üç kere aralara kaçtı veya adam kaçırdı, oradan bir seyler olacağı belliydi ve yine zor bir orta kesti ve Berisha’ya golünü attırdı..

İşin açıkçası Berisha’yla o topu buluşması zor bir ihtimaldi, Berisha’nın kafayla topu kalecinin bacak arasından geçirmesi ihtimali o ortadan 1000 kere daha zor bir işti. Fenerbahçe’nin ligin bu kadar haftası geçmişken puan tablosunda burada olmasının sebebini izah eder tarzda bir pozisyondu, koca kale dururken topun geçtiği deliğe bakın yeter, tam bir şans vuruşu..

Rizespor hücuma çıkmakta zorlandı, orta sahayı yavaş geçtiler, çakılı Fenerbahçe defansına karşı pozisyon bulmakta ve ileri çıkmakta zorlandılar. Fenerbahçe de çok pozisyon üretti diyemeyiz Crespo’nun ara pasında Rossi’nin karşı karşıya kaçırdığı pozisyon var, bunu da hep yapıyor Rossi.

İkinci yarı daha zevkli geçti, Rizespor’un tehlikeli olamayacağı belliydi, Ferdi tam bir sağ açık gibi oynamaya başladı, Szalai biraz daha hücuma çıkmaya başladı, Serdar Dursun’un oyuna girmesi ve ileride biraz top tutmasıyla daha olgun ataklar izledik ve ardından Serdar Dursun’un biri çok şık, 3 golüyle Fenerbahçe bu sezon ilk kez 4 golle 3 puanı almış oldu.

Fenerbahçe zayıf rakibine karşı beklenen bir skoru aldı. Maçın yıldızı Serdar Dursun gibi görünse de Berisha da çok katkı verdi, Ferdi ve Rossi iki gizli kahramandı. Rossi’yi benden başka beğenen yok, fiziği lig için yetersiz ama pozisyon bilgisi, oyun zekası ve pas hakimiyeti çok iyi bence, 11 maçta 7 skor bunun ispatı. Ferdi bu sezonun flash ismi zaten..

Bu kadar kolay bir rakibe karşı çift çapa ile çıkıyorsan ve hala birini oyundan alıp Sosa’yı oyuna alıyorsan sen bu işi yapamazsın, küskün oyuncular konusuna girmiyorum bile. Fenerbahçe bugün kazandı ama haftaya kazanamaz, kimse kimseyi kandırmasın, ne kadar erken o kadar iyi, Serdar Dursun, Vitor da gitsin, Ali de gitsin. Şu kadar hafta geçmiş, koskoca Fenerbahçe ligde ilk kez bir maçta 3 gol ve fazlasını atmış oldu, ne diyelim kutlu olsun. Kendisi için çakma Zlatan demiştim, Zlattan Brahimovic beni utandırmadı..

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail: bruno.monte@abcspor.com

twitter: @BrunoMonte1907

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular