https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

THEPCHAIYA UN-NOOH

Okunması Gerekenler

Thepchaiya Un-Nooh

Profesyonel sıralama listesine ilk kez 2008 IBSF Dünya Snooker Şampiyonası’nı kazanarak katılma hakkı elde eden Taylandlı sporcu, burada tutunamayarak ertesi sezon ana sıralamadan düştü.

Ardından 2012/2013 yılında profesyonel arenaya geri dönen Thepchaiya, bu sezonla beraber geç kalınmış hikayenin devamını günümüze kadar başarıyla yazdı.

Kariyerinde ilk ve tek sıralama turnuvası şampiyonluğunu 2019 yılında Shoot Out’ta elde etti. Ayrıca yarı finalde yaptığı 139’luk seri, turnuva tarihinin en yüksek serisi oldu. Bu rekor 2012’den beri 135 ile Martin Gould’un elindeydi.

Shoot Out’a çok yatkın bir oyun stili olan 33 yaşındaki oyuncu, şu an vuruş başına 16.1 saniye ile profesyonel sıralamadaki en hızlı oyuncu konumunda. Shoot Out turnuvasının kendisi için biçilmiş kaftan olduğunu belirten Tepchaiya, turnuva kuralları olan 10’ar ve 15’er saniyelik vuruş zamanı kısıtlamalarını ideal olarak tanımlıyor.

Röportaj sırasında spiker tarafından sıralamada en hızlı oyuncu olmasıyla ilgili ne hissettiği sorulduğunda ise; Jack Lisowski, Zhao Xintong ve Judd Trump gibi oyuncuların kendisinden daha hızlı olduğunu düşündüğünü söylüyor.

“Thai Rocket” lakabının hakkını tam anlamıyla veren oyuncu, aynı zamanda oldukça iyi bir de seri inşacısı. Durmadan skor yapma isteğini ve gözünü budaktan sakınmayan cinste cesaretini harmanlayan oyun tarzı, kimileri tarafından biraz aceleci ve savruk bulunuyor.

Kendisi her ne kadar hızlı olmak için ekstra bir çaba sarf etmediğini söylese de, ben sabırlı bir oyun biçimi benimseyerek daha başarılı olabileceğini düşünüyorum. Doğal yeteneği çok üst seviyede olmasına rağmen oyun içerisindeki yanlış tercihleri, güvenli vuruşlarda yeterli olmayışı, sürekli pota gitme isteği, iyi risk analizi yapamaması ve maç içerisinde psikolojik olarak çabuk kopması üst sıralara tırmanmasına engel teşkil ediyor. Genelde kazanırken farklı kazanması ve kaybederken farklı kaybetmesi bu tespitlerimi destekler nitelikte. En büyük silahları olan uzun pot becerisi ve hiç fena olmayan beyaz top kontrolü ancak bu eksiklerinin giderilmesiyle parlayabilir.

Kariyerinde kaçırdığı maksimum serilerle ünlü olan oyuncu, aynı sezon içerisinde, yalnızca 5 ay arayla iki kez son siyahta takılmıştı. İlk kaçırdığı siyah sonrası verdiği röportajda, hayatında hiç bu kadar büyük bir turnuvada (2015 Birleşik Krallık Şampiyonası ) 147 yapma fırsatı bulmadığını, çok büyük bir baskı hissettiğini, 44 bin sterlinlik ödülden haberinin olmadığını belirtmişti.

Ancak seri inşa etmede böylesine yetenekli ve hızlı bir oyuncunun beklenen sona ulaşması uzun sürmedi. 2016 ve 2018 yıllarında iki adet maksimum seri yaptı. Ayrıca Taylandlı oyuncunun kariyerinde 114 yüzlük seri bulunuyor.

Son dönemde ise 15. kırmızı ve 12. siyahta da birer kez takılan Thepchaiya, kaçırdığı son siyahları aklından atamadığını söylemişti.

Yazının başında bahsettiğim Shoot Out zaferinin ardından, Thai Rocket’in kariyeri hızla yükselişe geçti. Devamındaki sezon karnesine sıralama turnuvalarında 3 çeyrek final ve bir de final ekleyerek en formda dönemine girdiğini ilan etti. Bu başarılar, onu hep hayal ettiği ilk 16 oyuncu içerisine yükseltti. Bu sezonki tutuk başlangıcı ve Birleşik Krallık Şampiyonası’na erken veda etmesi neredeyse ilk kez kazanacağı Masters biletinin Joe Perry’e gitmesine sebep olacaktı. Ancak Lu Ning’in Perry karşısındaki galibiyetiyle Thepchaiya, Alexandra Palace’a giden trendeki son koltuğa sıkı sıkı tutunarak kariyerine yeni bir sayfa daha eklemenin hesaplarını yapacak. 35 yaşındaki oyuncu, kurada geçtiğimiz yılın şampiyonu Stuart Bingham’ı çekti. O turnuvadan beri pek sesi soluğu çıkmayan Bingham, Thepchaiya’nın çeyrek final umudu olabilir.

mail: efebugra.acikalin@abcspor.com

instagram: @redblacksnooker

 

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular