https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

TED KOLEJLİLER VE ROYAL HALİ GAZİANTEP SEZON DEĞERLENDİRMESİ

Okunması Gerekenler

     ARIF SAHIN-2 Ligde play-off yapmayı başaramayan ama Avrupa kupalarında başarılı olan iki takımı birlikte değerlendirmek istiyorum.
            TED Ankara Kolejliler
            TED sezona Valters-Tucker-Golubovic +Plisnic formülüyle başladı, biraz geç de olsa Aleks Rasic transfer edildi ve yabancı rotasyonu tamamlandı. Yerli rotasyonunda ise genç oyuncular Muhammed Baygül-Caner Erdeniz-Berkay Candan’a güvenen TED ayrıca tecrübeli oyuncular Berent Kavaklıoğlu-Davud Kamer’in ‘idare eder’ performanslarıyla da sezonu geçirdi. Türkiye Kupası’nda erken elenen TED, ligde de son beş maça kadar play-off iddiasını sürdürdü ama Eurocup’tan elendikten sonra yabancı oyuncuların sezonu kafalarında bitirmeleri TED’in ligi 12.sırada bitirmesine neden oldu.
            Eurocup başarısına geçelim. TED Ankara’nın Eurocup’taki ilk beş maçının dördünü kaybetmesi endişe vericiydi ama Rasic’in takıma katılmasından sonra kadro uyumunun artmasıyla beraber toparlanan takım zorlu gruptan arka arkaya beş maç kazanarak çıkmayı başardı, daha zorlu olan ikinci tur grubunu da geçtiler ve bu grupta Euroleague’den elenen Brose’yi iki kez çift haneli farkla yenmeyi başardılar. Sonraki turda Khimik’i de Ankara’da yenen TED turnuvanın en güçlü takımlarından biri olan Unics Kazan karşısında tutunamadı, iki maçta toplam 49 sayı fark yiyerek Eurocup sezonunu tamamladı. TED’in Eurocup çeyrek finali oynaması takdire değer, sezon başında turnuvaya katılan dört Türk takımından TED’in sezonu en başarısız geçirmesi beklenirdi ama beklentileri ters köşe yaptılar.
            Royal Halı Gaziantep
            RH Gaziantep sezona ortalama bir giriş yaptı, Jure Zdovc’un koçluk görevine getirilmesinden sonra işler değişti diyebiliriz. Pota altı oyuncularından istediği verimi alan takım Barış Ermiş ve Domen Lorbek’i transfer ederek zaten kadroda olan Bremer’la beraber güçlü bir backcourt oluşturmuş oldu. Yerli rotasyonundan gerekli katkıyı alamayan Gaziantep ligde çok zorlandı ve sezonu 28.haftada noktalamış oldu. Eurochallenge’da ise ikinci tur grubunu mükemmel oynadılar, çeyrek finalde Minsk’i iki maçta da birer sayıyla yendiler final-four’a kaldılar. Final-four’un ilk maçında evsahibi Reggio Emilia ile karşılaşan Gaziantep, Eurochallenge için oldukça ciddi bir kadroya sahip olan Emilia karşısında maç boyunca geride kaldı, Barış Ermiş de sezonun en kötü maçını oynadı diyebiliriz. Üçüncülük maçında uzatmada Olaj’ı yenen Gaziantep yurda madalyayla döndü.
            TED önceki sezon formasını giyen Woodside ile yeniden anlaşırken, yaşı ilerleyen Plisnic’i yine kadroda tuttu, diğer yabancılar takımdan ayrıldı. Gaziantep ise Earl Collaway-Corey Higgins transferleriyle çok iyi bir backcourt oluşturmuş oldu, pota altı rotasyonunu da takımda tutacaklar gibi duruyor.

Son Haberler

2024 PARİS OLİMPİYATLARI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

2024 Paris Olimpiyat Oyunları, 26 Temmuz-11 Ağustos tarihlerinde düzenlenecek ve 33. Yaz Olimpiyat Oyunları, 26 Temmuz açılış töreniyle resmen...

Benzer Konular