https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

DÜNYANIN EN GOLCÜ KALECİLERİ!

Okunması Gerekenler

BURAK BELGENFUTBOL denince akla hep forvetler gelir. 10 tane kaçırıp son dakikada 1 tane atsalar KAHRAMAN olurlar ama ya kaleciler ??? Onlar futbol endüstrisinin HAKEMLERDEN SONRAKİ en büyük günah keçisidir!

Harika bir maç sonrası son dakika yediğin hatalı gol, hele de önem derecesi yüksek bir maçsa,  kuyruk gibi yapışıp senle beraber mezara kadar gider.

arconadaMESELA MI ? Ünlü İspanyol, Real Sociedad efsanesi  LUIS ARCONADA dendiğinde kimsenin aklına  55 İspanya Ligi ve 68 kez A Milli formayı giymesi gelmez, 1984 Avrupa Şampiyonası finalinde Fransa’da Platini’den yediği ( yumurtladığı) gol gelir!

Kısaca KALECİLER hep yedikleri ile hatırlanır ama YA ATTIKLARI İLE EFSANE OLANLAR ???

KAFANIZI fazla şişirmeden KARE ASI ele alıp, dünyanın en çok gol atan ilk 4 kalecisini sizlere kısaca hatırlatalım;

rogerio ceni1 numaradaki isim.. Brezilyalı ROGERIO CENI..

59’u frikik, 60’i penaltı olmak üzere TOPLAMDA 119 ile 3’lu rakamlara ulaşan tek kaleci!

17 yasından beri Sao Paolo forması giyen 1973 doğumlu ünlü isim, Avrupa defterini hiç açmadı..

Bir de ekleme;  bu 119 golün içinde, 16 kez formasını giydi ama hiçbir milli maç yok!

2 numaralı isim başka bir Latin Amerikalı ama bu kez  Sambacıların güney batısındaki ülke PARAGUAY’dan.. JOSE LUIS CHILAVERT

chilavertEmekli olduğu 2004 yılına dek TAM 62 gol atan efsane bunların 8 tanesini de MİLLİ MAÇLARA sıkıştırmış.

AYRICA bir maçta hat-trick yapmak zordur ama kaleci için belki de İMKANSIZDIR! Bunu da dünyada başarmış tek isim olduğunu eklemeyi unutmayalım! ( Velez Sarsfield forması ile 1999’da oynanan Ferro Carril Oeste maçıyla )

VE 3.sıradaki efsane, ülkemizde toplam 6 sene Kayserispor ve Bursaspor formaları da giymiş Bulgar Milli kaleci DIMITAR  IVANKOV.  Milli takımda golü yok belki ama hepsi penaltıdan olmak üzere tam tamına 42 golde imzası olan bir kaleci.

ivankovKARE ASIMIZIN SON SIRASINDA ise.. ‘kaleciler delidir’ teorisini kanıtlayan bir isim var. Bu isim de 1 ve 2 numaralar gibi Güney Amerika’dan; RENE HIGUITA

41 GOL ATAN bu deli kalecinin en büyük özelliği, golcülüğü yanında ceza sahasında top ayağındayken attığı çalımlar, yaptığı hareketler. DÜNYA SPOR LİTERATÜRÜNE, Wembley stadındaki İngiltere milli maçında yaptığı  ‘Akrep Vuruşu’ olarak  geçen, çok riskli hareketin sahibi olan Kolombiyalı, 60 kez Milli oldu ve  EL LOKO  yani manyak lakaplı kaleci bu gollerden 3 tanesini de sarı-kırmızı-mavi forma altında atmayı başardı.

higuiatDÜNYA KUPASI FİNALİNE az kaldı, nefesler tutuldu. Mesela maçın veya uzatmaların son saniyelerinde 1 farkla geride olan takımın kalecisi, duran topta rakip ceza sahasına gidip gol arıyormuş ve buluyormuş..

FUTBOLDA OLMAZ denecek tek şey OLMAZ dememek.. KİM BİLİR ???

burak.belgen@abcspor.com

Son Haberler

SINIRLI USSALLIK

SINIRLI USSALLIK Belfast ya da Glasgow’un arka sokaklarında gezerken şehrin turuncu ya da yeşil olarak tasnif edildiğini görürsünüz. Bunun sebebi...

Benzer Konular