https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

DÜNYA KUPASINI KAZANAMAYAN EN İYİ TAKIMLAR

Okunması Gerekenler

KİMİLERİNE göre 20.yy’in, kimilerine göre daha da ileri giderek futbol varolduğundan beri gelmiş geçmiş en iyi takımı..

TOTAL FUTBOL dendiğinde akla gelen ilk ülke ve sene; 1954 Dünya Kupası ve MACARİSTAN

Grup maçlarındaki  2 karşılaşmada 17 gol atıp üst tura çıkmışlar.

Çeyrek finalde Brezilya’yı 4-2 ile geçip, yarı finalde Uruguay’ı  uzatmada aynı skorla mağlup etmişler.

hungaryBERN’de Wandkorf stadyumunda oynanan finalde ALMANYA karşısında 2-0 öne geçmelerine rağmen, karşılaşmayı 3-2 kaybetmişler. Ki Aynı Almanyaya grup maçlarında 8 gol attıklarını da eklemeden geçmeyelim!

5 maçta dile kolay TAM 27 gol atmışlar, altın Kafa SANDOR KOCSIS 11 golle gol kralı olmuş, diğer efsaneler  PUSKAS  ile HIDEGKUTI 4’er , bir diğeri CZIBOR turnuvayı 3 golle kapatmış ama şampiyonluk gelmedikten sonra neye yarar ???

BU EFSANE TAKIMIN 1950-56 arası sadece 1 yenilgisi var ve de o da bu maç !!!

Macarlar her zaman o maçta haklarının yendiğini düşünüp ki otoritelere göre de öyledir, aradan TAM 60 sene geçmiş olmasına rağmen, 4 Temmuz tarihini ve İngiliz hakem William Ling’i unutmazlar.

Niye mi ? Hakem Almanya’nın atmış olduğu gollerden birinde Macar kaleci Grosics’e faul yapılmasına rağmen bunu dikkate almayarak golü vermiştir. AYRICA  Ferenc Puskas gole giderken ofsaytla alakası olmayan pozisyonda  hakem oyunu durdurmuş ve golü engellemiştir. Bir diğer pozisyon ise maçın 89.dakikasında meydana gelmiştir.Ceza sahası içerisinde Kocsis düşürülmüş herkes tarafından bariz penaltı olarak görülen pozisyonu hakem devam ettirmiştir.

2. ÜLKE ise HOLLANDA ve ŞAMPİYONA/1974, rakip ise yine ALMANLAR ve bu kez trurnuva da Almanya’da..

Olimpiyat Stadyumundaki finale gelene dek tozu dumana katan ve ilk grup maçlarında sadece 1 beraberlik alıp, 2.grup maçlarında Arjantin, Brezilya ve Doğu Almanya maçlarında 8 gol atıp gol yemeden final çıkan Hollanda, final maçında da yine Macarlar gibi öne geçmesine rağmen, Breitner penaltı ve Bombacı Gerd Müller’in golleriyle sahadan 2-1 yenik ayrılmıs.

hollandaJOHNNY REEP- JOHAN NEESKENS-KERKOF KARDEŞLER- RENESENBRINK ve de Hollanda futbolunun gelmiş geçmiş en önemli ismi JOHAN CRUYFF’lu kadro  için de 70’li yılların ilk yarısının ‘AÇIK ARA’ en iyi kadrosu olduğu söylenirdi ama bu efsane kadro onlarin ‘Almanzede olmalarına’ engel olamadi!

MIŞ’lardan DI’lara geçiyoruz çünkü  İSPANYA  82 yaşım itibariyle çok net aklımda ve herşeyin İLKİ UNUTULMAZ lafından da destek alarak, benim TV karşısındaki ilk Dünya Kupam!

Jogo Bonito yani Türkçe ifadeyle güzel oyunun ağa babası Brezilya! FALCAO-SOCRATES-EDER–JUNIOR-OSCAR VE Beyaz Pele ZICO …

Dünyanın en YARATICI orta sahasına sahip, göze en hoş gelen futbolu oynayan Sambacılar, grup maçlarında güle oynaya 3 maçta 10 gol atıp sadece tek gol yiyerek çıkmışlar, 2. Gruplarda Arjantin’i 3-1 yendikten sonra, İtalya karşısında alacakları 1 PUANLA  yarı final vizesini ceplerine koyacaklardı.

AMA evdeki hesap çarşıya uymadı ve Barselona’da, turnuvanın gol kralı olan PAOLO ROSSI’nin 3 golüne engel olamayarak 3-2 kaybetmiş ve taraflı tarafsız herkesi şaşkına çevirmişlerdi.

brasHAYALLERİMİN TAKIMI hem de daha yarı finali görmeden elenmiş, sadece ben değil birçok sporsever de SANKİ TÜRKİYE KAYBETMİŞ gibi üzülmüştü!

O gün Brezilya’yı elediler diye çok kızdığım, hatta nefret ettiğim İtalyanlar, sonrasında yarı finalde Polonya, finalde de Almanları 2’şer farkla geçerek bunun bir tesadüf olmadığını hepimize kanıtlayacaklardı.

BİZ ABCSPOR OLARAK KENDİ YORUMUMUZU yapıyoruz, sonuçta bunun bir terazisi yok ama DÜNYA KUPASINI KAZANAMAYAN EN İYİ TAKIMLAR dendiğinde herkesin olmasa da, büyük çoğunluğun diline ilk olarak bu seneler ve takımlar gelecektir.

ABCSPOR

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular