TAM GAZ

Meşhur bir Kurt- Kuzu- Ot bilmecesi vardı bir zamanlar, sandalcı karşı kıyıya geçirecek bunları, nasıl etsin de geçirsin gibi bir sorunsal, biri diğerini yer falan gibi ihtimaller var ama çözümü de var..

Peki kuzu postuna bürünmüş bir kurt bilmecenin içine sızarsa ne olur?

Kuzu postuna bürünmüş İsmail Kartal 3-5 galibiyet aldı, Ali Kıran baş kesen oldu.

Arap İsmail’e beylik verdiler, önce babasını kesti gibi bir durum oldu.

Mesut’u ve Ozan’ı kadro dışı bırakırsın, bir noktada anlaşılır ama öğrendik ki Valencia da kadro dışı, demek ki burada farklı bir durum var..

Ben, ben, ben, ben. Ağzını her açtığında farklı bir kelime çıkmıyor, Fenerbahçe taraftarını da Ali Koç’u da bu futbol ve skor yanıltmasın, o iş olmaz..

Başkanım şöyle kariyerli bir hoca getir şu altın jenerasyona, at 5 sene mukavele, arkasında duralım.

Fenerbahçe’deki futbol iyileşmesinin birinci sebebi 3’lü savunma saçmalığının bitmesi, Pereira’nın kaknem kişiliğinden kurtulma, Gustavo’nun olmaması ve yerine oynayan Crespo’nun muhteşem katkısı. İsmail Kartal’ın iyi abiliği var bu işin içinde, o da çok önemli..

Altın jenerasyon diyorum, hiç beğenmediğim Osayi 3’lü savunmanın sağ önünde oynaya oynaya sağ beke evrildi ve beğeniyorum, Ferdi aynı şekilde, Kim Min Jae bu lige ait değil, Szalai var daha orada, Crespo çok iyi, Rossi’yi zaten çok beğeniyorum, bu adamlardan en yaşlısı 25 yaşında, Zajc çok iyi oynuyor, İrfancan da katkı verirse taş gibi kadro, iki transferle bambaşka yerlere gelir.

Bugün Novak sol bek başladı, İrfancan orta sahada, bazen kanatta, Mert Hakan da aynı şekilde, önde Serdar Dursun.

Kayserispor için belki daha önemli bir maçtı, sert oynadılar ama oynamak için çıkmışlardı sahaya, güzel maç olacağı belliydi ama Emrah Başsan dışında etkili bir silahları yok, Orta sahadaki Fenerbahçe presine karşılık veremediler..

Crespo her topa dalıyor, oradan kenarlara seken topu Osayi ve Novak topladı, İrfancan da çok girdi araya, Mert Hakan da enerji koydu ve pasla çıkmalarına izin vermediler, atılan uzun toplarda da etkili olamadılar.

Fenerbahçe ise sade ve çabuk oynadı, özgüvenli oynadı, biraz İrfancan topu ayağında fazla tutuyor, biraz da Mert Hakan ama onlar da modern futbol limitlerinde. Sade, basit, istekli bir futbol, benim beklediğim bu.

Fenerbahçe’nin organik kanat forveti yok. İrfancan değil o, Mert Hakan da değil, bence Rossi bile değil ama ayağında topu tutmadan çevirebiliyorsan ve mobil olabiliyorsan çok daha etkili olabiliyorsan. İrfan- Rossi ve Mert Hakan rakibin başını döndürüyor..

Fenerbahçe’nin maçı kazanacağı çok belliydi, bir duran top organizasyonunda Zajc karambolde topu içeri attı ve 1-0 öne geçirdi Fenerbahçe’yi..

Kayserispor’un golden sonra isteği artsa da etkisi olmadı. Emrah’ın müthiş şutu ve Altay’ın süper bir uzanışı dışında bir şey görmedik.. Fenerbahçe orta sahada kaptığı topları yine sade ve basit bir oyunla öne çok doğru oynadı, Rossi iki kere kaçırdı ve 3’de golü attı, bana göre maçı bitirdi..

İkinci 45 dakikanın hemen başında İrfancan’ın füzesi hem Kayserispor’u, hem de seyircisini devre dışı bıraktı..

Fenerbahçe de 3-0’dan sonra çok da öyle fark atma derdinde değildi, Arda’nın golü önemli bence, Fenerbahçe’nin geleceği. Kayserispor seyircisinin Arda’ya hakkını vermesi de ayrı bir güzellik oldu..

Altın jenerasyon dedim, U19 transferi Kore’li oyuncuyu çok beğendim, bence seneye bench’te. İsak henüz 15 yaşında, alt yapı kariyerinde çok önemli kulüplerin isimleri var, kariyerli bir yabancı hocaya asıl şimdi ihtiyaç var, uzun lig maratonunda iki mağlubiyette darmadağın olacak, kariyeri olmamasından mütevellit kredisi olmayan bir hocayla yola çıkmak da, o hocaya transfer yapmak da, sezon başı kampı yapmak da daha büyük risk. İsmail Kartal da kulüp içinde mutlaka değerlendirilmeli ama A Takım menajeri olarak değil..

Sonuçta Fenerbahçe tam gaz devam ediyor, bundan sonrasını Galatasaray düşünsün..

mail: bruno.monte@abcspor.com

twitter: @BrunoMonte1907