https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

ALL-STAR ÜÇ SAYI YARIŞMASINA DİKKAT !

Okunması Gerekenler

TAYFUN ERSONMEZBu hafta sonu New York’ta (13-15 Şubat) ALL-STAR gösterisi başlıyor.

Doğu ve Batı Konferanslarının, oylarla belirlenerek seçilen oyuncularından oluşan takımların karşılaşmasını dört gözle bekliyoruz.

Bilindiği üzere yıllardır en ilgi çekici gösteri genellikle Smaç Şampiyonasında olurdu. Heyecanla hangi oyuncunun ne tür değişik bir smaç deneyeceğini beklerdik.

Son yıllarda bu gösteri, ünlü oyuncuların yer almamasından ve sakatlıklardan dolayı biraz sönük kaldığını söyleyebiliriz.

kobe jordanEskiden Michael Jordan (1987 ve 1988 smaç şampiyonu), Kobe Bryant (1997), Dominique Wilkins (1985 ve 1990), Vince Carter (2000), Dwight Howard (2008) smaçlarını nasıl merakla beklerdik hatırlarsınız.

Hele 1.75‘lik Nate Robinson (2006, 2009 ve 2010 yılı şampiyonu) ile 1,70’lik Spud Webb (1986) bizi şok etmişti.

Bu sene de katılanlar tabii ki iyi oyuncular ama maalesef ilgi çekici kadar ünlü değiller. Gerçi 2.11’lik forvet Giannis Antetokounmpo’yu merakla beklediğimi itiraf ediyorum.

Bu sene daha ilgi çekici olacağına inandığım 3 Sayı yarışmasını mutlaka izlemenizi öneririm. Önemli oyuncular katılıyor. Hem ligin en önemli, medyatik oyuncuları hem de istatistikleri inanılmaz.

Şimdi şöyle katılanlara bir göz atalım.

stateStephen Curry… Golden State Warriors’un ligin lideri olmasının temel sebebi bu adam. Şu anda çok ciddi MVP adayı. All-Star maçı için yapılan oylamada LeBron James‘i geçerek en çok oy alan oyuncu oldu. Sahada yaptıkları inanılmaz. Beklemeden el üstünden çok ani attığı 3’lükleri her defasında bizi şaşırtabiliyor. 23.6 sayı- 4.7 ribaunt- 7.9 asist ortalamaları var. Şu anda NBA sayı krallığı sıralamasında 8.

Kyle Korver… Atlanta Hawks’ın bu seneki çıkışında payı büyük diyebiliriz. Set üzerinden muhteşem bir atışı var. Bu sene deyim yerindeyse leblebi gibi atıyor. Takım sürekli ona uygun setleri hazırlıyor. 12.9 sayı- 4.3 ribaunt- 2.7 asist ortalaması var. Sakat Dywane Wade yerine All-Star kadrosuna davet edildi.

HARDENKlay Thompson …Warriors’ta Splash Brothers’in diğer üyesi. Bu sene çok formda. 24 Ocak gecesi Sacramento maçında bir devrede attığı 37 sayı ile rekor kırdı. 3.çeyrekte 9’da 9 üçlük attı. O maçta toplamda 52 sayı attı. Şu anda 22.2 sayı- 3.4 ribaunt- 3 asist ile NBA sayı krallığı sıralamasında 10.

James Harden… Bu senenin Curry ile beraber MVP adayı. Bu sezon muhteşem işler başarıyor. Gerçekten çok iyi durumda. Dwight Howard’ın yokluğunda bile Houston Rockets’in gerilemesine izin vermedi. 27,5 sayı- 5,6 ribaunt- 6,8 asist. Şu anda NBA sayı kralı.

Marco Bellinelli…  En zayıf halka gibi gözüken oyunculardan bir tanesi ama unutulmaması gereken ise kendisi geçen senenin 3 sayı turnuvası şampiyonu. San Antonio Spurs sisteminin bir parçası olması nedeniyle istatistikleri 9.8 sayı- 2.6 ribaunt -1.7 asist.

IRVINGJJ. Redick… Sakatlığı nedeniyle katılamama durumu vardı. Ama yapılan son röpörtajda “kendimi iyi hissediyorum, katılmak istiyorum” diye bir yorumda bulundu. Şu anda 14.4 sayı- 1.7 ribaunt- 1.6 asist. O da zayıf halka gibi gözüküyor ama Los Angeles Clippers’da nasıl 3’lük attığını görebiliyoruz.

Kyrie Irving özellikle son haftalarda müthiş oynuyor. Cleveland Cavaliers’ın yükselişinde payı var. Zaten yetenekleri üst seviyede bunu biliyoruz. 21.9 sayı- 3.3 ribaunt- 5.3 asist. Şu anda NBA sayı krallığı sıralamasında 11. Geçen senenin All-Star maçı MVP’si ve 2013 yılı 3’lük şampiyonu.

Wesley Matthews, 16.3 sayı- 3.5 ribaunt- 2.3 asist. Portland’ın parlayan yıldızı. Miktar olarak şu an ligde en çok 3’lük atan oyuncu. O da az şans tanınan oyunculardan ama ilk turu geçebilirse sürpriz yapabilir.

Oyuncuların bu sezonki üçlük yüzdelerine bir göz attığımızda iyice etkileniyoruz ;

Kyle Korver:         %53.2
Klay Thompson:   %44.6
J.J. Redick:           %43.2
Kyrie Irving:         %40.8
Stephen Curry:      %40.4
Wesley Matthews: %40.2
James Harden:        %38.7
Marco Belinelli:     %36.7

KORVERBilindiği üzere bu tarz turnuvalarda iyi 3’lükçü olmak tek başına yeterli bir özelik değil, önemli olan ritim tutturmak. Bunu yapabilecek birçok oyuncu var. Bu seneki turnuva geçmiş yıllara oranla en heyecanlı olanı olacak. Kimin kazanabileceği net değil.

Son iki senenin aksine bu sene oyuncular bireysel olarak yarışacaklar. Daha önce Doğu ile Batı Konferansı oyuncuları birbirleriyle mücadele ediyorlardı.

Favorim ise Kyle Korver ama yukarıda da söyledigim gbi en zayıf halka bile çok tehlikeli ve başarılı bir sonuç alabilir. All-Star tarihinin gelmiş geçmiş en iyi 3’lük yarışması olabilir. Özellikle 14 Şubat’ta mutlaka ekran başında olun. Cumartesi gecesini kaçırmamalısınız!

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

tayfun.ersonmez@abcspor.com

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular